Pažintis su mažuoju Shaqu iš arčiau: svorio problemos, NBA ir ateitis

 

 

Vieną dieną jis nekenčiamas, kitą – jau mėgiamas. Sofoklis Schortsanitis Atėnų „Panathinaikos“ aistruoliams anksčiau asocijuodavosi su pačiomis blogiausiomis reikšmėmis.

Dar gindamas Pirėjo „Olympiacos“ garbę „mažasis Shaqas“ mėgdavo provokuoti „Gate 13“ vyrukus įvairiais gestais. Šie, žinoma, atsakydavo kurtinančiu švilpimu, keiksmais ir keiksmažodžiais perpildytomis dainomis apie „Olympiacos“.

Tačiau kartą grynas „raudonųjų“ karys tapo „žaliuoju“. O „Olympiacos“ stovyklos iškeitimas į „Panathinaikos“ Atėnų klubo sirgalių tarpe yra vertinamas. Taigi, iš „juodojo“ nekenčiamiausių „Gate 13“ žaidėjų sąrašo penkerius metus Pirėjuje praleidęs S.Schortsanitis tapo vienu jų numylėtinių.

„Sofoklį priėmė labai normaliai, – portalui Krepsinis.net pasakojo graikų žurnalistas Vassilis. – Nebuvo kilę jokių problemų. Dabar „Panathinaikos“ sirgaliai jį glėbesčiuoja. Esmė tame, kad Sofoklis yra toks krepšininkas, kurį fanai pamilsta labai greitai.“

Vis dėlto tapęs „Panathinaikos“ gerbėjų draugu, jis gerokai nuvylė „Olympiacos“ sirgalius. Pats Sofoklis yra minėjęs, kad dėl jo sprendimo kai kurie Pirėjo klubo aistruoliai yra pasiutę. Tačiau graikų milžinui tai visiškai nerūpi.

Trumpai paliečiant krepšininkų migracijos tarp dviejų Graikijos grandų temą, vis tiek niekas neprilygs Vassiliui Spanouliui. Šis ketverius metus atstovavo „Panathinaikos“, tapo labai žinomu žaidėju. Bet 2010 metais gynėjas perėjo į „Olympiacos“. Nuo tos dienos krepšininkas tapo didžiausiu „Gate 13“ priešu. Situacija buvo tokia rimta, kad netgi iškilo grėsmė V.Spanoulio gyvybei.

„Už tokį poelgį Atėnų klubo sirgaliai niekada jam neatleis. Vien todėl, kad „Panathinaikos“ suteikė Spanouliui puikią galimybę tapti labai geru krepšininku. O po viso to jis iškeitė PAO į „Olympiacos“, – „Panathinaikos“ gerbėjų pykčio protrūkio priežastis detalizavo Vassilis.

Neužaugo iki NBA

S.Schortsanitis nepyksta, kai jį vadina „mažuoju Shaqu“. Anaiptol, graikui patinka būti lyginamam su NBA legenda. Tiesa, jo idealas krepšinyje yra ne Shaquille‘as O‘Nealas, bet Timas Duncanas. Deja, nei prie vieno, nei prie kito savo žaidimo lygiu S.Schortsanitis nepriartėjo. O viskas galėjo būti ir kitaip.

Dar būdamas vos septyniolikos Sofo 2002–2003 metų sezone atstovaudamas Salonikų „Iraklis“ komandai Graikijos čempionate rinkdavo vidutiniškai 11,5 taško ir 6,2 atkovoto kamuolio. Įspūdingo sudėjimo krepšininkas patraukė NBA klubų dėmesį ir 2003 metų naujokų biržoje jį 34–uoju šaukimu pasirinko Los Andželo „Clippers“. Vis dėlto NBA jis taip ir nesužaidė nė vienerių oficialių rungtynių.

Daugelis manė, kad Sofoklis greit pravers NBA duris po įspūdingo pasirodymo 2006 metų pasaulio čempionate Japonijoje. Turnyro pusfinalyje graikai susitiko su JAV. S.Schortsanitis maudė NBA žvaigždes ir per 17 minučių pelnė 14 taškų, pataikydamas 6 dvitaškius iš 7, o Graikija patiesė amerikiečius.

„Jeigu panašų lygį būtų demonstravęs ir toliau, Sofoklis būtų prasimušęs į NBA. Šiai lygai labai gerai sudėtas jo kūnas, o po rungtynių su JAV daugelis manė, kad jis greitai persikels už Atlanto. Tačiau jis nuvylė graikus“, – reziumavo žurnalistas Giorgos.

Ant NBA slenksčio S.Schortsanitis laviravo 2010 metų vasarą. Jis dalyvavo Las Vegaso vasaros lygoje ir bandė įsitvirtinti „Clippers“ gretose. Bet sėkmė grėsmingajam Sofokliui nenusišypsojo – NBA klubo vadovai nepatikėjo „mažuoju Shaqu“ ir jam teko tęsti karjerą Europoje.

Graikai dar nelaidoja vilčių dėl S.Schortsaničio, bet laikas bėga labai greitai. „Centrui“ – 27 metai. Tiesa, „Panathinaikos“ gretose Eurolygoje Sofoklis per 13 minučių spėja rinkti 8,9 taško ir graikai nepraranda vilčių: „Sofoklis tikrai neatskleidė viso savo potencialo, tačiau jis dar nieko neprarado. Schortsanitis nėra senas, todėl liko laiko pasiekti dar daugiau ir palikti dar ryškesnį pėdsaką. Jo negalima laikyti prarastu talentu. Be to, jis ir dabar gali didžiuotis savo karjera. Tai tikrai labai aukšto lygio krepšininkas.“

Baudas šį sezoną S.Schortsanitis meta geriausiu karjeroje 65 proc. taiklumu

200 kilogramų

Savo galingu stotu S.Schortsanitis aikštėje varo baimę aukštaūgiams. Stumdantis po krepšiu įspūdinga masė jam suteikia pranašumą. Bet S.Schortsaničio karjeroje buvo etapas, kai svoris jam kėlė labai didelių problemų.

Gal karjera nesusiklostė taip, kaip galėjo, dėl S.Schortsaničio charakterio? „Jis turėjo daugiau problemų ne su charakteriu, o su svoriu“, – juokėsi Giorgos.

Būtent bėdos su svoriu stabdė vidurio puolėjo karjerą. Problemos ėmė ryškėti 2004–2005 metais žaidžiant Salonikų „Aris“ klube. Po sezono persikėlus į „Olympiacos“, situacija tik pablogėjo. Vienu metu S.Schortsanitis svėrė net per 170 kilogramų. Sklandė ir tokie gandai, kad „mažasis Shaqas“ svėrė ir 200 kilogramų. Nenuostabu, kad dėl nutukimo vidurio puolėjas praleido beveik visą 2007–2008 metų sezoną – „Olympiacos“ tiesiog neleido jam žaisti iki tol, kol nesulieknės.

Dar iki šiol nežinoma, kodėl S.Schortsanitis niekaip nesusitvarkė su savo svoriu. Yra versijų, kad graikų „milžinas“ sirgo atitinkamomis ligomis. Bet žurnalistas Giorgos neatmeta ir kur kas elementaresnės galimybės.

„Sklando gandai, kad jis tiesiog nekontroliuodavo savo apetito. Numetęs svorio Schortsanitis vėl prisivalgydavo“, – atviravo graikų žurnalistas. Apie Sofoklį sklando įvairių legendų, bet turbūt tik jis pats žino, kokia yra tiesa.

Vis dėlto S.Schortsanitis pasikeitė. Paskutiniaisiais metais jis ėmė kur kas labiau kontroliuoti savo svorį. Tiksliai jo svoris niekur nenurodamas, bet akivaizdžiai matyti, kad aukštaūgis „sumažėjo“. Graikų žurnalistai tuo didžiuojasi. Ir iš tikrųjų, vizualiai S.Schortsaničio sudėjimas jau atrodo pakankamai normaliai.

Kalbama, kad prie to labai prisidėjo S.Schortsaničio gyvenimo draugė. Be to, priekinės linijos žaidėjas gerokai surimtėjo. Tai puikiai matyti ne tik jo žaidime, bet ir už aikštės ribų. „Panathinaikos“ „monstras“ komandos rūbinę palieka paskutinis. Išlindęs iš rūbinės jis pabučiuoja ant kaklo kabantį kryžiuką ir ramiai pasišnekučiavęs su „Panathinaikos“ darbuotojais pėdina į automobilį.

Žurnalistas Vassilis dabartinį S.Schortsaničio karjeros etapą apibūdina taip: „Dabar jis gyvena naują gyvenimą.“

Krepšinis.net, Donatas Urbonas



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių