UEFA atstovas: prieš sutartas rungtynes kovojama ir Lietuvoje

Kovai su sutartinėmis rungtynėmis sporte būtinas įstatyminės bazės stiprinimas ir aktyvus teisėsaugos institucijų dalyvavimas. Tai pažymėjo Lietuvoje apsilankęs Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) Sąžiningo žaidimo pareigūnas Ursas Kluseris.

Už sutartų rungtynių prevenciją atsakingas UEFA specialistas Vilniuje viešėjo Lietuvos futbolo federacijos kvietimu. Per dvi dienas svečias apsilankė svarbiausiose šalies valdžios ir sporto institucijose, susitiko su futbolo bendruomenės nariais.

Susitikimas LR Seime

Trečiadienį U.Kluseris, LFF prezidentas Julius Kvedaras ir generalinis direktorius Edvinas Eimontas apsilankė Lietuvos Respublikos Seime. Tarp susitikimo dalyvių buvo Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Juras Požela, Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius Klemensas Rimšelis.

U.Kluseris pažymėjo, kad sutartinės rungtynės ir manipuliacijos lažybomis - globali viso sporto problema. Rungtynių rezultatams daroma nelegali įtaka ne tik nacionaliniuose čempionatuose, bet ir tarptautinėse varžybose. Vien kasmetinė sporto statymų oficialiose pasaulio lažybų kontorose apyvarta siekia apie 500 milijardų eurų.

„Visos sporto šakos turi šią problemą, tačiau futbolas - populiariausias sportas, todėl į jo problemas atkreipiamas didžiausias dėmesys. Svarbu pažymėti, kad į sutartas rungtynes vis dažniau įsitraukia kriminalinės struktūros, - sakė UEFA specialistas - Turime įvairių priemonių kovoti su šiuo reiškiniu, tačiau esame sporto - futbolo, o ne teisėsaugos organizacija."

U.Kluseris teigė, kad norint kovoti su sutartomis rungtynėmis būtina valdžios institucijų pagalba. Ypač trūksta specializuotos įstatyminės bazės, kuri suteiktų teisėsaugos institucijomis tvirtą pagrindą imtis veiksmų. Tokio teisinio reguliavimo atsiradimas - bendra tendencija Europos šalyse.

Trys prevencijos kryptys

Svečio pirmos dienos dienotvarkėje taip pat buvo susitikimas su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) bei „Transparency International" atstovais. Antrąją dieną UEFA specialistas susitiko su futbolo bendruomenės - klubų ir asociacijų darbuotojais. Savo prezentacijoje U.Kluseris pristatė lažybų verslo specifiką, sutartų rungtynių pavyzdžius, kovojant su šiuo reiškiniu iškylančius sunkumus.

Pasak UEFA Sąžiningo žaidimo pareigūno, svarbi ir vidinė prevencija - futbolo varžybų dalyviai privalo nedelsiant informuoti savo šalies federaciją bei UEFA, jei jiems siūloma nelegaliai įtakoti rungtynių rezultatus. U.Kluseris pažymėjo, kad įtarimų dėl sutartų rungtynių Lietuvoje nėra daugiau nei kitose šalyse.

LFF generalinis direktorius E.Eimontas teigė, kad nutarta dirbti trimis kryptimis: „Tai teisinės bazės stiprinimas, sporto ir teisėsaugos bendradarbiavimas operatyviniuose veiksmuose bei viešumas ir edukacija. Problema yra kompleksinė, todėl vienos priemonės ar sprendimo taip pat neužteks.".

Lietuvos čempionato rungtynes ketvirtus metus stebi UEFA partnerė „Sportradar", kuri analizuoja šimtų lažybų kontorų duomenis ir pagal lažinimosi tendencijas nustato potencialiai įtartinas rungtynes. LFF, kaip ir kitos Europos futbolo asociacijos, turi po vieną asmenį, kuris atlieka Sąžiningumo pareigūno funkciją.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių