Jonas Grigolaitis: jo gyvenimas, jo knyga ir jo kova

Kitą savaitę, pirmadienį, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje vyks Jono Grigolaičio knygos „Nacių pragare“ pristatymas.

Paklauskime šiandien savęs – kas yra J.Grigolaitis? Ką nuveikęs, ką sukūręs? Prisipažinkime – žinome labai menkai arba beveik nieko. Vienas kitas atsakytų – buvo Klaipėdos krašto visuomenininkas, buvo žurnalistas, dirbo ELTO-je, mirė išeivijoje. Kai kas pridėtų – parašė knygą apie konclagerį. Tai beveik ir viskas. Todėl nepasinaudoti pasitaikiusia proga jį pristatyti, supažindinti su jo kažkada garsia, bet dabar užmiršta knyga ir nusistebėti, kokią teisinę koliziją šis žmogus buvo sukėlęs – būtų tiesiog nesusipratimas, tvirtino Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus darbuotoja Odeta Blagnytė.

Rimčiausia paskata – Vilniuje VšĮ „Vibroseka“ savo iniciatyva perleido J.Grigolaičio knygą „Nacių pragare. Kalinio Nr.40627 išgyvenimai nacių koncentracijos stovyklose 1941–1945“. Pirmą kartą ši knyga buvo išleista 1948 m. pabėgėlių stovyklos Dillingene leidykloje „Mūsų kelias“. Lietuvių istoriografijoje knygos apie išgyvenimus nacių konclageriuose nėra paplitęs dalykas. Tad nutylėtos knygos pasirodymas pats savaime yra reikšmingas įvykis, įsitikinę uostamiesčio muziejininkai.

Apie savo parašytą knygą pats J.Grigolaitis yra pasakęs: „Savo eilutes rašau tam, kad būsimos kartos galėtų susidaryti vaizdą, kiek žemai nusmuko Europos tautų kultūra, įsigalėjus XX amžiaus diktatūroms. Gal šios eilutės padės apsisaugoti nuo tokių baisių kančių pakartojimo.“

Be to, šiais metais simboliškai galima paminėti ir dvi autoriaus sukaktis – sukanka 110  metų, kai jis gimė, ir 55 metai – kai mirė.

Proga prisiminti ir pavartyti J.Grigolaičio knygą klaipėdiečiams suteikiama lapkričio 26 d. 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje. Renginyje dalyvaus knygos leidėjas šilutiškis, o dabar vilnietis Dalius Katilius, apie autoriaus gyvenimą, jo knygą ir jo kovą su Vokietijos vyriausybe pasakos doc. dr. Arūnė Arbušauskaitė.

Renginį organizuoja Mažosios Lietuvos istorijos muziejus ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių