Gražėjantis Palangos Birutės parkas užburia ne tik ramybe

  • Teksto dydis:

Palangos perlu vadinamas Birutės parkas šią vasarą lankytojams atsiveria nauju grožiu bei užburia klasikinės muzikos garsais ir gyvais grafų Tiškevičių laikų istorijos pavyzdžiais.

Kasdien – vis gražesnis

Populiarumo nestokojantis Birutės parkas šiemet lankytojus pasitinka atsinaujinęs – čia įgyvendinamas projekto „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauracija ir pritaikymas viešosioms reikmėms“ antrasis etapas, kuriam skirtas 3,5 mln. litų ES finansavimas. Šio projekto tikslas – kompleksiškai renovuoti Palangos dvaro sodybos objektus ir pritaikyti juos kultūros, turizmo, švietimo, meno, mokslo, edukacijos ir kitoms viešoms reikmėms.

Nusprendusieji pasimėgauti gamtos prieglobsčiu bei ramybės oaze, pirmiausia pastebi naujus parko įėjimo kalvio rankų darbo vartus. Nutiesta ir maždaug vieno kilometro ilgio tvora.

Akivaizdūs pokyčiai matyti ir Didžiajame rūmų parteryje: čia akį traukia pertvarkyti bei naujai pasodinti želdiniai, įrengtos 8 sodo vazos gėlėms, nauji šviestuvai.
Įgyvendinant antrąjį projekto etapą, bus  restauruotas ir Didįjį parterį puošiantis fontanas.

Parką restauruojančios UAB „Irdaiva“ specialistai jau įrengė ir apšvietimo sistemą, kuri bus valdoma kompiuteriu. Tai – gera žinia palangiškiams ir svečiams, mėgstantiems panaktinėti, nes istorinė Birutės parko dalis bus apšviesta ir naktį.

Įgyvendinant projekto antrąjį etapą, taip pat jau sutvirtinti parko tvenkinio krantai, išvalytas jo dugnas, paklota lietaus kanalizacija, sutvarkyti iki tvenkinio vedantys takai, atkurta tvenkinio prieplaukėlė. Dėmesys skiriamas ir mažajai parko architektūrai – įrengta 60 parko suolų, puošybos elementai, Mažajame parteryje atsirado  geriamojo vandens fontanėlis. Dar vienas toks fontanėlis bus įrengtas ties centriniu įėjimu į parką. 

Pirmuoju restauracijos etapu, kurio vertė – per 3,5 mln. litų, renovuota dalis parko takų, kelių bei vejų, atstatyti mediniai Birutės kalno laiptai, rekonstruoti vandentiekio tinklai – įrengti nauji požeminiai laistymo sistemos vamzdynai, restauruotas fontanas, atkurtas Mažasis parteris – čia įrengti gėlynai, parko erdves papuošė skulptūros.

Parko istorija

Restauracijos darbai poilsiautojams, nusprendusiems pasigėrėti grafų Tiškevičių laikus menančiu prancūzų architekto E. F. Andre suprojektuotu parku, mėgautis gamta bei poilsiu netrukdo. Parke, kur draudžiame važinėti velomobiliais, patogiai ir saugiai jaučiasi tiek šeimos su mažyliais, tiek vyresnio amžiaus žmonės, tiek ir jaunimas, norintis pabėgti nuo kurorto šurmulio bei pasimėgauti ramybe.

Lankytojams parke siūloma ne tik mėgautis gamta ar aplankyti toli už šalies ribų žinomą Gintaro muziejų, bet ir pasigėrėti kultūriniais renginiais. Prie centrinio įėjimo į parką įrengtame Sodininko namelyje įsikūręs ne tik Turizmo informacijos centro filialas, bet ir veikia unikali paroda, skirta Birutės parko istorijai. Čia užsukę lankytojai gali pasigėrėti eksponuojamais specialiai  projektui „Birutės parko istorijos atspindžiai“ pasiūtasis grafų bei mažųjų grafaičių kostiumais, sukurtais, atsižvelgiant į išlikusias grafų Tiškevičių giminės nuotraukas.

Parodoje taip pat galima išvysti 20 a. pradžios laikmečio vaikišką vežimėlį, baldus, sodininko namelio sienas puošia senosios Palangos fotografijos, kuriose įamžinti ne tik tuomečio kurorto vaizdai, bet ir grafų Tiškevičių šeima, kurorte viešėję grafų svečiai bei rūmuose dirbę žmonės.

Besidominčiųjų parko istorija šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas, tačiau visų ekspozicijų tema bus susijusi su Birutės parku. Renginių ciklas užsibaigs rugsėjo pradžioje vyksiančiu tradiciniu renginiu – Birutės parko diena, kuri šiemet bus skirta kompozitoriams, kūrusiems Palangoje arba apie Palangą.

Praeities dvelksmas

Kiekvieną ketvirtadienį Birutės parko lankytojai pasijunta tarsi nužengę į 20-ojo amžiaus pradžią, nes čia jau aštuntus metus įgyvendinamas projektas „Birutės pako istorijos atspindžiai“, lankytojus nukeliantis į praėjusį šimtmetį. Kartą per savaitę, ketvirtadieniais, nuo 18 val. iki 19.30 val. parke – Didžiajame bei Mažajame parteriuose, rožyne, prie dvaro rūmų ar rotondos galima sutikti autentiškais 20 a. pradžios drabužiais pasidabinusius senuosius dvaro šeimininkus: grafus bei jų svečius, mažuosius grafaičius bei juos prižiūrinčias guvernantes, sodininką. Nebylus personažų pasivaikščiojimas po parką sukuria atmosferą, lankytojus nukeliančią į praėjusio šimtmečio pradžią. Poilsiautojams tai labai patinka.

Šiųmetė projekto naujiena – Lietuvos dailės muziejaus Palangai perduotas lando – karieta, puošta grafų
Tiškevičių herbu. Šia žirgu kinkyta karieta besivažinėjančius grafus bei jų svečius ketvirtadienio pavakarę galima sutikti bet kurioje parko vietoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių