Ekspertai: norint išlaikyti darbuotojus būtina kelti atlyginimus

Ekonominei situacijai stabilizuojantis, vis daugiau darbdavių prabyla apie ketinimus didinti atlyginimus darbuotojams. Tačiau ekspertai įsitikinę, jog jie taip elgtis yra priversti – tik tokiu būdu galima išlaikyti gerus specialistus.

Kels tikrai ne visiems

Daugybę metų atlyginimų rinkos tyrimus atliekanti tarptautinė vadybos ir konsultacijų bendrovė "Hay Group" apklausė 214 Lietuvoje veikiančių įmonių ir išanalizavo daugiau nei 60 tūkst. darbuotojų atlyginimus.

Po tyrimo paaiškėjo, kad į artėjančius metus verslininkai žvelgia su optimizmu.

Vidutiniškai 4 proc. kilstelėti algas planuoja apie 41 proc. šalyje veikiančių įmonių. Tiesa, darbo užmokestį kelti planuojama ne visiems darbuotojams, bet tik tiems, kurie pasieks geriausių rezultatų.

Kad algų karpymas baigtas, patvirtina ir bendrovės "Mercer" atliktas tyrimas. Vakar ji išplatino informaciją, kad per 58 proc. šalies įmonių mažinti atlyginimų 2011-aisiais taip pat neketina, o jei jų finansinė padėtis nepablogės, vidutiniškai 4,3 proc. juos rengiasi padidinti.

Prognozuojama, kad didesnio atlyginimų augimo kitąmet nepajus darbininkai – šiai darbuotojų grupei atlyginimai vidutiniškai padidės 0,5–1,9 proc., tačiau specialistams ir vadovams atlyginimus ketinama pakelti 2–3,5 proc.

Jau didėjo ir šiemet

Po bendrovės "Hay Group" atlikto tyrimo, paaiškėjo, kad dalis įmonių atlyginimus savo darbuotojams pakėlė jau šiais metais.

Pasak šios įmonės atlygio informacinių paslaugų vadovo Baltijos šalims Eligijaus Kajietos, nuo 2009-ųjų gegužės iki 2010-ųjų gegužės atlyginimus darbuotojams sumažino kas penkta šalies bendrovė. 48 proc. įmonių tvirtino darbuotojams jų nemažinusios, bet ir nedidinusios, o net 32 proc. jų nurodė darbo užmokesčius darbuotojams pakėlusios.

E.Kajietos duomenimis, atlyginimų mažinimas per pastaruosius metus daugiausia palietė darbininkus, jaunesniuosius specialistus ir vadovus. Tuo metu padidinti jie buvo tik geriausiems specialistams.

E.Kajieta pabrėžė, jog priešingai nei prieš kelerius metus, kai kasmet beveik kiekvienas įmonės darbuotojas galėjo tikėtis atlyginimo prieaugio, šiais metais atlyginimų ūgtelėjimu galėjo džiaugtis tik svarbiausi, geriausius rezultatus pasiekę specialistai. Panaši tendencija turėtų išlikti ir kitais metais.

Darbuotojams, kuriems atlyginimai mažėjo, buvo nurėžta vidutiniškai po 20–30 proc. uždarbio, o geriausiems darbuotojams darbdaviai nepagailėjo atlyginimų padidinti vidutiniškai 10–15 proc.

Verčia susidariusi situacija

Kad kai kurios įmonės planuoja didinti arba jau padidino atlyginimus, patvirtino ir Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška.

Tačiau jis įsitikinęs, jog daugelis verslininkų taip pasielgė ne dėl to, jog bendrovių ekonominė situacija stabilizavosi, bet siekdami išlaikyti darbuotojus.

Pašnekovas pabrėžė, jog per pastaruosius kelerius metus darbuotojams atlyginimai buvo mažinami taip drastiškai, jog šiuo metu daugelis jų jau nebesutinka dirbti už tokį atlygį.

"Darbdaviai priversti tai daryti. Daugelis darbuotojų, būdami nepatenkinti savo pajamomis, ieško papildomo darbo arba svarsto galimybę išvykti. Kad taip neįvyktų, verslininkai po truputį kelia atlyginimus", – patikino A.Mileška.

Jo duomenimis, mažiausiai atlyginimai buvo karpomi tose įmonėse, kurios užsiima eksportu.

Tačiau tose bendrovėse, kurių veikla susijusi su vidiniu vartojimu, algos buvo itin sumažintos. Labiausiai nukentėjo paslaugų ir prekybos srityje dirbantys žmonės, tad pastebima, jog šiuo metu atlygiai didinami būtent šių įmonių darbuotojams.

Taip pat atlyginimus šiemet pakėlė užsienio kapitalo bendrovės, kurios tvirtais verslo santykiais susijusios su užsienio rinkomis, rodančiomis ekonomikos atsigavimo ženklus.

Paveikė ir emigracija

Pasak A.Mileškos, rasti gerų darbuotojų – vis sudėtingiau, nes nemažai darbingų žmonių emigruoja. Svetur dirbdami gerokai prastesnius ir neprestižinius darbus jie uždirba kelis ar keliolika sykių daugiau nei tėvynėje.

A.Mileška patikino, jog daugėja ir tokių specialistų, kurie net nebenori išeiti dirbti į kitas bendroves, siūlančias geresnius atlyginimus.

"Dabar didėja ir konkurencija, kai trūkstant gerų darbuotojų, įmonės juos vėl ėmė vilioti vienos iš kitų. Tačiau pastebime, jog žmonės jau dažnai pasvarsto, ar jiems išeiti dirbti į kitas įmones, kurios siūlo tik šiek tiek didesnius atlygius, ar apskritai emigruoti, kur dirbdami juodus darbus jie garantuotai uždirbs daugiau", – paaiškino ekspertas.

Jis patikino, jog besirenkančių emigraciją žmonių sparčiai daugėja, tad darbdaviai yra priversti imtis visų priemonių, kad sulaikytų turimus specialistus.

"Norėdami išlaikyti gerų darbuotojų branduolį, darbdaviai jau supranta, kad visi dirbti vienodomis sąlygomis nebegali. Todėl tiems, kuriuos tikrai vertina, stengiasi pagerinti ne tik darbo sąlygas, bet ir iš paskutiniųjų pakoreguoti atlyginimus", – tvirtino A.Mileška.

Stengiasi išlaikyti geriausius

"Ilgainiui verslas sugrįžo prie principo atsisakyti mažiausiai naudos įmonei atnešančių darbuotojų, tačiau likusiems nemažinti algų arba jas net padidinti. Šiuo principu daugelis, manau, vadovausis ir ateityje. Tai įrodo ir dabartinė situacija, – nors kalbama apie algų didinimus, darbuotojų atleidimai kai kuriose įmonės vyksta vis dar masiškai", – situaciją komentavo A.Mileška.

Kad situacija uostamiesčio darbo rinkoje kinta, pasak jo, galima spręsti ir iš Klaipėdos savivaldybės skelbiamos informacijos, jog kaskart į miesto biudžetą surenka vis daugiau gyventojų pajamų mokesčio nei tikėjosi.

Šis faktas, A.Mileškos manymu, įrodo tai, kad arba Klaipėdoje darbo užmokesčiai didėja, arba įmonės ryžtasi įdarbinti vis daugiau žmonių. Bet kuriuo atveju, anot jo, tai yra teigiamos tendencijos, kurios, kaip tikimasi, turėtų išlikti ir kitais metais.


Šiame straipsnyje: atlyginimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

aha

aha portretas
apklausus darbdavius paaiškėjo, kad atlyginimai vieni iš didžiausių europoje........sekanti apklausa bus apie valdžios sugebėjimą suvaldyti krizę....

Gal

Gal portretas
nereikia didinti tu atlyginimu.Ir taip vergams gerai.Gal reikia Lietuva grazinti Rusijai.Juk jos carai sudare prielaidas susikurti Lietuvos valstybei 1918metais.Tuomet Tarybu Rusija pareme Lietuvos nepriklausomybe.Po 1945 TSRS atkure uki,sukurdama auksto lygio pramonine LIETUVOS respublika.Juk Lietuva nebuvo niekuomet/net prie Vytauto?/ tokia lietuviska kaip "Tarybu valdzios valdymo metais".Didejo lietuviu skaicius,kilo issilavinimas,buvo visuotinis darbas,nebuvo narkomanijos,niekas nebijojo buti ismestas is busto ar uzstatytas "palukanu kontorai.Taigi rinkimu daug ir pilieciams reikia jau apsispresti.Gal geriau su stipria Rusija nei su LT valdzios vagimis ir zudsaudziais isvogusiais Lietuva,susikilnojusiais zemeles ir tt..???

RK

RK portretas
Tai kad Tarybų Rusijos nebėra. Pigių išteklių niekas nebeduos. Nors jei kankina nostalgija pastovėti eilėje prie kruopų, tai kreipkitės į socialinės rūpybos skyrių. Pasijusite laimingas.
VISI KOMENTARAI 13

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Teismas atvertė V. Titovo apkaltos bylą
  Teismas atvertė V. Titovo apkaltos bylą

  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį pradėjo nagrinėti Klaipėdos savivaldybės tarybos nario Viačeslavo Titovo apkaltos bylą. ...

 • Rekonstruos gatvės ruožą uostamiestyje
  Rekonstruos gatvės ruožą uostamiestyje

  Užbaigus rekonstruoti Šilutės plentą, liks nesutvarkytas jo ruožas nuo Paryžiaus Komunos iki Kauno gatvių. Planuojama, jog po dvejų trejų metų minėtoje kelio dalyje atsiras naujų šviesoforų, bus atnaujinta kelio danga. ...

 • Greičio mėgėjams uostamiestyje – spąstai
  Greičio mėgėjams uostamiestyje – spąstai

  Trečiadienį Mokyklos gatvėje pradės oficialiai veikti trečiasis išmanusis greičio matuoklis Klaipėdoje. Paaiškėjo, jog Liepų gatvės pabaigoje, ties Jaunystės gatve, išmanusis radaras tik bergždžiai gąsdino vairuotojus, jis ...

  14
 • Klaipėdoje – švietimo darbuotojų streikas
  Klaipėdoje – švietimo darbuotojų streikas

  Visą Lietuvą apimsiantis švietimo darbuotojų streikas prieš šalies valdžią palies ir Klaipėdą. ...

  10
 • „Klaipėdos nafta“ – Viešųjų pirkimų tarnybos akiratyje
  „Klaipėdos nafta“ – Viešųjų pirkimų tarnybos akiratyje

  Valstybės įmonės "Klaipėdos nafta" paskelbtas konkursas ieškant konsultantų, kurie turės parengti įmonės veiklos strategiją net iki 2030-ųjų, sukėlė klausimų Viešųjų pirkimų tarnybai. Konkurso sąlygos, pasak specialist...

  10
 • Rinkimai Klaipėdoje: rusakalbiams atstovaus mažiausiai trys politinės jėgos
  Rinkimai Klaipėdoje: rusakalbiams atstovaus mažiausiai trys politinės jėgos

  Tik ką prasidėjusi oficiali savivaldybių rinkimų kampanija įsisiūbuoja. Paaiškėjo, kad rusakalbių bendruomenei Klaipėdoje atstovaus mažiausiai trys politinės jėgos. Į politiką grįžta buvusi ilgametė uostamiesčio tarybos narė Jelizavet...

  24
 • Gripo epidemija – ant nosies, bet ginklai jai suvaldyti baigėsi?
  Gripo epidemija – ant nosies, bet ginklai jai suvaldyti baigėsi?

  Panoręs pasiskiepyti nuo gripo mokama vakcina, klaipėdietis buvo šokiruotas – apskambinęs didžiausias šias paslaugas teikiančias įmones liko nieko nepešęs. "Gripo epidemija ant nosies, o pasiskiepyti negali", –...

  4
 • Prie Klaipėdos norintiems jungtis slengiškiams – dovana
  Prie Klaipėdos norintiems jungtis slengiškiams – dovana

  Tai bus išbandymas visoms valdžios grandims – po įvykusios apklausos dėl Slengių prisijungimo prie Klaipėdos sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Susitikęs su slengiškių iniciatyvinės grupės nariais, V. Grubliauskas teig...

  6
 • Dėl Dangės skvero rekonstrukcijos – sumaištis
  Dėl Dangės skvero rekonstrukcijos – sumaištis

  Viena svarbiausių miesto erdvių – Dangės upės krantinės ir skveras – apie kurių remontą kalbama jau seniai, po dviejų metų turėtų atgyti. Tačiau net ir geri pokyčiai kelia klaipėdiečių aistras. Kai kurie politikai reikalauja stabdyt...

  36
 • Vairuotojus kelyje šiurpina danieliai
  Vairuotojus kelyje šiurpina danieliai

  Trečia savaitė kelio ruože Rietavas–Endriejavas vairuotojus baugina migruojantys keturi danieliai. Miško gyvūnų negąsdina nei žmonės, nei aplink zujantys automobiliai. Paklydėliai ne tik kelia pavojų vairuotojams, bet ir laužo greta įs...

Daugiau straipsnių