Dėl kapo priežiūros – konfliktas

Mamos kapą sutvarkyti ir pastatyti paminklą norintis klaipėdietis negali to padaryti. Oficialiai už šios amžino poilsio vietos priežiūra atsakinga vyro sesuo, kuri kapaviete visiškai nesirūpina.

Negali sodinti gėlių

Klaipėdiečio Igorio Kalinino mama mirė prieš trejus metus. Prieš laidojant Kapinių priežiūros tarnybos specialistai paklausė, kas bus atsakingas už kapo priežiūrą.

„Sesuo pareiškė, jog kapą prižiūrės ji, nes labai mylėjo mamą. Tada nieko blogo negalvojau. Tačiau sesuo visiškai nesirūpino kapu. Ji bedarbė, turi problemų su alkoholiu. Iki šiol net paminklo ant mamos kapo nėra pastatyta“, - pasakojo I.Kalininas.

Klaipėdietis pasiryžo pastatyti paminklą ant mamos kapo, tačiau to negali padaryti. Pagal įstatymus tam jis turi gauti sesers leidimą. Vyras tvirtino, kad su ja visiškai nebendrauja trejus metus.

„Sesuo turi prižiūrėti, o nieko nedaro. Pats, kaip sūnus, taip pat nieko negaliu daryti. Pasodinsi kokią gėlę, ateis sesuo pamatys ir nulaužys viską. Taip jau yra buvę. Pasakė, kad nepatinka ir išmetė žvakes, kurias padėjo pažįstami. Kuo mano mama, kuri ten guli, kalta?“, - klausė vyras.

Reikia gauti sutikimą

I.Kalininas pagalbos kreipėsi į Klaipėdos savivaldybės Kapinių priežiūros poskyrį, bet ši padėti negali.

„Pasakė įkalbėti seserį, kad perrašytų priežiūrą, bet kaip aš tai padarysi, jei trejus metus su ja nebendrauju. Ši tarnyba negali nei pakalbėti, nei baudos seseriai skirti už kapo nepriežiūrą. Skambina giminaičiai iš Rusijos, Baltarusijos ir visiems turi aiškinti, kad negaliu paminklo pastatyti. Gėda prieš visus, kai aplink visų kapai sutvarkyti“, - teigė vyras.

Kapinių poskyrio vedėja Zina Stankienė tvirtino, jog artimieji nuspręsti, kas prižiūrės kapą turi, kai žmogus laidojamas į naują kapavietę. Tai numatoma Žmonių palaikų laidojimo įstatyme. Šis asmuo atsako už kapo priežiūrą, tvarką, žalą. Be jo žinios negalima laidoti kitų į kapavietę, statyti paminklo.

„Paprastai giminės susitaria, ką paskirti atsakingu. Visada atsiklausiame, ar tikrai pasitarė. Tačiau žmonės ateina susijaudinę, o mums rūpi antraeiliai dalykai. Vėliau jie kartu nusprendžia, kas tvarkys, kada statys paminklą. Paprastai tokia našta neužkraunama vienam žmogui“, - tvirtino Z.Stankienė.

Bausti už nepriežiūrą negali

Vedėja pabrėžė, kad ir šiuo atveju brolis ir sesuo turėtų susitarti tarpusavyje: „Nesame teismas. Negalime priimti sprendimo. Giminių nesutarimai - skaudi problema. Žmonės turi atsakingai pasirinkti asmenį, kuris bus atsakingas už kapo priežiūrą. Šiaip, jei žmogus norėtų ir pastatytų paminklą“.

Kapinių priežiūros poskyris negali ir baudų skirti už kapų nepriežiūrą. Tokiais atvejais šeimininkų bandoma ieškoti telefonu. Tačiau, anot Z.Stankienės, paprastai nurodyti numeriai būna nebenaudojami.

„Nėra nurodyta termino, per kiek laiko turi būti pastatytas paminklas. Jei gėlė ant kapo padėta, vadinasi jis prižiūrimas“, - pabrėžė Z.Stankienė.

Pasitaiko atvejų, kai neprižiūrimas kapas kenkia šalia esančiam. Viena klaipėdietė guodėsi, kad į juos kapavietę prikrinta ant greta esančio apleisto kapo augančios tujos spygliai.

„Negalime nieko daryti augalais, kurie auga ant kapavietės. Tai gali turėti liūdnas pasekmes. Net žolės nupjauti negalime. Buvo atvejis, kai nuo vienos kapavietės nupjovėme žolę. Tada po ilgo laiko atėjęs žmogus pradėjo piktintis, kad dingo lauko gėlės“, - prisiminė Z.Stankienė.

Vedėja neslėpė, kad panašių situaijų, kai kyla ginčai tarp giminių dėl kapų tvarkymo, yra ne viena.


Šiame straipsnyje: Kapinės

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių