Dūmų detektoriai – naujas pasipelnymo šaltinis

Privalomas dūmų jutiklių įrengimas kiekviename gyvenamajame būste jau kai kam tapo pasipelnymo šaltiniu. Gyventojai savo pašto dėžutėse nuolatos sulaukia primygtinių siūlymų įrengti šiuos prietaisus už įspūdingą sumą. Specialistų teigimu, brangaus įrenginio pirkti nebūtina, nes visi jie į dūmus reaguoja vienodai.

Už du varžtus – 8 eurai

Bendrovės "Vitės valdos" administruojamų namų gyventojai savo pašto dėžutėse aptiko informacinius lapelius, kuriuose primenama, kad nuo gegužės 1-osios visose gyvenamosiose patalpose turi būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai.

"Siūlome patogiai įsigyti autonominius dūmų detektorius, kad apsaugotume jus nuo rūpesčių, teikiame ir jų montavimo paslaugą", – rašoma lapelyje.

Paskui dar primenama, kad "patogus įsigijimas ir apsaugojimas nuo rūpesčių" kainuos 15 eurų be vieno cento.

Jei bus tokių, kurie pirks daugiau nei vieną įrenginį, jo kaina jau kris iki 12,49 euro.

Na, o taupantieji dūmų detektorių galės įsigyti ir "pusiau veltui" (už 7 eurus), jei iš administratoriaus įrenginį pasiims ir prisitvirtins patys.

Pasiteiravus, kodėl taip brangu, telefonu atsiliepusi konsultantė patikino: "Gyventojai turi teisę rinktis, jie gali nusipirkti ir patys sumontuoti tą dūmų detektorių, ten nėra sudėtinga. O pas mus yra taip nuspręsta, todėl tokia kaina. Nėra privaloma mūsų kviesti, kad tą įrenginį pakabintume."

Bet kuriuo atveju, administratoriai dviejų skylučių išgręžimą lubose ir dūmų detektoriaus pritvirtinimą dviem varžtais įkainojo 8 eurais.

Senyvi, ligoti, internetu nesinaudojantys, po parduotuves nevaikštantys ir realių kainų nežinantys gyventojai (o tokių kiekviename daugiabutyje yra bent po keliolika asmenų) veikiausiai neturės kito pasirinkimo, tik "patogiai", bet nepigiai privalomą dūmų jutiklį įsigyti iš namo administratoriaus.

Rankų pakėlimas nekainuoja

Pasidomėjus internete, matyti, jog autonominių dūmų detektorių kainos vyrauja nuo trijų iki 59 eurų.

Vidutinė kaina 5–7 eurai. Kai kurie pardavėjai pateikia įrenginio kainą be PVM, nes taip atrodo pigiau, dar kiti dovanų siūlo bateriją, treti – duoda 10 metų garantiją.

Be to, ne visus detektorius būtina pritvirtinti būtent varžtais. Yra ir lengvesnis būdas, tiesiog nuplėšti lipnią juostą ir priklijuoti įrenginį prie lubų.

Tačiau šiuo atveju nuo 1,35 iki 1,95 euro dar kainuos dvipusis lipnus jutiklių tvirtinimo komplektas.

Tvirtesnis senjoras ar namų šeimininkė, nebijanti lipti ant kėdės, pati galės priklijuoti įrenginį ir nereikės brangiai kainuojančio "meistro" paslaugų.

Laisvos rinkos grimasos

Gyventojai, susidūrę su pardavėjų siekiu pasipinigauti, įsitikinę, jog privalomas dūmų detektorių įrengimas kai kam naudingas ir tas "kai kas" siekia iš to pralobti.

Tačiau ilgus metus Klaipėdos priešgaisrinės valdybos Prevencijos skyriuje dirbusi, dabar Klaipėdos trečiajai ugniagesių komandai vadovaujanti Birutė Gedrimaitė-Miliuvienė tikina, jog dūmų detektoriai pirmiausia būtini patiems gyventojams ir visai nebūtina juos pirkti brangius.

"Kaip visada, kažkas jau verslą iš to daro, bet visi dūmų detektoriai veikia vienodai, tiek įrenginys, kainuojantis 20 eurų, tiek pirktas už 5–7 eurus. Didelio skirtumo nėra, jų funkcija labai elementari – reaguoja į dūmus, skleidžia signalą. Todėl nebūtina pirkti brangaus detektoriaus. Aš pati savo namuose pasikabinau tokį įrenginį už 7 eurus. Nieko brangiai pirkti ar daryti remontų nereikia, bet saugiai miegosite", – tikino B.Gedrimaitė-Miliuvienė.

Kadangi dūmų detektoriai tapo paklausia ir populiaria preke, Valstybinės vartotojų teisų apsaugos tarnybos Komunikacijos skyriaus vedėja Giedrė Nenartavičiūtė patvirtino, jog tarnyba tikrina, kad tie įrenginiai būtų saugūs, kad prie jų būtų instrukcija, tačiau detektorių ir jų įrengimo paslaugų kainų jokie teisės aktai nereguliuoja, laisvoje rinkoje vartotojai turi teisę rinktis patys.

"O pačių dūmų detektorių kokybė kol kas neužkliuvo. Galutinių rezultatų neturime, nes dar tikriname", – dienraščiui patvirtino G.Nenartavičiūtė.

"Neturime tokių skundų, kad dūmų jutikliai būtų nesuveikę. Tačiau neatmetu galimybės, kad, kai dauguma žmonių įsirengs tuos detektorius, gal ir pasitaikys koks vienas kitas nekokybiškas įrenginys", – svarstė ugniagesių atstovė.

Virtuvė – netinkamiausia vieta

Rekomenduojama, kad po dūmų detektorių turėtų kabėti visuose gyvenamuosiuose kambariuose ir koridoriuje, bet pradžiai esą pakaks ir vieno įrenginio.

Anot ugniagesių, dūmų detektorių geriausia tvirtinti ant lubų (ne ant sienos) kambario centre, galima ir netoli šviestuvo. Jis į šilumą nereaguoja, tik – į dūmus, dulkes.

Dūmų jutiklio nerekomenduojama montuoti vonios kambaryje, nes jis reaguoja į smulkias vandens daleles ir gali imti veikti.

"Dūmų detektoriaus nerekomenduojama kabinti ir virtuvėje, nes, jei jūsų garų rinktuvas silpnesnis, visų garų nesutrauks, detektorius sureaguos", – patarė B.Gedrimaitė-Miliuvienė.

Įsijungus detektoriui, jis skleis garsinį signalą, išjungti įrenginį galima nuspaudus mygtuką.

Tada turėtumėte išgirsti pratisą signalą, kuris greitai nutils, tai reikš, kad detektorius vėl aktyvuotas, jis veikia vėl.

Buvo atvejų socialiai remtinų šeimų būstuose, kur ugniagesiai įrengdavo dūmų detektorius, vėliau tie žmonės vis skųsdavosi, kad negali kambaryje rūkyti, taip pat blynus kepant įrenginys reaguoja.

Vis dėlto yra dešimtys pavyzdžių kaimuose, kai dūmų jutikliai, kilus gaisrui, padėjo išsigelbėti  didelėms šeimoms.

Žmonės, išgirdę detektoriaus signalą, spėjo laiku pasišalinti iš degančio būsto.

"Daug metų diskutavome, kaip išsaugoti žmonių gyvybes. Ir kažkas ryžtingai nusprendė, kad dūmų detektoriai bus privalomi kiekviename būste: jei patys gyventojai nėra sąmoningi, jiems reikia postūmio. Pamatysite, po kiek laiko tai bus normalu", – įsitikinusi B.Gedrimaitė-Miliuvienė.

Sulauksite netikėtų svečių

Gegužės 1-ąją visuose būstuose jau turi būti sumontuoti dūmų detektoriai. Kol kas vykdomos tik prevencinės priemonės.

Gyventojai esą neturėtų nustebti, kad šeštadienį ar sekmadienį, kai žmonės dažniausiai būna namuose, atvažiuos ugniagesiai gelbėtojai ir pasibels į duris.

"Jokių baudų kol kas niekas nerašys, specialistai tik paaiškins, kur galima įsirengti dūmų detektorius, kad būtų visi saugūs. Savivaldybė turi savų socialinių būstų. Ir ten reikės įrengti dūmų jutiklius, bendradarbiaujant su savivaldybe. Sieksime, kad detektoriai būtų įrengti ir sunkiai besiverčiančiųjų būstuose", – teigė Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vedėjas Stanislovas Kučinskas.

Jei dūmų detektorius neprijungtas prie saugos tarnybos sistemos, apie gaisrą praneš tik gyventojams.

Garsinis signalas žmogų pažadins, kai jis miegos, kad galėtų išeiti, nes gaisro atveju dūmai kils į viršų ir detektorius sureaguos.

Užsienyje – įprasta praktika

"Žmonės naujovei tikrai neabejingi. Vieni jau suskubo įsirengti, suprasdami jų naudą, kiti – bijodami baudų. Tačiau ne visada galime patikrinti būstus, pasitaiko, kad žmonės neįsileidžia į butą. Viskas priklauso nuo jų geranoriškumo", – dėstė S.Kučinskas.

Nuo gegužės 1 d. patikrinimai, ar būstuose įrengti dūmų detektoriai, bus vykdomi pagal skundus.

Įvykus gaisrui, jei bute nebuvo įrengtas dūmų detektorius, to buto savininkui gali kilti didelių problemų.

"5 eurai – bauda, 5 eurai – detektorius. Akivaizdu, kas labiau apsimoka, jau nekalbant apie gaisro pasekmes. Niekas čia nepuls tikrinti ir skirti baudų. Mes konsultuosime žmones, kad jie suvoktų, neišsigąstų naujovės ir suprastų, kad dėl jų pačių saugumo yra tie dūmų detektoriai. Užsienyje tai yra įprasta praktika, tik pas mus dar naujovė", – kalbėjo B.Gedrimaitė-Miliuvienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

taip

taip portretas
Norėjau būti sąmoningu, supratau, kad reikia nusipirkti dūmų detektorių.Einu į Senukus, jų keletas rūšių.Katrą pirkt, nieks negali informuoti, net pardavėjai.Perku vidutinį pagal kainą, ne brangiausią ir ne pigiausią.Parsinešu, bandau pagal instrukciją ...Aš veiku, o detektorius neveikia....Ką daryt? Kiek dar turėsiu pirkti, kad užtaikyčiau , kad veiktų?

O jeigu

O jeigu portretas
Zmogus nuomuojasi ka tada jam daryt

Rita

Rita portretas
Įeiti į butą niekas neturi teisės,tačiau noriu patarti,dūmų detektorių pritvirtinti galima su dvipusę lipnia juostą.Nesudėtinga ir pagalbos nereikia ,tuo labiau mokėti.Tik nusipirkti putlios,dvipusės lipnios juostos. Reikia padaryti pagalvėlę ,kad pasiektų plokštumą,ant kurios prispausite,laiko gerai ,išbandyta.Senikuose tokios yra.
VISI KOMENTARAI 46
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda
  Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda

  Paskutinio kruizinio laivo „Marco Polo“ apsilankymu penktadienį Klaipėdoje uždarytas 2018 m. kruizinių laivų turizmo sezonas. ...

  5
 • Gatvės lenktynes nutraukė lietus
  Gatvės lenktynes nutraukė lietus

  Šeštadienį Taikos prospekte, netoli prekybos centro "BIG", grėsmingai riaumojo motociklų ir automobilių varikliai, garsiai cypė padangos. Paskutinį kartą šiais metais vyko gatvės automobilių lenktynės, kurias užbaigti ...

  7
 • „Sodo diena“ suvienijo Priekulės bendruomenę
  „Sodo diena“ suvienijo Priekulės bendruomenę

  Šeštadienį Priekulės kultūros centre vyko sodo dienai paminėti skirtas renginys, kurio metu gyventojai įsigijo įmantrių veislių obelų ir paragavo 16 skirtingų rūšių obuolių. ...

  3
 • Kruiziniame terminale – audinės šou
  Kruiziniame terminale – audinės šou

  Klaipėdiečiai ir miesto svečiai visą pusdienį stebėjo Kruizinių laivų terminale apsigyvenusios kanadinės audinės kasdienybę. Laukinis žvėrelis, įsitaisęs po terminalo aikštės stendais, smaguriavo žvejų sugautomis žuvimis, šmiri...

  4
 • Keliautojams motociklu – pirmi išbandymai
  Keliautojams motociklu – pirmi išbandymai

  Klaipėdietį Aurimą Mockų ir televizijos laidų kūrėją, žurnalistą Rimą Bružą kaimyniniame Kaliningrado (Karaliaučiaus) krašte nustebino pasienyje išrikiuota karinė technika. Keliautojai penktadienio vakarą jau žadėjo leisti Var&s...

  7
 • Vidury gatvės išdygo duobė
  Vidury gatvės išdygo duobė

  Penktadienį ryte I.Kanto gatvės pradžioje atsirado ženklai, rodantys, kad gatve važiuoti nepavyks. Jos viduryje iškasta duobė bylojo apie čia atliekamus rimtus darbus. ...

  4
 • Skulptūrų parką gaubia paslaptys
  Skulptūrų parką gaubia paslaptys

  Vietinės rinktinės eilinis Vaclovas Šulcas lygiai prieš 70 metų mirė nukankintas saugumiečių skerdykloje – MVD Klaipėdos kalėjime. Kūnas užkastas be karsto tuometėse uostamiesčio kapinėse. Ir nors jo kapas per 30 metų sulygint...

  50
 • Vaiko bėrimas – po popietės lauke?
  Vaiko bėrimas – po popietės lauke?

  Dukros iš darželio pasiimti atvykusi klaipėdietė liko šokiruota išvydusi smarkiai išbertą trimetę. Mama įtaria, jog bėrimai ant dukros kūno atsirado po lauke praleistos popietės, mat tądien oro tarša lauke vir&scaro...

  10
 • Auksinis ruduo pajūryje baigėsi
  Auksinis ruduo pajūryje baigėsi

  Gerais orais iki šiol lepinusi gamta artėjančią savaitę pradeda tikrąjį, niūrųjį, vėluotąjį rudenį. Prognozuojamos žvarbios ir lietingos dienos. ...

  2
 • Kodėl savaitgaliais nedirba turizmo informacijos centrai?
  Kodėl savaitgaliais nedirba turizmo informacijos centrai?

  Sumanymas paskatinti domėtis savo kraštu, lankytis ir atokiose vietovėse, parsivežti iš ten magnetukų, kuriais galima sudėlioti Lietuvos žemėlapį, virto prekybos centrų akcijas primenančiu vajumi. Tačiau savaitgaliais, kai dirbantys ...

  6
Daugiau straipsnių