19-asis „Šermukšnis“ – jaunas ir naujas

 • Teksto dydis:

Gausybės renginių, puošiančių Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės – afišą, sąrašą jau greitai papildys dar vienas spalvingas vasariškas akcentas. Tai Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų kas dvejus metus organizuojamas tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“. Liepos 7–9 d. festivalis 19-ąjį kartą pakvies pasinerti į Europos gatvės teatro šurmulį ir peržengti kasdienybės ribas.

Vieno seniausių, nuo 1985-ųjų gyvuojančio reprezentacinio uostamiesčio festivalio pagrindinė programa šiemet tris vakarus bus rodoma Teatro aikštėje, o į Karlskronos aikštę bei Dienovidžio skverą dienomis vilios teatrinės pramogos vaikams ir šeimai. Klaipėdos dramos teatre vyks konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno“.

Iššūkiai ir lūkesčiai

19-tasis „Šermukšnis“ per 32 metus. Du skaičiai – simbolizuojantys jaunystę ir brandą. Per šimtmečius susiklosčiusios tradicijos ir modernios technologijos, fantazijos šėlsmas ir karnavalas, improvizacija ir provokacija, be vertimo suprantamas teatrinis vyksmas ant žemės, ore ir vandenyje – visa tai bei dar daugiau bus šiemečiame „Šermukšnyje“. Festivalio programoje dalyvaus per 100 artistų iš 12 šalių, įvyks virš dviejų dešimčių nemokamų (!) renginių. Trys festivalio dienos – tai beveik tris paras trunkanti premjera, nes visa, ką pamatys publika, iš tikrųjų bus pirmą kartą Klaipėdoje ir Lietuvoje. Tai parengti bei sukurti padėjo renginiui skirtas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės finansavimas.

Festivalio organizatoriai teigė (kūrybinėje grupėje – tik 5 žmonės), kad šiemetis festivalis bus išskirtinis ne vien dalyvių skaičiumi ir renginių gausa, bet bene pirmą kartą jis atitiks pagrindinį gatvės teatro principą. Visi 19-ajame „Šermukšnyje“ pristatomi vaidinimai sukurti rodyti tik po atviru dangumi – atviroje erdvėje (anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai spektaklis, kurtas scenai, būdavo tiesiog parodomas lauke).

Didelis iššūkis organizatoriams – techninis renginio aspektas. Teatro aikštė bus pagrindinė festivalio dekoracija, o įprastos scenos nebus. Vaidinimai vyks skirtingose aikštės vietose (priešais publiką, tarp jos ir aplink ją), tad kaskart keisis ir stebėjimo taškai. Po kiekvieno pasirodymo teks labai skubiai perorientuoti-performuoti „meninio svorio centrą“. Tad labai svarbi bus ir žiūrovų „pagalba“, nes gatvės vaidinimai reikalauja ne tik emocinio, bet ir tiesioginio jų dalyvavimo teatriniame vyksme.

Dar vienas aktualus, žiūrovams nematomas momentas, turintis ypatingą svarbą meninei kokybei, – artistams suteikiamas komfortas. Organizatoriai iš anksto dėkoja Klaipėdos dramos teatrui, kuris festivalio svečiams maloniai suteikė galimybę pasinaudoti savo patalpomis (grimo kambariais ir kitomis), kur jie galės ruoštis pasirodymams.

Pasaulinių festivalių svečiai

Pagrindinėje „Šermukšnio“ programoje Teatro aikštėje klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys daugelio tarptautinių gatvės teatrų festivalių favoritus ir specialiai Klaipėdai sukurtus projektus. Pradėti festivalį ir parodyti baigiamąjį spektaklį garbingai patikėta teatrui iš Lenkijos „Klinika Lalek“, kurio vaidinimuose – grandiozinės lėlės ir „skraidantys“ objektai, vaizdo instaliacijos, fantasmagoriškas kaukių šou, lydimas ugnies pliūpsnių, muzikos etc. Ir tai bus du skirtingi vaidinimai. Atidarymui – „Didžiausias marionečių ciklas pasaulyje“ su natūralaus dydžio drambliais, žirafomis, liūtais. Jame novatoriškai perteikiamos tradicinio cirko tradicijos. Uždarymo spektaklis, inspiruotas alchemikų biblijos „Tabula smaragdina“, – „Poema apie saulę ir mėnulį“ nukels žiūrovus net į kosmoso erdves.

Kaukių teatras „Mr Pejo's Wandering Dolls“ iš Sankt-Peterburgo (Rusija) labai patiko 18-ojo „Šermukšnio“ publikai, todėl buvo pakviestas sugrįžti. Rusų trupė taip pat parodys du naujus spektaklius – „Paskutinis bastionas“ ir „The Moonsters“.

Tikri gatvių „monstrai“ iš Prancūzijos – „Compagnie Faï“ vėlgi padovanos du skirtingus magiškus ugnies šou su žonglieriais, akrobatais, skambant roko muzikai.

Žiūrovams teks iš anksto „užsiimti“ patogesnę vietą krantinėje prie Pilies tilto, norint geriau matyti belgų trupės „Studio Eclipse“ šokio ir judesio spektaklį „Two Sink, Three Float“. Ant Danės upėje įrengtos platformos ir vandenyje vystysis itin vizualiai gražaus vaidinimo vyksmas.

Tarptautinis gatvės teatro duetas „Slagman Producties“ (Nyderlandai, Vokietija) įsikurs tiesiog... dėžėje, kuri bus ir pakyla, ir įvairiausių veikėjų namai. Ekscentriškas vaidinimas „Pop-Up!“ inspiruotas daugelyje šalių paplitusio absurdiško ir tiesmuko lėlių teatro personažų.

Kitas tarptautinis duetas – Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija) ir Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva), atvykęs „iš netolimos praeities“, stebins žiūrovus, provokuodamas juos, juokindamas savo elgesiu, kartais sukurdamas absurdiškas ir siurrealistines situacijas. Muzika, sklindanti iš jų lagaminų – vienintelė užuomina apie pasaulį, kurio gyventojai yra atvykėliai. Ką mato „svečiai iš praeities“, kaip priima kitokią realybę, kokias jų reakcijas inspiruoja publika, – improvizacijų spektaklio „Arrived“ pagrindas, kurio kūrėjai bus ir patys žiūrovai.

Festivalio „vinimi“ turėtų tapti vokiečių teatro „Antagon“ pastatymas „F.A.U.S.T. III“ (didžiausias ir brangiausiai kainavęs festivalio projektas). Tai moderni nemaraus Goethe’s kūrinio studija, socialinis-kritinis teatrinis kūrinys, žaismingai „verčiantis“ originalų „Faustą“ į šiuolaikinę kalbą. Siužetas perteikiamas keliose scenose, keičiantis meniniam apipavidalinimui, prieš žiūrovus ir tarp jų. Fausto paveikslas kuriamas klasikinį tekstą padarant lengvai suvokiamu ir prieinamu, taip pat emociškai jaudinančiu. Ekspresyvi choreografija ir akrobatika, muzika, daug vandens, šviesų ir ugnies – visa tai didingame vokiečių spektaklyje.

Benas Šarka neabejotinai yra dažniausiai „Šermukšnyje“ vaidinęs artistas, ne tik Lietuvoje pagarsėjęs savo efektingais gatvės spektakliais-performansais. Šįkart jis į kompaniją pasikvietė modernaus šokio menininkę Rūtą Butkus. Jie dviese kuria naują vaidinimo „Unduo Dubuo“ versiją.

„Šermukšnio“ programoje dalyvaus ir Klaipėdos lėlių teatras. Šio teatro ir laisvų menininkų inicijuotas projektas „Familia“ senamiesčio erdvėse pateiks fantasmagorinių-humoristinių vaizdelių „iš kasdienio šeimyninio gyvenimo“.

Be amžiaus cenzo

Visi „Šermukšnyje“ pristatomi spektakliai neskirstomi pagal amžiaus kategorijas – jie bus labai demokratiški ir suprantami įvairiausio amžiaus publikai, o vienas pagrindinių patrauklumo kriterijų – efektingas reginys. Bet gal ne visi žiūrovai, turintys mažamečių atžalų, galės tris vakarus išbūti Teatro aikštėje iki vidurnakčio. Specialiai vaikams bus skirtos dieninės teatro pramogos, kurios vyks Karlskronos aikštėje ir Dienovidžio skvere. Jiems nuobodžiauti neleis klounų teatro studijos „Dulidu“, Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų“ ir pantomimos teatro „A“ artistai.

Ne tik festivalio programa, bet ir renginio įvaizdžiu pradėta rūpintis gerokai iš anksto. Dar pernai Žvejų rūmai pradėjo gražų bendradarbiavimą su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetu. Organizatorių užsakymu Grafinio dizaino programos diplomantai (vadovas Rokas Valeikis) kūrė festivalio plakatus. Jų darbo rezultatas – 19-ojo „Šermukšnio“ plakatų paroda jau nuo vasario eksponuojama Žvejų rūmuose, o festivalio metu ją bus galima pamatyti ir Klaipėdos dramos teatre.

Viso festivalio vizualiniu įvaizdžiu rūpinasi bei meninius akcentus Teatro aikštėje ir senamiestyje kuria dizaino studija „Klemencov Group“. Paliekant dalį intrigos, tai klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys artėjant festivaliui.

Išsami 19-ojo tarptautinio gatvės teatrų festivalio „Šermukšnis“ programa ir detalesnė informacija – jau netrukus dienraštyje „Klaipėda“ ir www.klaipeda.diena.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Operos žvaigždė G. Monsalve: kai atlikėjas nebejaučia jaudulio, tai yra jo pabaiga
  Operos žvaigždė G. Monsalve: kai atlikėjas nebejaučia jaudulio, tai yra jo pabaiga

  Didžiausiose pasaulio scenose ir svarbiausiuose teatruose pasirodantis bei publikos dievinamas operos solistas Giancarlo Monsalve atvyksta į Lietuvą. Iš Čilės kilęs, šiuo metu Hamburge, Vokietijoje gyvenantis tenoras atliks pagrindinį vaid...

 • Palangoje koncertuos „De-Phazz“
  Palangoje koncertuos „De-Phazz“

  Tikraisiais lounge muzikos krikštatėviais tituluojama grupė „De-Phazz“ surengs išskirtinį koncertą Lietuvos pajūryje. Pasaulinę šlovę pelnęs kolektyvas Palangos koncertų salėje koncertuos jau rugpjūčio 16 d. Lietuva...

 • Klaipėdoje vyks tarptautinis šlagerių festivalis
  Klaipėdoje vyks tarptautinis šlagerių festivalis

  Rugpjūčio 4-5 d. Klaipėdos dramos teatre vyks tarptautinis šlagerių festivalis "Klaipėda 2017", kurį filmuos Lietuvos nacionalinė televizija. Pasirodys žvaigždės nuo Žemaitijos iki Amerikos, kaip juokauja festivalio prodiuserė Biru...

  3
 • Išskirtinis Jūros šventės projektas – „Muzika gamtoje. Gamta muzikoje“
  Išskirtinis Jūros šventės projektas – „Muzika gamtoje. Gamta muzikoje“

  Pasimatymas ant jūros kranto, gražiausios muzikos bei gamtos dermė – tokią artėjančios Jūros šventės nuotaiką kviečia pajusti šventės organizatorius „Klaipėdos šventės“. Liepos 20–22 d. organizatoriai k...

  1
 • „Muzė veža“ kviečia į kelionę laiku
  „Muzė veža“ kviečia į kelionę laiku

  Liepos 19 dieną, trečiadienį, 10 maršruto autobuse, 11.10 val. nuo Menų fakulteto stotelės prasidės rožinio Muzės autobuso kelionė laiku, kurios metu bus pristatyta projekto „Muzė veža“ trečioji, Laikrodžių muziejaus interaktyv...

  2
 • Romantiškosios „Nakties serenados“ Palangoje pradeda 46-ąjį sezoną
  Romantiškosios „Nakties serenados“ Palangoje pradeda 46-ąjį sezoną

  Vienoje gražiausių pajūrio vietų, Palangos gintaro muziejuje, rugpjūčio pradžioje įvyks „Nakties serenadų“ festivalio 46-ojo sezono keturi koncertai. ...

 • Palangoje – gerų įspūdžių kalvė
  Palangoje – gerų įspūdžių kalvė

  Palangoje atidarytas išskirtinis pramogų parkas, kuriame veiklos nestinga įvairiausiems lankytojams nuo 0 iki 99 metų. Aktyvias pramogas bei ramų poilsį gamtos apsuptyje siūlančiam Palangos vasaros parkui nė motais ne visuomet draugiški p...

 • Koncertuos Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras
  Koncertuos Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras

  Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Girulių filiale-bendruomenės namuose (Šlaito g.10A) liepos 18 d. 18.00 val. klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkes...

 • „Muzikuojančiame kelte
  „Muzikuojančiame kelte" – gero roko dozė

  Šeštadienį, liepos 22 dieną, ant "Muzikuojančio kelto" denio pirmąsyk pasirodys dainų autorius ir atlikėjas Aleksandras Makejevas. Išskirtiniam koncertui netradicinėje scenoje jis rengia nuotaikingą ir "užvedanči...

 • Palangoje skambės vaikų dainos
  Palangoje skambės vaikų dainos

  Vaikų dainos festivalis „Laumės juosta 2017“ pirmą kartą persikelia į lauko erdves ir į didžiąją sceną prie Palangos tilto. Festivalis vyks dvi dienas – liepos 28-29 d. ...

Daugiau straipsnių