Serbų ugnimi išbandyti lietuviai ištesėjo pažadą ir kovos dėl aukso (komentarai)

Lietuvos jaunių komandos ambicijos vos neplyšo ant serbų gynybos dyglių, bet Europos čempionato šeimininkai išlaikė sunkiausią egzaminą.

Žemyno jaunių (iki 18 metų) krepšinio čempionato pusfinalyje ties bedugne balansavę pirmenybių favoritai lietuviai atsitiesė pačioje mačo pabaigoje ir užkirto kelią į finalą Serbijos komandai, laimėję rungtynes 67:66. Medalius Lietuvos ekipai užtikrino Žygimanto Skučo baudos metimas likus 1,5 sek. iki akistatos pabaigos.

Sekmadienį į auksą nusitaikę Lietuvos krepšininkai pirmenybių finale kausis su Rusijos rinktine. Antrajame pusfinalyje rusai net 73:42 nušlavė Latvijos komandą.

Čempionato finalo rungtynės prasidės 21.15 val. "Siemens" arenoje.

Rungtynių eiga

Pirmasis kėlinys. Lietuvos komandos sąskaitą metimu iš vidutinio nuotolio atidarė Edgaras Ulanovas. Lietuviai apsigynė, ir dar du taškus pridėjo Dovydas Redikas - 4:0. Serbai atsakė Vukasino Petkovičiaus tritaškiu. 5 min. Serbijos komanda du kartus turėjo galimybę išlyginti rezultatą, bet jomis nepasinaudojo. Po Jono Valančiūno baudos metimo šeimininkai pirmavo 10:7. 7 min. J.Valančiūnas, grumdamasis prieš tris varžovus, tarp jų - ir po keitimo pasirodžiusį 219 cm ūgio milžiną Nemanją Besovičių, pataisė savo metimą - 13:9. Lietuviai spurtavo ir pabėgo nuo varžovų 17:9, o greitų atakų lavina pasibaigusį kėlinį laimėjo rezultatu 22:14.

Antrasis kėlinys. Pirmą kartą Lietuvos ekipos persvara pasiekė dviženklį skaičių - 25:14. Tačiau netaiklūs metimai ir klaidos sustabdė lietuvių puolimą, o serbai iš lėto rinko taškus. 13 min. rezultatas buvo 25:20. 4 minutes trukusią Lietuvos komandos tylą nutraukė baudos metimą realizavęs Vytenis Čižauskas, ne pirmą kartą šiose rungtynėse ėmęsis iniciatyvos. Bet Serbijos krepšininkai ir toliau artėjo prie varžovų, kol 16 min. išlygino rezultatą - 26:26. Kazys Maksvytis sukvietė žaidėjus minutės pasitarimui, tačiau ir po jo aikštėje dominavo serbai. Persvarą svečiams suteikė Bogdano Bogdanovičiaus metimas. Lietuviai veltui blaškėsi kibios Serbijos gynybos gniaužtuose, o rezultatas augo čempionato favoritams nepalankia linkme. 7 minučių atkarpą lietuviai pralaimėjo net 2:21. Tik kėlinio pabaigoje tarsi pabudę E.Ulanovas ir D.Redikas taikliais metimais kiek užmaskavo tragišką Lietuvos komandai ketvirtį, po kurio serbai pirmavo 34:37.

Trečiasis kėlinys. Po pertraukos žaidimas nesikeitė: lietuviai tik per vargus rinko taškus, o grėsmingiausią šeimininkų ginklą J.Valančiūną "išjungę" serbai laikė persvarą savo rankose. 23 min. rezultatas buvo 38:43. Maža to, ketvirtą pražangą užsidirbo vienas Lietuvos komandos lyderių D.Pukis. Po kelių minučių lietuvių padangė kiek prašviesėjo: Ž.Skučas užklupo varžovus kontrataka ir dviem taškais su oponento pražanga, ir rezultatas vėl tapo lygus - 43:43. Blogas ženklas K.Maksvyčiui buvo tai, kad vos 3 tšk. pelniusiam J.Valančiūnui nepavyko net ir dėjimu įgrūsti kamuolį į krepšį. Renaldo Simanavičiaus tritaškis atgaivino žiūrovus "Siemens" arenoje, bet po akimirkos gynėjo mestas kamuolys jau išsisuko iš lanko. 28 min. serbai pirmavo 48:46. Galiausiai visus varžovus nusipurčiusio J.Valančiūno dvitaškis su pražanga buvo priartinęs lietuvius prie serbų iki minimumo, bet prieš lemiamą ketvirtį pastarieji vis dar buvo priekyje 51:56.

Ketvirtasis kėlinys. Stefanas Nastičius padidino serbų pranašumą jau iki 9 taškų. Spragą varžovų gynyboje šiaip ne taip surado V.Čižauskas, tačiau po akimirkos Serbijos komanda atsakė tuo pačiu - 53:62. Įpusėjus paskutiniam kėliniui, kovingieji Balkanų atstovai pirmavo jau 53:66. D.Pukio baudos metimas sumažino atsilikimą iki 10 tšk., bet apsigynę lietuviai kitoje atakoje patys dovanojo kamuolį priešininkams. Lietuvos komanda mėgino spausti varžovus, ir tai sutrikdė serbų puolimą, o kitoje aikštės pusėje pasižymėjo Ž.Skučas - 59:66. Tritaškį smeigė D.Pukis, o žiūrovai serbams užkūrė tikrą pragarą. Lietuviams vėl pavyko apsiginti, bet D.Redikas sužingsniavo. 38 min. rezultatas buvo 62:66. Kurį laiką nei vienai komandai nepavyko pralaužti varžovų gynybos, kol, likus daugiau nei minutei iki pagrindinio laiko pabaigos, tai baudų metimais padarė J.Valančiūnas - 64:66. Serbų ataka buvo netiksli, bet svečiai išsaugojo kamuolį. Vis tik lietuviai apsigynė, o žaibiškas V.Čižausko reidas leido išlyginti rezultatą: 66:66 likus 15 sek.! Serbų metimas nelietė lanko, o kamuolį sugriebęs Ž.Skučas buvo sustabdytas pražanga!  Puolėjas pataikė vieną baudos metimą, bet serbams nebeliko laiko - švieslentėje dega skaičiai 67:66, o lietuviai šoka pergalės šokį.