Neteisėtas vandens vartojimas – brangu

 • Teksto dydis:

Vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas yra viešoji paslauga. O tai reiškia, kad visi vartotojai ja naudotis turi tokiomis pačiomis sąlygomis ir mokėti visiems tos pačios kategorijos vartotojams nustatytą vienodą kainą.

Džiugu, kad didžioji dalis AB „Klaipėdos vanduo“ klientų – sąžiningi ir laiku už paslaugas sumokantys vartotojai. Todėl įmonei labai svarbu, kad likusios mažos dalies vartotojų aptarnavimas netaptų finansine našta visiems vandens paslaugų naudotojams.

Pastaruoju metu, sparčiai daugėjant individualių namų, ypač didelis dėmesys skiriamas neteisėtiems vandens vartojimo ar nuotekų išleidimo atvejams išaiškinti. Per 2017 m. nustatytas 131 savavališko naudojimosi vandens, nuotekų ar paviršinių nuotekų paslaugomis atvejis, šiais metais – jau 52 atvejai.

Kaip vandentiekininkai nustato savavališką prisijungimą prie tinklų? Pirmiausia analizuojame geografinėje informacinėje sistemoje (žemėlapių programa, kurioje pavaizduoti visi tinklai), kur yra pakloti tinklai, ir žiūrime, ar prie paklotų tinklų esančio namo gyventojai yra paslaugų naudotojai. Atkreipiamas dėmesys į tokius namus, kurių kieme ar netoliese gatvėje matome paklotas komunikacijas, tačiau gyventojai nėra vandens tiekimo ar nuotekų tvarkymo paslaugų naudotojai. Tuomet vykstame pas tuos gyventojus įsitikinti, ar tikrai nesinaudoja mūsų teikiamomis paslaugomis. Kitas būdas – vandens kiekių atskirose vandens teikimo sistemos dalyse stebėjimas. Vandens skaitikliai yra įrengti ne tik gyventojų butuose ar namuose, tačiau ir daugiabučių namų įvaduose bei vandentiekio tinklo dalyse. Pagal juos matome, kiek vandens patiekiama į visą daugiabutį namą, atskirą gatvę, kvartalą ar gyvenvietę. Jei matome, kad  iš tos teritorijos gauname pajamas už gerokai mažesnį vandens kiekį nei užfiksavo tarpinis skaitiklis, ieškome priežasčių, kur vanduo galėjo pradingti. Šiuo atveju pirmiausia ieškome avarijų ir tik įsitikinę, kad jų nėra, – neteisėto vandens vartojimo atvejų. Nuotekų sistemų savavališkų prijungimų paieška kiek kitokia. Nuotekų vamzdynas yra didesnio diametro, todėl nustatyti neteisėtai prijungtus tinklus galima tiek kamera, kuri filmuoja važiuodama vamzdyno vidumi, , tiek atidarius šulinius. Labai dažnai, net namų savininkams nežinant, į buitinių nuotekų tinklus yra prijungta namo drenažinė sistema arba lietaus nuotekų tinklai.

Toks prijungimas taip pat yra nelegalus, nes buitinių nuotekų išvalymas yra brangus. Buitines nuotekas, sumaišytas su lietaus vandeniu, reikia išvalyti taip pat kaip ir buitines nuotekas. Nuo gyvenamųjų namų teritorijų tinkamai pašalinus lietaus nuotekas, jų valyti nereikia. Apie lietaus tinklų ar drenažo sistemų prijungimą prie buitinių nuotekų tinklų dažnai sužinome per liūtis, kuomet kaimynai pradeda skųstis, kad iki tol sėkmingai veikę buitinių nuotekų tinklai per liūtis nespėja priimti didesnio kiekio nuotekų. Lietaus tinklų prijungimai nustatomi sauso garo įranga. Dūmai ventiliatoriumi pučiami į buitinių nuotekų tinklą, šie sklaidosi vamzdyne ir kyla pro atviras angas – lietaus nuotekų groteles, šulinių liukus, namų lietvamzdžius. Tokiu būdu iš kylančių dūmų galima nustatyti, kur yra savavališki prijungimai.

Lietaus tinklų prijungimas prie buitinių nuotekų tinklų didina nuotekų išvalymo kainą, o atvirkščias procesas – buitinių nuotekų tinklų prijungimas prie lietaus tinklų – yra nusikalstamas, nes nevalytos nuotekos iš karto išleidžiamos į atvirus vandens telkinius ir juos teršia. Nustatę tokius atvejus, iš karto pranešame atsakingoms institucijoms, už aplinkos apsaugą.

Neteisėtu vandens vartojimu ir nuotekų išleidimu laikomos ir manipuliacijos su vandens skaitikliais. Jau daugelį metų AB „Klaipėdos vanduo“ gyventojų butuose ir namuose įrengia vandens apskaitos prietaisus, kurie yra maksimaliai apsaugoti nuo galimo poveikio skaitiklio rodmenims. Dar ir dabar pasitaikantis, praeityje buvęs populiariausias, skaitiklio sustabdymo būdas  – užspausti spaustuvais,  sukelia mūsų vartotojams nemažai problemų. Visi gyventojų butuose įrengti skaitikliai yra greitai skylantys, todėl jei bandoma suspausti skaitiklio skaičiavimo mechanizmą, skaitiklio ekranas suskyla dalimis. 

Dar vienas pasitaikantis suvartoto vandens kiekio „pagerinimo“ kelias – nuimtas skaitiklio skaičiavimo mechanizmas, kuris uždedamas prieš atvykstant bendrovės kontrolieriams ar šaltkalviams. Tokio skaitiklio pažeidimo atvykę kontrolieriai gali ir nepastebėti, nes atliekama tik išorinė skaitiklio apžiūra, tačiau skaitiklio keitimo metu, kai skaitiklis yra nuimamas, šis pažeidimas aiškiai matomas. AB „Klaipėdos vanduo“ įrengiami skaitikliai yra vientisi ir netyčia skaičiavimo mechanizmas nuo skaitiklio korpuso neatsiskiria. Skaitiklį išskaidyti galima tik panaudojus jėgą, o atskyrimas palieka mechaninių pažeidimų skaitiklio viduje.

Čia pateikiami tik keli pavyzdžiai, kaip bandoma paveikti vandens skaitiklio rodmenis. Kaip jau minėta anksčiau, nustatytas skaitiklio pažeidimas, yra laikomas neteisėtu vandens vartojimu, kuris pagal teisės aktus prilyginamas savavališkam vandens vartojimui.

AB „Klaipėdos vanduo“ nei sankcijų, nei baudų už savavališką vandens vartojimą netaiko. Mes pranešame savivaldybės, kurios teritorijoje nustatomas neteisėto vartojimo atvejis, viešosios tvarkos skyriui, kuris paskiria administracinę nuobaudą. Akivaizdu, kad, neteisėtai naudojantis paslaugomis, buvo sunaudotas tam tikras kiekis vandens ar išleistos nuotekos.

Kadangi suteiktų paslaugų kiekio apskaičiuoti pagal skaitiklio rodmenis negalime, nes jie tiesiog nėra įrengti, teisės aktai nurodo tokiems vartotojams suteiktų paslaugų kiekį skaičiuoti pagal vamzdyno skersmenį, laikant, kad juo vanduo ar nuotekos tekėjo visą parą per visą nustatytą pažeidimo laikotarpį, bet ne ilgesnį nei vienas mėnuo. Taip suskaičiavus vandens kiekį neteisėtai prisijungusiam prie vandentiekio tinklų individualaus namo gyventojui dabar galiojančiomis kainomis tenka sumokėti nuo 124 Eur, bute – nuo 132 Eur ir daugiau.

Pašalintų nuotekų kiekio apmokestinimas dar skaudesnis. Jis sudaro nuo 850 Eur, esant pačiam mažiausiam 50 mm skersmens vamzdynui. Be to, raginame nelegalius vartotojus kuo skubiau tapti teisėtais paslaugų vartotojais, nes, priešingu atveju, paslaugų teikimas yra nutraukiamas.

Apgailestaujant tenka konstatuoti, kad vis dar nemaža dalis naujakurių nesidomi savo įsigyto turto komunikacijomis. Pasitaiko, kad, praėjus ne vieniems metams nuo įsikūrimo naujame būste, nustatomas neteisėtas paslaugų naudojimas, tačiau būsto savininkas per visą laikotarpį net nepasidomi, iš kur pas jį atiteka vanduo ir kur pasideda nuotekos.

Todėl raginame, įsigijus naują būstą, kreiptis į AB „Klaipėdos vanduo“ ir sužinoti, kokiu būdu įsigytame būste yra tiekiamas vanduo ir tvarkomos nuotekos. Taip ne tik būsite tikri dėl įsigyto turto būklės, bet ir išvengsite netikėtų finansinių nuostolių.

AB „Klaipėdos vanduo“ pardavimų departamento direktorė Eglė AlonderienėNAUJAUSI KOMENTARAI

Žemaitijos kaunietis

Žemaitijos kaunietis portretas
Kas bus,jas nebus,o žematis nepražus.Daugiabučio susirinkime nusprendėme,gręšime rūsyje gręžinį ir kūną mazgosim kiek norim.Tepasprinksta tie Klaioėdos vandenų sukčiai savo drumzlinu vandeniu.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Akiplėšoms uostamiestyje – gėdos ženklas
  Akiplėšoms uostamiestyje – gėdos ženklas

  Dėl vietos po saule savo transporto priemonėms klaipėdiečiai demonstruoja neregėtą išmonę – akiplėšų automobiliai ne tik apmėtomi kiaušiniais ar apkaišomi įvairiausiais rašteliais, įžūliausieji savo ma&sca...

  8
 • Sporto metai išjudino sporto bazių tvarkymą
  Sporto metai išjudino sporto bazių tvarkymą

  Dienraštis "Klaipėda" tęsia rubriką "Klausk Klaipėdos valdžios drąsiai", kur tradiciškai skelbia miesto mero Vytauto Grubliausko ir savivaldybės administracijos atsakymus į skaitytojų klausimus. Šį kartą į s...

  5
 • Kur išmesti saldainio popieriuką?
  Kur išmesti saldainio popieriuką?

  Kaip rūšiuoti, mokykliniuose vadovėliuose nerašoma, todėl žinios apie atliekų tvarkymą moksleivius pasiekia per specialias paskaitas. ...

 • Uosto direkcijai socialiniai reikalai neberūpės
  Uosto direkcijai socialiniai reikalai neberūpės

  Vyriausybėje svarstytas įstatymų paketas dėl dalies valstybės įmonių, tarp jų ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, pertvarkymo į akcines bendroves. ...

  7
 • Uostamiesčio kapinėse – konteinerių ralis
  Uostamiesčio kapinėse – konteinerių ralis

  Klaipėdiečiai ir aplinkinių miestų gyventojai jau gerą savaitę traukia į uostamiesčio kapines tvarkyti artimųjų kapų. Uostamiesčio savivaldybės Kapinių priežiūros skyrius perspėja gyventojus, jog lapkričio 1-ąją, Visų šventųjų die...

  6
 • Lietuvius vilioja darbas prestižiniuose laivuose
  Lietuvius vilioja darbas prestižiniuose laivuose

  Užsienyje atsiveria naujos galimybės Lietuvos verslui ir atsakingiems žmonėms. ...

  7
 • Klaipėda neteks ES paramos?
  Klaipėda neteks ES paramos?

  Po susitikimo su vidaus reikalų viceministru Dariumi Urbonu Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas liko sukrėstas. Pasirodo, ES projektams įgyvendinti skirtos lėšos vis dar neįsisavintos, o uostamiesčiui iškilo reali grėsmė netekti paramo...

  107
 • Klaipėdoje pradedamas šildymo sezonas
  Klaipėdoje pradedamas šildymo sezonas

  Klaipėdoje pradeda šilti ir gyventojų radiatoriai. Savivaldybės administracijai paskelbus apie oficialią šildymo sezono pradžią prižiūrėtojai šilumą daugiabučiuose namuose paprastai įjungia per vieną ar dvi dienas. ...

  40
 • Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda
  Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda

  Paskutinio kruizinio laivo „Marco Polo“ apsilankymu penktadienį Klaipėdoje uždarytas 2018 m. kruizinių laivų turizmo sezonas. ...

  5
 • Gatvės lenktynes nutraukė lietus
  Gatvės lenktynes nutraukė lietus

  Šeštadienį Taikos prospekte, netoli prekybos centro "BIG", grėsmingai riaumojo motociklų ir automobilių varikliai, garsiai cypė padangos. Paskutinį kartą šiais metais vyko gatvės automobilių lenktynės, kurias užbaigti ...

  7
Daugiau straipsnių