Gyvi pojūčiai klaipėdietei leidžia jaustis gyvenimo gurmane

"Man labai gaila, kad šiuolaikiniai žmonės taip atitrūkę nuo savo jutiminio pasaulio – jie tampa apatiški, viskuo nusivylę, stokoja energijos", – sako klaipėdietė Laura Preikšaitienė. Prieš daugelį metų aromaterapiją ėmusi jaukintis moteris patikino pati visada po ranka turinti flakonėlį atitinkamo eterinio aliejaus – šį gamtos eliksyrą ji vadina unikaliu vaistu ir kūnui, ir sielai.

Provokuoja paprastu klausimu

Socialinių mokslų kolegijos (SMK) Estetinės kosmetologijos katedrai vadovaujanti L.Preikšaitienė teigė dėkojanti likimui, jog gali dirbti tai, ką labiausiai mėgsta.

"Kuo gyvenu, tą ir transliuoju. Kalbant apie eterinius aliejus – ką pati naudoju, ką pati propaguoju, visa ta patirtimi bei žiniomis galiu dalytis su kitais. Ir galiu drąsiai apie tai kalbėti, turėdama galimybę dėstyti", – šyptelėjo pašnekovė.

Savo studentus ar bičiulius Laura neretai provokuoja klausimu: koks šiandien buvo pirmasis jūsų užuostas kvapas?

"Deja, dažnai žmonės to neprisimena. Nei ryto kvapo, nei savo pirmojo išgirsto garso, geriausiu atveju ryškiausias mūsų pojūtis – per maistą. Nes vos pramerkęs akis dažnas puola, skuba, lekia, o po to sako – neatrandu savęs, jaučiuosi tarsi užsiblokavęs. Man liūdna ir gaila, kad daugelis mūsų nelavina savo pojūčių, jų neišnaudoja, nes tai be galo svarbu, tai leidžia mums pasijusti gyvenimo gurmanais. Ir kai manęs klausia, iš kur aš turiu tiek energijos, polėkio, atsakau – taip yra todėl, kad visos mano pojūčių antenos yra gyvos ir nuolat lavinamos. Aš prisimenu ir kvapus, ir garsus, ir kitus savo jutimus", – kalbėjo pašnekovė.

Poreikis – ir pagal sezoną

Eteriniai aliejai Laurą supa ne tik namų aplinkoje, bet ir automobilyje, darbo vietoje.

"Juos naudoju visaip, kaip tik įmanoma – ir odai, ir plaukams puoselėti, ir sveikatinimui, ir kaip namų švarinimo priemonę. O dėl rožių hidrolato esu tiesiog pamišusi – jis ryte visada pirmiausiai nugula ant mano kūno", – šypteli pašnekovė.

Pasak Lauros, aromaterapija – subtilus reikalas, tad ir savo žinias ji siekianti perteikti ne brukamai, o padėdama pačiam žmogui pažinti, "išragauti" ir prisijaukinti natūralias kvapiąsias substancijas.

"Yra žmonių, kurie pauostę kažkokio eterinio aliejaus pasibjauri jo kvapu arba išvis nieko neužuodžia. Mums jau paprasčiau užuosti ir malonesnis atrodo sintetinis kvapas, nes esame labai atitrūkę nuo gamtos. Mūsų vidus yra taip užterštas, kad tos pojūčių antenos ne tik kad nulaužytos, bet ir užkimštos", – vaizdžiai kalbėjo aromaterapijos specialistė.

Į klausimą, ar pati jaučia "alergiją" kokiems nors kvapams, pašnekovė patikina, jog netoleruotinų aromatų įvardyti negalėtų. O turbūt mieliausias jai – karališkojo rožių eterinio aliejaus dvelksmas.

"Jei žmogus yra išsivalęs, sveikai gyvena, jis intuityviai užuodžia, koks kvapas jam yra naudingas ir gali geriausiai padėti. Kita vertus, kai mes išsivalome, išsigryniname, kažkada anksčiau mums nepatikęs kvapas gali tapti netgi labai malonus. Aromato poreikis keičiasi ne tik kintant mūsų būsenai, bet ir metų laikams. O jei žmogus jaučia labai stiprią atmetimo reakciją kokiam nors kvapui, gali būti, kad jis siejasi su kažkokiu nemaloniu prisiminimu, negatyvia patirtimi", – aiškino Laura.

Sakralus momentas

Anot pašnekovės, viena vertus, apie aromaterapiją tiek internete, tiek kituose viešuose šaltiniuose informacijos apstu.

"Kita vertus, kalbant apie aromaterapijos atsiradimą, plėtojimą ir naudojimą Lietuvoje žinios kol kas menkos. Be to, šiandienos studentai yra labai reiklūs ir kad juos sudomintum, reikia turėti unikalios informacijos. Todėl labai smagu, kai pasitaiko proga įgyti tokios vertingos informacijos", – teigė SMK Estetinės kosmetologijos katedros vedėja, turėdama galvoje savo neseną viešnagę Splite, Kroatijoje.

Klaipėdietei teko gyvai išvysti, kaip gimsta šlamučių, vadinamų Kroatijos auksu, eterinis aliejus.

"Vertinamas dėl savo unikalių odą jauninančių, ląstelių regeneraciją skatinančių savybių, šis eterinis aliejus dar vadinamas jaunystės eliksyru. Gyvai stebėjau visą procesą nuo laukų – kaip šlamučiai auga, kaip jie "keliauja" ir ruošiami distiliacijai", – pasakojo pašnekovė.

Anot Lauros, nors distiliacijos procesas jai nebuvo naujiena, vis dėlto eterinio aliejaus gimimo momentas negali nesuvirpinti sielos.

"Tas momentas toks sakralus, kad net nedrįsti prakalbėti – tu suvoki, kad matai augalo dvasią. Juo labiau žinant, kad pasauliniu mastu tik 2 proc. visų eterinių aliejų yra natūralūs, o visi kiti iš dalies skiesti, su priemaišomis ar išvis susintetinti", – aiškino pašnekovė.

Jaučiasi tarsi pabudę

Atsakymas į klausimą, kaip nesuklysti renkantis eterinį aliejų, ir paprastas, ir sykiu sudėtingas.

"Žinoma, grynas, be jokių priemaišų eterinis aliejus nebus pigus. Tačiau produkto kaina dar nėra kriterijus. Reikia ieškoti informacijos, domėtis gamintojais, atkreipti dėmesį į tai, ar produkcija sertifikuota. Taip pat atsižvelgti, kokiomis sąlygomis tas augalas buvo auginimas, nes jo savybės labai priklauso ir nuo klimato, dirvožemio. Tarkime, Lietuvoje bandoma auginti levandas, tačiau mūsų pilkas dangus ir drėgmė joms tikrai ne į naudą. O jei aliejai yra susintetini, tokių reikėtų išvis nenaudoti – užuot padėję, jie gali pakenkti", – įspėjo aromaterapijos specialistė.

Klaipėdietė prisiminė Splite vykusį seminarą, kuriame intriguojamą pranešimą skaitė iš Jutos atvykęs neurochirurgas.

"Jis pasakojo ir demonstravo, kokį poveikį mūsų smegenimis daro tam tikrų eterinių aliejų įkvepiamas aromatas. Jais mes galime save tiek sužadinti, tiek nuraminti", – aiškino Laura.

Pašnekovė pripažino, jog aromaterapiją atradę žmonės neretai jaučiasi tarsi pabudę iš gilaus miego.

"Aromaterapija yra holistinis požiūris į visą mūsų aplinką, į mus pačius – pradedant tuo, ką įkvepiame, ir baigiant tuo, ką liečiame ar valgome. Ilgus metus buvo kalbama apie tai, jog visos ligos – nuo streso, o dabar pradedama atsisukti į ir mūsų mikroflorą, kurią labai stipriai paveikė civilizacija – perdėta higiena, besaikis buitinės chemijos naudojimas. Ir čia mes galime sau ateiti į pagalbą per aromaterapiją, tuos pačius eterinius aliejus, kuriuos galima naudoti kaip cheminių namų priežiūros priemonių alternatyvą. Norėdami gyventi sveiką, pilnavertį gyvenimą, turime imtis pokyčių tiek savo buityje, asmens higienoje, tiek nepamiršti savo pojūčių", – teigė aromaterapijos specialistė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kuršių nerijos rusiškoje dalyje krantui stabilizuoti bus įrengta prieškopė
  Kuršių nerijos rusiškoje dalyje krantui stabilizuoti bus įrengta prieškopė

  Rusijos įstaigos „Glavgosekspertiza“ Sankt Peterburgo filialas pateikė išvadą, pritariančią projektui įrengti prieškopę Kuršiu Nerijos krantui sustiprinti Kaliningrado srityje. ...

  5
 • Siekiama panaikinti kvotų aukcioną
  Siekiama panaikinti kvotų aukcioną

  Vidaus vandenų žvejyboje siekiama panaikinti kvotų pardavimo per aukcionus sistemą. ...

  2
 • Balis: čia leidžiama neskubėti
  Balis: čia leidžiama neskubėti

  Kai suprato, jog po pigių skrydžių bilietų medžioklės teks krautis kuprines į Balį, klaipėdietė Loreta Tallat-Kelpšienė itin netryško entuziazmu. Regis, kokių dar intrigų gali pateikti ši turistų skersai išilgai i&scar...

 • Žiema spustelės dar smarkiau
  Žiema spustelės dar smarkiau

  Šią savaitę žiema dar neketina trauktis. Klaipėdiečiai pajus ypač aštrius jos dantis, nes jutiminė temperatūra bus kur kas žemesnė nei rodys termometrai. Džiaugsis tik poledinės žūklės mėgėjai. ...

 • Kretinga kai kurias vietoves sieks įteisinti kaip kurortus
  Kretinga kai kurias vietoves sieks įteisinti kaip kurortus

  Kretingos rajono savivaldybė sieks oficialaus kurortinės teritorijos statuso kai kuriose jos vietovėse, šeštadienį pranešė dienraštis „Lietuvos žinios“. ...

  4
 • Klimato kaitos miražai
  Klimato kaitos miražai

  Audros, uraganai, potvyniai ir liūtys – anaiptol ne tik šių laikų pasaulinio atšilimo padariniai, kaip bando įtikinti kai kurie klimatologai. Pavarčius XX a. pradžios spaudą matyti, jog pasitaikydavo metų, kai visą gruodį Klaipėd...

  5
 • Uostamiesčiui – LKL vadovo padėka
  Uostamiesčiui – LKL vadovo padėka

  Sporto metai uostamiestyje įsibėgėja. Klaipėdos savivaldybė gavo oficialią padėką už bendradarbiavimą rengiant SIL-Karaliaus Mindaugo taurės krepšinio turnyrą. „Bendradarbiavimas su Jumis mums padeda sukurti renginį, kuris įvardijama...

  2
 • Darželyje „Klevelis“ – kiauros sienos
  Darželyje „Klevelis“ – kiauros sienos

  Lopšelį-darželį "Klevelis" lankantiems mažiesiems klaipėdiečiams ir įstaigos darbuotojams galbūt jau kitąmet bus šilčiau. Miesto savivaldybė rengia projektą, susijusį su patalpų apšiltinimu ir atnaujinimu. ...

  6
 • Atvers žvalgybinių nuotraukų archyvą
  Atvers žvalgybinių nuotraukų archyvą

  Daugiau nei 17,5 tūkst. Lietuvos teritorijos, taip pat ir pajūrio fotografijų iš oro, užfiksuotų Antrojo pasaulinio karo metais, bus eksponuojama virtualioje erdvėje. Šias unikalias nuotraukas Lietuva gavo iš JAV nacionalinio archyvo...

  2
 • Želdiniams – dar daugiau lėšų
  Želdiniams – dar daugiau lėšų

  Miestas šiemet skirs apie 600 tūkst. eurų šešiolikai aplinkosauginių priemonių įgyvendinti. Tam pritarė ir miesto taryba. ...

  3
Daugiau straipsnių