Nepagražinta: masinės muštynės tarp „Pistons“ ir „Pacers“ krepšininkų

 

 

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Istorinis įvykis“. Siūlome susipažinti su svarbiausiais Lietuvos ir pasaulio krepšinio įvykiais.

„Daugelis mūsų tą dieną pasielgėme savanaudiškai. Aš tai padariau bandydamas sustabdyti kilusį konfliktą ir vėliau įsiveldamas į jį su Lindsey Hunteriu bei Richardu Hamiltonu. Tai buvo mano savanaudiškas sprendimas. Ronas pasielgė savanaudiškai nuskuosdamas į sirgalių tribūnas. Visi elgėmės neteisingai, tačiau taip bandėme ginti vienas kitą. Dabar sunku kalbėti, ar tokie poelgiai buvo teisingi, ar ne“ – dabar teigia Stephenas Jacksonas.

Krepšinio sirgalių atmintyje vis dar išliko ryškūs, beveik prieš dešimtmetį įvykusių masinių muštynių vaizdai. Sirgaliaus mestas plastikinis puodelis įžiebė neapykantą karštakošio Rono Artesto akyse ir pastarasis pasileido į tribūnas aiškintis santykių su varžovų komandos aistruoliais. Paskui jį pasekė dar keli Indianos „Pacers“ žaidėjai – kilo muštynės tarp profesionalių atletų ir paprastų žmonių, kurie yra pagrindinė priežastis, kodėl egzistuoja profesionalus krepšinis. Buteliai ir kėdės skriejo į „Pacers“ žaidėjus ir nematoma siena, kuri skyrė sportininkus nuo žiūrovų, buvo sugriauta akimirksniu.

Tų įvykių dalyviams pasekmės atsiejo brangiai – daugiau nei 11 mln. JAV dolerių ir iš viso 146 praleistos rungtynės. „Pacers“ iš rimtos pretendentės į NBA čempionų titulą nusirito iki komandos, kovojančios dėl vietos atkrintamosiose. R.Artestas pradėjo keistą kelionę, kuri baigėsi vieno iš nemėgstamiausių lygos sportininkų pasikeitimu į Metta World Peace. S.Jacksono ir Jermaine‘o O‘Nealo karjeros tapo amžinai paženklintos netikusiu sekundės sprendimu. Tuo tarpu žiniasklaidoje iki šiol aptariami saugumo ir sirgalių elgesio klausimai rungtynių metu. NBA išgyveno didžiausią savo košmarą – krepšininkai buvo vaizduojami kaip išlepę ir pinigų sugadinti nusikaltėliai.

„Yra maždaug pustuzinis elementų, kurie gali įžiebti muštynes tarp dviejų varžovų, – kalbėjo ilgametis Indianos „Pacers“ analitikas Markas Montiethas. – Jeigu Artestas nebūtų fiziškai kietai prasižengęs prieš Wallace‘ą, tokios pabaigos būtume išvengę. Jeigu teisėjai būtų kontroliavę situaciją, to irgi nebūtų įvykę. Įvykiai sekė vienas po kito, tačiau bent vieną iš jų pašalinus, tokios pabaigos nebūtume matę“.

Garsusis incidentas įvyko 2004 metų lapkričio 19 dieną. Tai turėjo būti praėjusio sezono Rytų konferencijos finalo pakartojimas, kuriame po šešių rungtynių savo pranašumą įrodė Detroito „Pistons“ ir galiausiai į viršų kėlė NBA nugalėtojų taurę. Lygos čempionai naująjį sezoną pradėjo 4 pergalėmis per pirmuosius 7 susitikimus, tuo tarpu „Pacers“ laimėjo 6 mačus iš 8. Mačas kėlė tokį susidomėjimą, kad jis buvo numatytas transliuoti per nacionalinę televiziją.

Nuo rungtynių pradžios aikštėje dominavo kieta ir agresyvi gynyba, tačiau nuo pirmųjų minučių geriau atrodęs Indianos klubas dar iki ilgosios pertraukos atitrūko 16 taškų.  Nors aikštės šeimininkai, vedami Lindsay Hunterio ir Richardo Hamiltono, kiek įmanydami vijosi varžovus, tačiau S.Jacksono taiklūs metimai atstatė 14 taškų skirtumą likus žaisti kiek mažiau nei 4 minutėms (93:72).

Nors rungtynių baigtis buvo aiški dar gerokai iki jų pabaigos, tačiau abiejų komandų treneriai aikštėje laikė pagrindinio penketo žaidėjus. Laikrodžiui skaičiuojant paskutinę mačo minutę ir „Pacers“ pirmaujant solidžiu pranašumu (97:82), agresyvi R.Artesto pražanga prieš Beną Wallace‘ą pradėjo tai, kas iki šiol žinoma kaip „pagiežos protrūkis „Palace“ arenoje“. Galingo sudėjimo, plačių pečių B.Wallace‘as puolė aiškintis santykių prieš varžovą, tačiau tarp dviejų žaidėjų nedelsiant įsikišo mačo arbitrai.

Į konfliktą įsitraukė abiejų komandų žaidėjai. Kai kurie iš jų, kartu su klubų treneriais, bandė malšinti įsiplieskusias aistras, tačiau kiti atletai nevengė pilti žibalo į ugnį. Norėdamas atitrūkti nuo šių įvykių, Artestas prigulė ant sekretoriato stalo. Aikštėje įvykiai buvo apraminti ir kai atrodė, kad netrukus bus galima pratęsti rungtynes, vienas iš „Pistons“ sirgalių metė gėrimą į Artestą. Pastarasis pasileido į tribūnas, jam iš paskos pasekė S.Jacksonas. Smūgiai buvo duodami iš abiejų pusių, „Pacers“ krepšininkus nedelsiant apsupo dešimtys sirgalių. Galutinį tašką padėjo Indianos „centras“ J.O‘Nealas, tiesiog aikštėje „išjungęs“ vieną iš varžovų komandos gerbėjų.

„Tai šlykščiausias dalykas, kokį man yra tekę matyti per trenerio ar žaidėjo karjerą, – po mačo kalbėjo tuometis „Pistons“ treneris Larry Brownas. – Neįmanoma pateisinti sirgalių veiksmų bei žaidėjų atsako į juos. Man buvo neramu dėl mano žaidėjų, jų šeimų ir vaikų, esančių tribūnose. Niekada nebuvau matęs nieko panašaus.“

NBA, su Davidu Sternu priešakyje, turėjo skubiai reaguoti į įvykius. Nuo 1984 metų lygos komisaro pareigas einantis Sternas, kuris palaikė ilgamečius santykius su Afrikos-Amerikos bendruomenėmis, ryžosi skaudžiai nubausti incidento kurstytojus, norėdamas nuraminti lygos rėmėjus ir gerbėjus. Sternas nerimavo dėl galimo rasizmo skandalo, mat į įvykius įsivėlę „Pacers“ krepšininkai tribūnose aiškinosi santykius su baltaodžiais vaikinais.

Tuo tarpu gerbėjai nedelsiant išreiškė nepasitenkinimą NBA įvaizdžiu, mat dauguma lygos krepšininkų – tai iš vargingų šeimų kilę, pinigų išlepinti, „hip-hopo“ stiliaus propaguotojai, kurie laiko save aukščiau paprastų žmonių, krepšinio sirgalių.

Įvykį tyrusi Detroito policija sudarė 871 puslapio ataskaitą ir pateikė kaltinimus penkiems žaidėjams ir tiek pat sirgalių. NBA nedelsiant suspendavo Artestą, Jacksoną, O‘Nealą bei Wallace‘ą nenumatytam laikotarpiui, pastarųjų elgesį apibūdindama kaip „šokiruojantį, šlykštų ir neatleistiną“.  Lapkričio 21-ą dieną paskelbta, kad devyni abiejų komandų žaidėjai bus nubausti rungtynių diskvalifikacija, už kurią jiems nebus mokamas atlyginimas.

Pagrindiniam įvykių dalyviui Artestui skirta diskvalifikacija likusioms 73 sezono rungtynėms, dėl kurių jis prarado apie 5 mln. JAV dolerių algos. Jacksonas nubaustas 30 rungtynių (neteko apie 1,7 mln. JAV dolerių), O‘Nealas – 25 mačų diskvalifikacijai (neteko 4,1 mln. JAV dolerių). „Pistons“ vidurio puolėjas Wallace‘as buvo suspenduotas 6 rungtynėms, dėl kurių prarado apie 400 tūkst. dolerių.

Tarp kitų nubaustų žaidėjų – Anthony Johnsonas, Reggie Milleris, Chauncey Billupsas,Derrickas Colemanas bei Eldenas Campbellas.

„Mano pirmoji reakcija – kuo greičiau atitraukti Roną. Tačiau kai tik atsidūriau tribūnose, dar vienas gerbėjas metė jam į veidą alaus puodelį. Norėjau jį už tai nubausti. Nesigailiu, kad stojau ginti komandos draugo. Tačiau apgailestauju, kad paleidau kumščius prieš tuos sirgalius. Tai buvo neteisinga, bet negalėjau palikti savo brolio bėdoje. Žinojau, kad mūsų laukia griežtos pasekmės, tačiau su jomis galėsiu tvarkytis tada, kai žinosiu, jog mano komandos draugas gyvas ir sveikas. Negalėjau stovėti aikštėje, žiūrėti ir galvoti apie savo karjerą ar pinigus. Turėjau ten būti“, – senus įvykius apibūdino S.Jacksonas.

„Rūbinėje Artestas atsisuko į mane ir paklausė: „Jackai, kaip manai, ar mes patekome į didelę bėdą?“. Tinsley vos neiškrito iš kėdės tai išgirdęs. Jis kartojo, kad mes būsime laimingi, jeigu išsaugosime savo darbo vietas“, – kiek linksmesne istorija pasidalino S.Jacksonas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių