Sartuose tikimasi sulaukti įspūdingo reginio

Liko tik savaitė iki didžiosios žiemos sporto šventės Dusetose – žirgų tarptautinių lenktynių „Sartai 2012“, jau daug metų garsinančių ne tik mažą Aukštaitijos miestelį, bet ir visą Lietuvą. Kuo labiau artėja ši šventė, tuo daugiau dėmesio skiriama jai ir pagrindiniams jos kaltininkams – eikliųjų žirgų važnyčiotojams.

Šįkart mintimis apie būsimas varžybas ir pagrindinius jų favoritus sutiko pasidalyti du žirgų sporto specialistai – Lietuvos ristūnų sporto sąjungos prezidentas Arūnas Cicėnas ir Respublikinės žirgų lygos direktorius Vidmantas Isoda.

„Spūstelėjęs šaltukas viltingai nuteikė visus žirginio sporto mylėtojus ir jo puoselėtojus, kurie per du šimtus metų gyvuojančioms Sartų lenktynėms pradeda rengtis vos tik baigiasi vienos. Netenka įrodinėti, jog lietuviui legendomis apipinti Sartai - kaip musulmonui Meka“, – sako V. Isoda.

Šiemet žirginio žiemos sporto šventė Dusetose gali pranokti daugelį vykusių anksčiau. Laukiama rekordinės 90 sportinių žirgų kaimenės, kurių kanopos pirmąjį vasario šeštadienį skels hipodromo ledą. Bus varžomasi ir maratoninėje 3200 metrų distancijoje, ledo takeliuose kova virs dėl dešimties pagrindinių prizų, iš kurių šiemet 4 (pernai – 3) bus tarptautiniai, o 6 – nacionaliniai.

Pirmą kartą žiūrovai galės gėrėtis lenktyniaujančiais seniausios lietuviškos veislės žirgais - sunkiaisiais žemaitukais, kurie itin išpopuliarėjo paskutinių metų unikaliuose žygiuose. Naujovė bus ir šunų kinkinių didžiojo prizo lenktynės, rengiamos hipodromo vidinėje dalyje specialioje trasoje.

„Neabejoju, jog šie akcentai dar labiau papuoš šimtametėmis tradicijomis garsėjančias lenktynės ir praturtins visą varžybas lydinčių renginių programą, - įsitikinęs V. Isoda, kuriam bene didžiausią susižavėjimą kelia pirmąkart į renginio programą įtrauktos „Sartų tradicijų“ prizo varžybos, dėl kurio kovos žemaitukų vadeliotojai.

Specialisto nuomone, šios grupės nugalėtoją ir prizininkus gana sunku prognozuoti. Ir ne vien  dėl to, kad ledo treką stambieji žemaitukai išmėgins pirmą kartą.

V. Isoda atkakliausios ir gražiausios kovos tikisi varžytuvėse dėl pagrindinio lenktynių trofėjaus - „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia Lietuvos žemės ūkio ministerija ir dėl kurio varžysis devynių ristūnų važnyčiotojai.

„Jei boksininko svajonių viršūnė „Aukso diržas“, tai žirginio sporto entuziastų – „Didysis žiemos prizas“, - įsitikinęs V. Isoda. Šį trofėjų jo nuomone turėtų laimėti Tomas Lukošiūnas su Giant Parku. Antrąją vietą jis prognozuoja Stanislovui Kėriui su Sakalu, o trečiąją – Kaziui Trotai su Smalltown Brat.

„Jeigu būtumėte manęs paklausę to paties prieš savaitę ar dvi – prognozės būtų buvusios kitokios. Pirmąją vietą tada nedvejodamas būčiau skyręs Sakalui, antrąją - Smalltown Brat, o trečiąją - Giant Parkui,“ - dar labiau intriguoja V. Isoda.

Tačiau specialisto svarstyklių barometras į kitą pusę pakrypo tikrai ne vėjo krypties. „Reikėtų pamatyti, kaip dabar bėga Giant Parkas, kaip staiga pakilo jo reitingai“, - susižavėjimo žirgo eiklumu neslepia specialistas, nemenkų siurprizų laukiantis ir iš Žydrūno Vasilionkos, šioje rungtyje tramdysiančio Global Light kumelaitę.

Pašnekovo nuomone labai įdomi kova laukia ir ilgiausioje, 3200 metrų distancijoje, kur prizines vietas gali lemti daugiau faktorių – oro temperatūra, ledo trasos būklė, žirgo parengimas, jo ištvermė. Šioje distancijoje dėl „Arvi“ įmonių grupės įsteigto prizo varžysis daug pajėgių užsieniečių. „Visgi prognozės – nedėkingas dalykas, - sako V. Isoda. – Jei būčiau neklystantis orakulas – vartyčiau milijonus“.

Kolegos nuomonę palaiko ir šalies ristūnų sąjungos prezidentas A. Cicėnas, tačiau jo prognozės bei prioritetai gerokai skiriasi. A. Cicėno nuomone daugiausia žiūrovų simpatijų bei netikėtumų susilauks būtent „Žiemos stajerių“ varžytuvės, vyksiančios ilgiausioje trasoje.

„Nors aiškūs trys lyderiai, tačiau didžiausiu favoritu čia laikyčiau Ž. Vasilionką su bėre Salsa de Garone, o štai dėl kitų dviejų prizinių vietų turėtų grumtis Vytautas Dapkus su Perle d‘Eutrope ir V. Mummas su tuo pačiu žirgu S:T Thomas, pernykštę kelionę į Sartus vainikavę „Didžiuoju žiemos prizu“, - sako A. Cicėnas.

Pasak pašnekovo laukia dar didesnė sumaištis kovoje dėl trofėjų „Didžiojo žiemos prizo“ rungtyje, kurios ryškesniu favoritu jis laikytų Stanislovą Kėrį su Sakalu, o į kovą dėl kitų prizinių vietų gali įsimaišyti bent penki varžovai, turintys apylyges galimybes.

„Devyni varžovai, nedidelis trasos plotis, sąlyginai trumpa distancija, kurioje grumiantis dėl nugalėtojų ir prizininkų laurų teks pademonstruoti visą galimybių arsenalą tiek žirgams, tiek jų šeimininkams. Taigi, ar bereikia didesnės intrigos?“, - klausė A. Cicėnas.


Šiame straipsnyje: sartai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių