Lošimas vaikų likimais

Lietuvoje šeimos teises ginantys aktyvistai norvegišką "laimės" receptą atvirai įvardija įstatymais įteisinta nusikalstama prekyba vaikais. Skandalingi atvejai, kai iš biologinių emigrantų šeimų Norvegijoje dėl absurdiškų priežasčių atimami vaikai, mūsų šalyje sukėlė tėvus vienijančių organizacijų protestus.

Lietuvoje šeimos teises ginantys aktyvistai norvegišką "laimės" receptą atvirai įvardija įstatymais įteisinta nusikalstama prekyba vaikais. Skandalingi atvejai, kai iš biologinių emigrantų šeimų Norvegijoje dėl absurdiškų priežasčių atimami vaikai, mūsų šalyje sukėlė tėvus vienijančių organizacijų protestus.

Tiesiai į medikų glėbį

Vaikų ir paauglių psichiatrė Birutė Česnienė vienareikšmiškai pabrėžė, kad vaiko išplėšimas iš biologinės šeimos yra ypač žalingas jo psichikai.

"Esu susidūrusi su ne vienu atveju, kai teko konsultuoti mamas su vaikais, grįžusius iš Norvegijos. Iš jų pasakojimų aiškėja, jog dažnai nebūna jokių svarių priežasčių, kai norima atimti vaikus iš šeimos. Aš to nesuprantu. Pasirodo, užtenka kaimynų skundo, ir šeima jau yra juodajame sąraše. Ir gydytojo nereikia, kad suvoktume, kokia žala padaroma vaikui, kai jis išplėšiamas iš šeimos", – pabrėžė B.Čėsnienė.

Psichiatrė prisiminė neseną atvejį, kai konsultavo Klaipėdos vaikų ligoninėje gulinčią mergaitę, kuri su mama buvo ką tik grįžusi iš Norvegijos.

"Ir mama, ir vaikas negalėjo atsigauti nuo patirto šoko. Šeima gyveno Norvegijoje, namuose šventė kažkokią šventę, nors, kaip teigia, nieko triukšmingo nebuvo, kaimynai iškvietė Vaiko teisių tarnybą, kuri sukėlė tokį stresą, kad šeima vos sugebėjo grįžti į Lietuvą. O čia atsigulė į ligoninę dėl patirtų sukrėtimų. Jie buvo labai išgąsdinti", – pasakojo gydytoja.

Tėvai nesirūpina atžalomis?

Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Gražina Aurylienė tikino, kad klausimas dėl vaikų atėmimo iš biologinių šeimų Norvegijoje yra perdėtas.

"Manau, tai yra išpūstas burbulas. Iš gerų tėvų vaikų niekas neėmė ir neims. Jeigu prieš vaiką yra smurtaujama ir jam nėra jokios galimybės augti šeimoje, jis iš jos paimamas ir pas mus, Lietuvoje, ne tik Norvegijoje. Manau, kad žmonės perlenkia lazdą interpretuodami esamą situaciją", – įsitikinusi G.Aurylienė.

Tačiau G.Aurylienė pripažino, kad kiekviena situacija yra skirtinga. Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė tikino nenorinti kritikuoti kitos valstybės įstatymų.

"Aš manau, kad Lietuvoje tokių griežtų įstatymų, kaip Norvegijoje, nebus, bet dalis tėvų savo pareigų nevykdo, ir tai mes matome dirbdami šitą darbą. Vien rizikos šeimų Klaipėdoje yra 350, jose auga 456 vaikai. Tose šeimose vaikai kenčia. Yra daug skaudžių atvejų, aišku, niekas nepaima iš šeimų tų atžalų, nes mes ir neturėtume, kur jų dėti", – tikino G.Aurylienė.

Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnyba pernai iš policijos gavo 80 pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, kur nukentėjo vaikai. 2013 m. tokių pranešimų buvo per 100.

Nauja tvarka pasėjo nerimą

Nepaisant oficialių šalies tarnybų abejonių, pastarieji įvykiai Norvegijoje atvėrė jau senokai pritvinkusį pūlinį. Ten esą vyksta negeri dalykai. Todėl šeimas ginančios organizacijos apie tai prabilo viešai ir garsiai.

Esą netgi patys norvegai yra nustatę, jog 50 proc. vaikų psichikos sutrikimų priežastis yra ta, kad jie buvo paimti iš biologinių šeimų.

"Norvegijos sistema mums labai puikiai žinoma, mes labai daug tyrimų analizavome. Tačiau būtų labai gerai, kad į tuos tyrimus atkreiptų dėmesį ir mūsų įstatymų rengėjai, kurie paruošė tokį patį Vaiko teisių pagrindų įstatymą, kaip ir Norvegijoje", – tikino Klaipėdos savivaldybės šeimos tarybos pirmininkė Kristina Paulikė.

Ta rengiama tvarka esą gal ir nebūtų bloga, jeigu ji būtų tinkamai paruošta.

Teigiama, kad nėra parengta jokių programų, susijusių su parama šeimai. Tas pats įstatymas leidžia paimti vaiką iš šeimos be jokių įspėjimų ar situacijos analizės ir tik paskui kai kas imsis aiškintis, ar buvo pagrindas tokiems veiksmams.

"Panaši sistema yra ir Danijoje. Bet ten, iškilus problemoms šeimoje, orientuojamasi į pagalbą šeimai, o Norvegijoje atvirkščiai – į pagalbą vaikui, šeimą palikdama užribyje. Žinoma, visur yra probleminių šeimų, tačiau yra ir kurioziškų bei absurdiškų situacijų, kai vaikas atimamas iš šeimos vien todėl, kad pavėlavo į mokyklą ar neatsinešė sumuštinių. Tai tikrai nėra pagrindas draskyti vaiką ir jį traumuoti", – dėstė K.Paulikė.NAUJAUSI KOMENTARAI

westa

westa portretas
p. Auryliene, ar tie 456 jūsų minimi vaikai dar tebekenčia tose 350 rizikos šeimų? Kodėl jūsų tarnyba turėdama skaičius ir informaciją negelbėja tų vaikų?

Visiems

Visiems portretas
patariantiems nevažiuoti turiu klausimėlį:o ką jūs galite pasiūlyti normaliam žmogui Lietuvoje?Minimumo algą, didžiulę socialinę atskirtį,kasdieninį piliečio nesaugumą ne tik prieš kriminalinius nusikaltėlius, bet ir įteisintus?Tokius kaip monopolinės įmonės, bankai, visokios rūšies išnaudotojų verslas, antstoliai ir t.t..Šimtai tūkstančių jau už skurdo ribos, jūs siūlote ir išvažiavusiems prie jų prisidėti?

Na

Na portretas
Lietuvos Respublikos Konstitucija 13 straipsnis „Lietuvos valstybė globoja savo piliečius užsienyje. Draudžiama išduoti Lietuvos Respublikos pilietį kitai valstybei, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis nenumato kitaip.“
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių