Uostamiesčiui – svarbi diena | KaunoDiena.lt

Uostamiesčiui – svarbi diena

Ar Klaipėdai (kartu su Neringa ir Palanga) bus suteiktas 2022 m. Europos kultūros sostinės vardas, paaiškės jau trečiadienį. Ta proga mieste šiandien vieši speciali komisija iš užsienio, kuriai ir patikėta priimti galutinį sprendimą.

Dėmesys regionui

Uostamiesčio kultūriniame gyvenime – sujudimas. Netrukus taps aišku, kokį rezultatą davė beveik dvejus metus vykusios savotiškos rungtynės su Kaunu dėl Europos kultūros sostinės vardo.

Kūrybinė komanda – savivaldybės ir meno atstovai, teikę paraišką laimėti šį titulą, neslėpė jaudulio.

Vis dėlto savo jėgomis jie sakė tikintys ir pasitikintys.

Trijų pajūrio miestų bendruomenės parengtos paraiškos "Susitikimų vieta" sudarytojos Godos Giedraitytės žodžiais, šis laimėjimas atvertų galimybę realizuoti idėjas, apie kurias Klaipėda jau seniai svajojo.

Permainos kultūrinio gyvybingumo skatinimo požiūriu numatytos ne tik mieste, bet ir visame regione.

"Ne paslaptis, jog esame labiausiai nutolę nuo visų šalies kultūrinių centrų. Todėl geruosius pokyčius turėtų pajusti visi netoli Klaipėdos esantys miestai ir jų gyventojai. Tai vienas pagrindinių mūsų tikslų", – akcentavo G.Giedraitytė.

Nusiteikę optimistiškai

Šiuo metu Klaipėdoje lankosi tarptautinė 2022 m. Europos kultūros sostinės paraiškos vertinimo komisija.

Pastaroji, susipažinusi ir pabendravusi su projektų rengėjais Klaipėdoje ir jos konkurentais Kaune, tars lemiamą žodį.

"Komisiją sudaro dešimt narių iš įvairių valstybių, tarp jų – Europos Komisijos ir Europos Parlamento deleguoti atstovai. Žinoma, tikimės geriausio scenarijaus ir sykiu džiaugiamės strategine partneryste su Palanga ir Neringa. Regiono susivienijimas bendram projektui – viena didžiausių mūsų stiprybių ir vertybių. Jaučiame ir visos bendruomenės susitelkimą, pastebime ne tik kultūrininkų, bet ir kitų sektorių atstovų – verslo, akademinės bendruomenės pasiryžimą įgyvendinti pokyčius mieste", – kalbėjo pašnekovė.

Gyventojai – kultūros kūrėjai

Per tūkstantį įvairių projektų bei renginių, daugiau menininkų rezidencijoms pritaikytų naujų patalpų į regioną pritrauktų kūrėjų ir į įvairias bendruomenines, menines, socialines ir edukacines veiklas įtrauktų dešimtis tūkstančių žmonių.

Tokie siekiai įtvirtinti Klaipėdos, Neringos ir Palangos miestų kartu parengtoje paraiškoje gauti 2022 m. Europos kultūros sostinės vardą.

Tačiau, pasak paraiškos rengėjų, svarbiausias trijų partnerių tikslas – nauja europine kultūrine platforma 2022-aisiais tapęs Lietuvos pajūrio kraštas, įkvepiantis bei traukiantis suaktyvėjusia bendruomene, sugrąžintomis europietiško identiteto prieigomis, subrandinta nauja kultūros profesionalų karta, atvertomis uždaromis pramoninėmis teritorijomis ar patraukliomis sąlygomis startuolių kūrybinių verslų plėtrai.

Kultūrinio proveržio tikimasi ne tik profesionalaus meno srityje, bet tarp bendruomenės narių. Siekiama trinti administracines ribas ir paversti regioną viena kultūrine erdve, vienu susitikimų centru.

Norima, jog šiuos pokyčius gyventojai pajustų ne tik lankydamiesi kultūriniuose renginiuose, bet ir kasdienybėje.

"Kiekvienas mūsų žingsnis kasdien turėtų būti lydimas kūrybiškumo. Tikimės, mūsų numatytos priemonės leis gyventojams prisiliesti prie tos kūrybinės raiškos ne tik būnant žiūrovu teatre, o patiems tampant kultūros kūrėjais", – svarstė G.Giedraitytė.

Rengė 500 menininkų

Tikslą kartu su Klaipėda siekti 2022 m. Europos kultūros sostinės titulo savo sprendimais palaiko ne tik uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas, bet ir Palangos bei Neringos miestų vadovai.

Tikimasi, jog šis jėgų suvienijimas taps impulsu strateginiams pokyčiams kuriant naują ir vieningą regiono įvaizdį, telkiant bendruomenes.

Trijų pajūrio miestų paraiška "Susitikimų vieta" parengta kartu su daugiau nei 500 kultūros atstovų, įvairių sričių menininkų, architektų, istorikų, rinkodaros specialistų, mokslo ekspertų iš Klaipėdos regiono, kitų šalies miestų ir užsienio.

Dar per du tūkstančius žmonių į paraiškos rengimo procesus buvo įtraukti netiesiogiai.

Kultūrinę paraiškos programą sudaro dvi strateginės platformos – "Gyvybinga bendruomenė" ir "Meno kolonijos" bei 5 programos – "Istorija gyvai", "Kultūros uostas", "Kūrybiniai peizažai", "Partnerystės mazgas", "Prievartos ir humanizmo akistatos".

Spręs Vilniuje

Nors oficiali Europos kultūros sostinės programa apimtų 2022-uosius metus, realiai ji startuotų jau šiemet su parengiamuoju etapu ir tęstųsi po 2022 m.

Sėkmės atveju veiklą šiemet pradėtų ir specialiai programos įgyvendinimui įsteigta regioninė agentūra "Klaipėda 2022".

Numatoma, kad Klaipėdos kartu su Neringa ir Palanga parengtos programos šešerių metų biudžetas sieks apie 32 mln. eurų.

Šios lėšos būtų skiriamos iš valstybės ir savivaldybės biudžetų, ES ir kitų fondų. Dalį programos įgyvendinimui reikalingų išlaidų, būtų tikimasi, padengtų ir privatūs rėmėjai.

Dėl teisės tapti 2022 m. Europos kultūros sostine varžosi du Lietuvos miestai – Klaipėda ir Kaunas. Pastarajame tarptautinė paraiškos vertinimo komisija svečiuosis jau rytoj, o sprendimą priims trečiadienį Vilniuje, kur susitiks su abiejų miestų kandidatų delegacijomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdiečiai mini Žolinę
  Klaipėdiečiai mini Žolinę

  Klaipėdiečiai trečiadienį mini Žolinę – Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. ...

  4
 • Klaipėdos rotušę bus siūloma perduoti savivaldybei
  Klaipėdos rotušę bus siūloma perduoti savivaldybei

  Turto bankas siūlys Vyriausybei svarstyti galimybę perduoti visas Klaipėdos rotušės patalpas miesto savivaldybei. ...

 • Išorinio uosto statybų grafikas
  Išorinio uosto statybų grafikas

  Tikėtina, kad išorinis uostas Klaipėdoje prie Melnragės bus pastatytas ir jokios „smulkmenos“ ar priešrinkiminiai pasisakymai jo nesustabdys. ...

  29
 • Įvertino atnaujintą Gedminų taką
  Įvertino atnaujintą Gedminų taką

  Miesto vadovai įvertino dar vieną atnaujintą viešąją erdvę – taką, jungiantį Debreceno aikštę ir Gedminų gatvę. Čia įrengti ne tik nauji atrakcionai, sutvarkyti želdiniai, dangos, bet ir atsirado galimybė nemokamai naudotis i...

  13
 • Bus stebimas oro kokybės pokytis šiaurinėje uosto dalyje
  Bus stebimas oro kokybės pokytis šiaurinėje uosto dalyje

  Siekiant stebėti situaciją dėl oro kokybės šiaurinėje uosto dalyje, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija perkėlė vieną iš savo stacionarių oro kokybės matavimo stotelių į arčiausiai miesto centro esančios Klaipėdos jūrų ...

  11
 • Uosto ir miesto santykiuose – nauji aspektai
  Uosto ir miesto santykiuose – nauji aspektai

  Dar niekada Klaipėdos uostas ir miestas nebuvo taip arti vienas kito supratimo, nes besivystanti ekonomika tarsi magnetas juos traukia, bet tuo pačiu metu ir stumia. ...

  11
 • Uostamiesčio pirmokams paruošė klases
  Uostamiesčio pirmokams paruošė klases

  Trijose uostamiesčio mokyklose jau pasirūpinta patalpomis, kur įsikurs papildomai įsteigtos pirmokų klasės, kurios jau sukomplektuotos. Teigiama, kad pasiruošimas rūpesčių nesukėlė. ...

 • Smiltynę išbrauks iš Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijos?
  Smiltynę išbrauks iš Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijos?

  Uostamiesčio savivaldybėje svarstoma paskatinti Vyriausybę iš Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) teritorijos išbraukti šiauriausioje jo dalyje esančią Smiltynę, kad būtų galima plėtoti infastruktūrą, rašo di...

  17
 • Klaipėdos universitete – optimistinės nuotaikos
  Klaipėdos universitete – optimistinės nuotaikos

  Laikinojo Klaipėdos universiteto (KU) rektoriaus Artūro Razbadausko teigimu, dar nepasibaigus papildomam stojančiųjų priėmimo etapui, sutartis su universitetu pasirašiusiųjų pirmakursių – ne mažiau nei pernai. ...

  2
 • Sąskaita klaipėdietei – už nežinia ką?
  Sąskaita klaipėdietei – už nežinia ką?

  20 eurų sąskaitas už nupjautą medį kiekvienam butui išrašęs namo administratorius "Vitės valdos", kaip paaiškėjo, veikiausiai nė neturėjo teisės vykdyti šio darbo. Tai išsiaiškinusi viena gyventoja...

  21
Daugiau straipsnių