Mokymasis visą gyvenimą – galimybė išlikti reikalingam

„Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“, – sako lietuvių patarlė. Juolab kad ir mokymosi visą gyvenimą galimybių vis daugiau: siūlomi įvairūs kursai, paskaitos internetu, universitetų ir profesinių mokyklų programos. Prieš dvejus metus patvirtintas ir naujas Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymas, jame pirmą kartą numatytos iki penkių dienų trunkančios darbuotojų atostogos neformaliajam mokymuisi.

Kartą išmokti nepakanka

Nors tyrimai rodo, kad kuo žmogus vyresnis, tuo mažiau mokosi, o baigiantys karjerą asmenys dažnai praranda motyvaciją įgyti naujų žinių, Lietuvoje pamažu įsitvirtina suvokimas, kad amžius tobulėjimui – ne kliūtis.

Švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius dr. Saulius Zybartas sakė, kad norint išlikti reikalingu darbo rinkoje, neprarasti įgūdžių bei tobulėti, būtina mokytis visą gyvenimą. „Kažkada vyravo įsitikinimas, kad užtenka kartą baigti universitetą ir turėsi darbo visam gyvenimui. Šiandien ši taisyklė nebegalioja, nuolat turime įgyti naujų gebėjimų“, – tikino jis.

Nuo bibliotekų iki interneto

„Diena be mokslo – tuščiai praleista diena“, – yra sakęs Albertas Einsteinas. Suaugusiųjų mokymo galimybių yra daug įvairaus amžiaus žmonėms – tiek jaunimui, tiek senjorams. Paprasčiausias būdas pagilinti žinias ir kompetencijas – savišvieta – Lietuvos bibliotekų lentynose galima rasti dalykinės ir mokslinės literatūros, o internetu pasidomėti pasaulio naujovėmis.

Tačiau norintiesiems kibti į mokslus rimčiau, verta rinktis specialistų jau paruoštus kursus ar programas. Pavyzdžiui, įvairių atvirų mokymosi programų siūloma Suaugusiųjų mokymosi informacinėje sistemoje. Lankytojai gali mokytis lietuvių kalbos taisyklių arba kompiuterinio ir skaitmeninio raštingumo, pasirinkti verslumo ar meninės saviraiškos kursus. Nuo įvairių virtualių kelias valandas trunkančių paskaitų iki nuotolinių seminarų ar kursų siūloma Virtualioje mokymosi aplinkoje.

Trečiojo amžiaus universitetai (TAU) – dar viena galimybė prisiminti studentavimo laikus. Skaičiuojama, jog šiandien visoje Lietuvoje autonomiškai veikia 56 TAU. Seniausias jų – Medardo Čoboto, vienijantis 11 fakultetų ir siūlantis pagilinti žinias istorijos, kultūros, muzikos, politikos, tautodailės ir kt. srityse.

Daugiau laiko turintys suaugusieji gali rinktis įvairias aukštųjų mokyklų siūlomas programas, teikiančias perkvalifikavimo, kvalifikacijos tobulinimo ir neformalaus mokymosi paslaugas, taip pat profesinio rengimo ir švietimo centrus, kurie teikia tiek neformalaus, tiek formalaus ugdymo paslaugas.

Savivaldybėse darbą pradėjo neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriai, kurie gali patarti, kur ir ko galima mokytis arčiausiai namų. Lėšų suaugusiųjų švietimo programoms skiria Švietimo ir mokslo ministerija, jos bus finansuojamos ir iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Ne – sėdėjimui prie televizoriaus

Klaipėdos TAU turi 150 narių. Iš viso įstaigoje veikia 5 fakultetai: Gamtosaugos, Muzikos, Socialinis, Humanitarų ir Mokymosi visą gyvenimą. Šiais metais planuojama atidaryti Teisės fakultetą, mat tarp šio TAU narių yra nemažai buvusių teisininkų. Vienos populiariausių paskaitų – skirtos sielovadai. Paskaitos vyksta vienoje Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų instituto auditorijų kiekvieną trečiąjį mėnesio ketvirtadienį.

Buvusi medikė Birutė Fedaravičiūtė Klaipėdos TAU universitete gilina žinias įvairiose paskaitose. „Esu smalsaus būdo, negaliu tiesiog sėdėti namuose. Šios studijos suteikia moralinį pasitenkinimą, gaunu daug žinių, dvasinio peno. Esu vieniša, o čia sutinku daug įdomių žmonių. Daug keliaujame su kitais universiteto klausytojais“, – pasakojo moteris, kuri su kitais bendramoksliais pamatė ne tik Lietuvą: „Esame ir iki Stokholmo nuplaukę.“

„Linkiu ir kitiems senjorams mažiau sėdėti prie televizoriaus, vietoj to lankyti paskaitas, kurios padeda atsikratyti liūdnų minčių“, – sakė moteris.

Jos bendramokslė, buvusi bankininkė Janina Jokubauskienė sakė paskaitas pradėjusi lankyti pirmiausia dėl to, kad išėjus į pensiją atsirado daug laisvo laiko. „Be to, norėjosi praplėsti savo akiratį – juk čia kalbama įvairiomis temomis – pradedant politika, baigiant liaudies medicina. O ką jau kalbėti apie tai, kaip smarkiai prasiplėtė bičiulių ratas – susipažinau su daug puikių žmonių. Kartu ne tik paskaitas lankome, bet ir keliaujame“, – pasidžiauė ji.


Mokymosi programas suaugusiesiems siūlo

Profesinės mokyklos, universitetai ir kolegijos

Savivaldybių švietimo centrai

Trečiojo amžiaus universitetai

Įvairios organizacijos

Norintiesiems mokytis internetu

Lietuvos nuotolinio mokymosi tinklas www.liedm.lt

Suaugusiųjų  mokymosi informacinė sistema www.smis.lt

Atvira informavimo, konsultavimo, orientavimo sistema AIKOS www.aikos.smm.lt

Europos Suaugusiųjų mokymosi platforma EPALE https://ec.europa.eu/epale/



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrui – ypatinga dovana
    Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrui – ypatinga dovana

    Dr. Saulius Bučas Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrui įteikė ypatingą dovaną – maždaug 7 tūkst. metų senumo mezolito pabaigos kirvuką iš elnio rago. Mokslininkas rado jį parko teritorijoje, pajūrio ruo...

  • Klaipėdiečius kviečia į talką
    Klaipėdiečius kviečia į talką

    Šiemet Klaipėdą švarinti kviečiama paskutinį balandžio savaitgalį. ...

    2
  • Lietuvos jūrų muziejuje prasideda 45-asis sezonas
    Lietuvos jūrų muziejuje prasideda 45-asis sezonas

    Lietuvos jūrų muziejus pradeda 45-ąjį sezoną, dirbdamas ne tik savaitgaliais, o nuo trečiadienio iki sekmadienio. ...

  • Atšilus orams viešose vietose lesinti paukščius draudžiama
    Atšilus orams viešose vietose lesinti paukščius draudžiama

    Atšilus orams, viešose vietose lesinti paukščius draudžiama, tai buvo galima daryti tik žiemą, dabar paukščiai turi patys ieškotis natūralaus maisto. ...

    3
  • Bandė pasiskinti gyventojų pasodintų narcizų
    Bandė pasiskinti gyventojų pasodintų narcizų

    Joniškės gatvėje buvo pastebėta moteris, kuri, išlipusi iš savo automobilio, bandė nusiskinti praėjusių metų rudenį vietinių gyventojų pasodintus narcizus. Atlikti šį „darbą“ jai esą sutrukdė vyras, tuo met...

    3
  • Skulptūrų parke inkilai patys neatsiranda
    Skulptūrų parke inkilai patys neatsiranda

    Skulptūrų parkas, pritraukiantis vis daugiau lankytojų, sulaukia ir pastabų. Antai kažkas teigė pastebėjęs, esą parke gerokai sumažėję inkilų, o kai kurie likę – aplūžę ir nebetinkami sparnuočiams gyventi. ...

    5
  • Kiemams Klaipėdoje tvarkyti – solidi suma
    Kiemams Klaipėdoje tvarkyti – solidi suma

    Susisiekimo ministerija šiemet Klaipėdos miesto gatvių, kiemų ir juose esančių automobilių stovėjimo aikštelių bei dviračių ir pėsčiųjų takų atnaujinimui ir remontui skyrė milijonus eurų. Trečdalis šios sumos numatyta dau...

    5
  • Turto pardavimo aukcionų datos nežinomos
    Turto pardavimo aukcionų datos nežinomos

    Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo tada, kai Turto bankas paskelbė parduosiantys buvusio kino teatro „Jūratė ir Kastytis“ pastatus, esančius Taikos prospekte, bei du namus Herkaus Manto gatvėje, Klaipėdoje, lig šiol dar neparengti j...

  • Melnragėje pasigesta informacinio stendo
    Melnragėje pasigesta informacinio stendo

    Ties įėjimu į pagrindinį Melnragės paplūdimį, Odesos promenados prieigose, pasigesta informacinio stendo, kuris buvo įrengtas vos prieš pusketvirtų metų. Paaiškėjo, jog lenta buvo nuimta atnaujinimui. ...

    3
  • „Regitros“ paslaugos buvo neprieinamos
    „Regitros“ paslaugos buvo neprieinamos

    Savaitės pradžioje daugybė vairuotojų negalėjo prisijungti prie „Regitros“ vairuotojų portalo. Vėliau pasirodė pranešimas, kuriuo patvirtinta žinia apie sutrikimą ir atsiprašymas už nepatogumus. ...

Daugiau straipsnių