Ž.Balčiūnaitė: dopingo nevartojau (papildyta)

Europos maratono čempionė Živilė Balčiūnaitė kategoriškai atmeta kaltinimus dėl dopingo. Esą dėl jos mėginiuose aptiktų nukrypimų kaltos moteriškos problemos.

Neturėjo kitos išeities

Tai Ž.Balčiūnaitė pareiškė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje. Anot geriausios Lietuvos stajerės, prieš Barselonos maratono varžybas, kuriose ji iškovojo Senojo žemyno auksą, vėlavo jos mėnesinės. Bėgikės teigimu, ji buvo priversta vartoti gydytojos dar prieš keletą metų išrašytą vaistą – menstruacijas skatinantį hormoninį preparatą „Dufaston“.

„Prieš susirgimą jaučiuosi prastai, todėl norėjau, kad menstruacijos prasidėtų dar prieš bėgimą. Tačiau susirgau per varžybas, 22 kilometre. Taip man nutiko pirmą kartą“, - sakė Ž.Balčiūnaitė.

Ž.Balčiūnaitė įsitikinusi, kad Tarptautinės lengvosios atletikos asociacijos (IAAF) atliktuose tyrimuose aptikti nukrypimai atsirado būtent dėl šio vaisto naudojimo. Sportininkė pabrėžė, kad „Dufaston“ nėra tarp draudžiamų preparatų. Tiesa, ji pripažino prieš bėgimą nenurodžiusi, kad vartojo šį vaistą.

„Gydytoja nuo 2003 metų jai rekomenduoja gerti „Dufastoną“. Būtent dėl to, kad sutrinka menstruacijų ciklas. Šis atvejis yra unikalus tuo, kad Ž.Balčiūnaitė pirmąkart per savo karjerą susirgo būtent varžybų metu. Živilė mano, kad tas santykio neatitikimas, kuris yra tikrai labai menkas, galėjo ir atsirasti (dėl „Dufaston“ vartojimo – red. past.)“, - spaudos konferencijoje kalbėjo Europos čempionės atstovas Artūras Gimžauskas.

Pati Ž.Balčiūnaitė teigė turėjusi paprastą pasirinkimą – arba prieš varžybas vartoti „Dufaston“, arba atsisakyti kovos dėl Europos aukso. „Jeigu vėluoja – iškart geri. Taip buvo parašyta mano recepte. Aš nepakeliu kojų per menstruacijas. Ką man daryti? Nepakeliu. Aš lavonas. Aš ir svorio priaugu kaip kiaulė. Jau buvo 2 kilogramai viršsvorio. Ką man liko daryti? Net per apšilimą kojų nepakėliau“, - sunkiai tramdydama emocijas kalbėjo Europos čempionė.

Tokios pat nuomonės laikosi ir bėgikės treneris Romas Sausaitis. Jis taip pat pabrėžė, kad Ž.Balčiūnaitės organizme aptiktas testosterono perviršis nėra didelė pagalba maratono bėgikams. Esą šis hormonas labiau naudingas sprinteriams, kuriems reikia trumpalaikių energijos pliūpsnių, o stajeriams padidėjęs testosterono kiekis didesnio pranašumo prieš varžovus nesuteikia. „O koks tai rezultatas, jeigu jinai bėgo dviem minutėmis prasčiau negu Olimpinėse žaidynėse? Rezultatas eilinis. Pats rezultatas. Pasiekimas – galbūt neeilinis“, - pridūrė treneris.

Treneris pabrėžė, kad IAAF ekspertai jo auklėtinės organizme aptiko hormonų disbalansą – jokių draudžiamų preparatų mėginiuose nerasta.

Įrodyti bus sunku

„Kokia galėjo būti reakcija? Lūpos nutirpo ir amo netekau“, - kalbėjo Ž.Balčiūnaitė. Jos treneris teigė nežinantis, ar IAAF pakaks tokio paaiškinimo. Esą informacija apie lig šiol atliktus panašius tyrimus yra konfidenciali, dėl to nežinoma, ar IAAF praktikoje stajerės buvo įtartos dopingo vartojimu dėl moteriškų problemų.

„Šios informacijos IAAF neteikia. Niekas neteikia. Čia galima kalbėtis su atskirų šalių (lengvosios atletikos federacijomis – red. past.), jeigu pas juos įvykiai buvo. Mes šitos informacijos nežinome, mums jos niekas neteikia“, - aiškino R.Sausaitis.

Gresia ilga diskvalifikacija

Lietuvos lengvosios atletikos federacija, medikai bei teisininkai šiuo metu ruošia dokumentus IAAF. Remiantis Ž.Balčiūnaitės ligos istorija bei kitais oficialiais dokumentais, bus mėginama apginti garbingą bėgikės vardą. Dokumentai IAAF turėtų pasiekti per porą savaičių, o iki gruodžio 1-osios turėtų būti paskelbtas verdiktas. Jei IAAF nepatikės Ž.Balčiūnaitės versija, lengvaatletei gresia iki dvejų metų diskvalifikacijos. Iš geriausios Lietuvos stajerės taip pat gali būti atimtas Barselonoje iškovotas Europos auksas.

Tiesa, jei IAAF verdiktas bus nepalankus Lietuvos stajerei, gali būti, jog Ž.Balčiūnaitė mėgins skųsti tokį sprendimą. A.Gimžauskas užsiminė, kad neigiamos IAAF išvados atveju bėgikė gali imtis „kitų priemonių“, tačiau tas priemones įvardinti esą dar anksti, mat tikimasi, kad jau gruodžio pradžioje įtarimų debesys bus išsklaidyti.

„Jaučiuosi nekalta“, - pabrėžė Ž.Balčiūnaitė.


Šiame straipsnyje: Živilė Balčiūnaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių