NBA čempionas J. Howardas iš arčiau: 10 faktų, kurių nežinojote

Tęsiame rubriką „Ar žinote, kad?“. Kiekvieną trečiadienį mūsų portale rasite 10 faktų, kurių galbūt iki šiol neteko girdėti apie garsiausius planetos krepšininkus.

Šįkart mūsų rubrikoje ne toks įžymus, tačiau net aštuoniolika metų NBA lygoje praleidęs 40 metų 206 cm ūgio puolėjas Juwanas Howardas.

Juwanas Antonio Howardas gimė 1973 metų vasario 7 dieną, Čikagoje. Tik gimęs J.Howardas susirgo, todėl žaidėjo motina paliko kūdikį savo motinos, J.Howardo močiutės, stalčiuje. Tuomet būsimo atleto motinai dar tik buvo 17 metų, todėl ji nenorėjo auginti savo vaiko.

Amerikiečio tėvas savo sūnui taip pat jokių ypatingų jausmų nerodė ir šis visą laiką augo su močiute, kuri su anūku persikėlė į kito miestą dalį, kurioje gyveno neturtingi žmonės. J.Howardas augo rajone, kurį valdė įvairios gaujos, dauguma asmenų vartojo narkotikus, todėl atleto močiutė, Jannie Mae Howard, stengėsi deramai auklėti Juwaną. Pats krepšininkas taip pat norėjo kuo greičiau ištrūkti iš šio rajono.

J.Howardas pradėjo lankyti Čikagos profesinę mokyklą, kurioje mokslai truko ketverius metus. Vieną kartą krepšininkas per pamoką susipyko su mokytoju, todėl mokykla nusprendė nubausti Howardą ir neleido šiam žaisti vienose iš atkrintamųjų varžybų. Be savo lyderio žaidę profesinės mokyklos atstovai po dviejų kėlinių atsiliko 20 taškų persvara, kuomet į rūbinę atėjo su J.Howardu susipykęs mokytojas ir liepė šiam eiti žaisti. Ant parketo įžengęs aukštaūgis per antrąją rungtynių dalį pelnė daugiau nei 26 taškus, o jo ekipa šventė pergalę.

Antraisiais mokslo metais J.Howardas ūgtelėjo iki 203 centimetrų ir dalyvavo vienoje iš „Nike“ krepšinio stovyklų, kur tuomet jo varžovas buvo 224 cm ūgio Shawnas Bradley. Nors šis „milžinas“ dažnai blokuodavo J.Howardo metimus, tačiau kur kas mažesnis atletas užsitarnavo gero krepšininko „etiketę“.

Su kiekvienais metais J.Howardo žaidimo kreivė vis augo, kol galiausiai baigiant profesinę mokyklą juo domėjosi Ilinojaus, DePaulo ir Mičigano koledžai. J.Howardas nusprendė pasirinkti pastarąją mokslo įstaigą, nes ji buvo kiek daugiau nei už trijų valandų kelio nuo J.Howardo namų. Visgi, praėjus kelioms valandoms po krepšininko pasirinkimo, nuo širdies smūgio mirė jo močiutė.

Mičigano universiteto komandoje kartu su J.Howardu žaidė dar du būsimi garsūs NBA žaidėjai – Chrisas Webberis ir Jalenas Rose'as, kurie tempdavo ekipos vežimą puolime, kai Howardas buvo labiau gynybinio stiliaus žaidėjas, kovojantis dėl kamuolių. Kur kas geriau atletas žaidė trečiaisiais metais, kuomet per mačą rinkdavo 20,8 taško ir atkovodavo po 9 atšokusius kamuolius.

1994 metais jis nusprendė dalyvauti NBA naujokų biržoje, kur jį penktuoju šaukimu pasirinko Vašingtono „Bullets“ klubas. Tų metų sezoną NBA ir ekipų savininkai negalėjo susitarti dėl naujos kolektyvinės sutarties, todėl krepšininkas negalėjo rungtyniauti maždaug mėnesį, kol galiausiai pasirašė kontraktą. Po kurio laiko „Bullets“ mainų būdu įsigijo Ch.Webberį ir buvę ekipos draugai vėl žaidė vienoje komandoje. Sezono eigoje J.Howardas užsitarnavo trenerių palankumą ir pelnė vietą starto penkete. Debiutinį sezoną puolėjas rinko po 17 taškų.

Visgi naujoko dalia šiam krepšininkui buvo itin karti. Po treniruotės vyresni krepšininkai spardydavo kamuolius į tribūnas, o J.Howardas turėdavo visus juos surinkti. Išvykose atletas buvo priverstas nešioti daugumos jo komandos draugų sportinius krepšius. Maža to, jis turėdavo šiuos daiktus nunešti į kiekvieno atleto kambarį ir prieš išvykstant juos vėl surinkti. Atletas sportinius krepšinius nešiodavo iš lėktuvo į autobusą ir atvirkščiai. Kartais jam tekdavo rytais atnešti laikraščius. Prieš pirmąsias karjeros rungtynes visi „Bullets“ žaidėjai turėjo vienas paskui kitą išbėgti iš tunelio. Visgi ir čia buvo pasišaipyta iš J.Howardo, jis bėgo pirmas, o pasirodęs aikštėje pamatė, kad kiti krepšininkai vis dar stovi tunelyje ir juokiasi.

1995–1996 m. sezone Vašingtono klubas, su Robertu Packu, Ch.Webberiu ir Marku Price'u, buvo laikoma kandidatė kovoti dėl čempionų titulo, tačiau šie trys žaidėjai didžiąją sezono dalį praleido dėl traumų, kas leido J.Howardui per rungtynes rinkti po 22,1 taško. Per sezoną aukštaūgis atliko 22 dvigubus dublius. Tą sezoną atletas pirmą kartą pateko į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes, o sezono metu dukart iš eilės pelnė virš 40 taškų ir pagerino ekipos rekordą. 56 mačus jis aikštės nepalikdavo nesurinkęs bent 20 taškų. Nepaisant tokio gero pasirodymo, „Bullets“ nepateko į atkrintamąsias.

Po dviejų sezonų J.Howardas tapo neapribotu laisvuoju agentu ir Vašingtono klubas jam pasiūlė 89 milijonų JAV dolerių vertės sutartį, tačiau Majamio „Heat“ pateikė septynerių metų 98 mln. JAV dolerių kontraktą. Visgi „Heat“ vadovai gerokai apsiskaičiavo, nes atleto sutartis viršytų ekipos algų „kepurę“ virš 9 mln. JAV dolerių ir NBA šį kontraktą atšaukė. Norėdama išlaikyti savo lyderį, „Bullets“ pateikė net 105 mln. JAV dolerių sutartį, kurios trukmė – 7 metai. Ją pasirašęs J.Howardas tapo pirmuoju NBA krepšininku, kurio kontrakto suma viršijo 100 mln.

1996 m. komandos pavadinimas pasikeitė į „Wizards“, o tą sezoną aukštaūgis atliko 24 dvigubus dublius, rinkdamas 19,1 taško ir atkovodamas 8,1 atšokusio kamuolio. Galiausiai Vašingtono ekipa prasibrovė į atkrintamąsias, tačiau jau pirmajame etape pralaimėjo visas rungtynes Čikagos „Bulls“ ir baigė savo pasirodymą.

1997–1998 m. sezone Howardas vis dar rinkdavo 18,5 taško, tačiau nė karto nesugebėjo pelnyti daugiau nei 30 taškų, o vėliau daugiau nei mėnesį nežaidė dėl traumos. 1998 m. birželio šeštą dieną Melissa Reed padavė J.Howardą ir Ch.Webberį į teismą, teigdama, kad šie krepšininkai ją išprievartavo Howardo namuose. Visgi žaidėjų kaltė nebuvo įrodyta, o J.Howardas teisme bandė prisiteisti milijoną JAV dolerių už reputacijos sumenkinimą ir emocinius sutrikimus, kuriuos neva patyrė atliekant tyrimą. Bylą atletas laimėjo.

Kuomet 1998–1999 m. baigėsi NBA lokautas, J.Howardas nesutardavo su vyriausiuoju treneriu Bernie Bickerstaffu, o galiausiai sezono pabaigoje patyrė čiurnos traumą ir praleido paskutinius 14 sezono mačų. Kitą sezoną smuko J.Howardo statistiniai rodikliai (14,9 tšk. per rungtynes) ir jis tapo nemėgstamu „Wizards“ gerbėjų žaidėju. Anot jų, atletas nebuvo vertas uždirbamų pinigų.

2000–2001 m. NBA sezono metu J.Howardas pagal atlyginimą buvo ketvirtas brangiausiais lygos krepšininkas, prieš save praleidęs tik Shaquille'ą O'Nealą, Keviną Garnettą ir Alonzo Mourningą. Tais metais „Wizards“ krepšinio operacijų prezidentu tapo Michaelas Jordanas, kuris iškart nusprendė „atsikratyti“ J.Howardu ir iškeitė šį į Dalaso „Mavericks“.

Dalase aukštaūgis vėl atgimė, žaisdamas „ketvirtuoju“ numeriu jis leido lengvojo krašto poziciją užimti Dirkui Nowitzki. 17,8 taško per susitikimą rinkdamas J.Howardas penkiskart peržengė ir 30 pelnytų taškų ribą, o „Mavericks“ laimėjo 53 mačus. Visgi kitą sezoną Dalaso ekipa nusprendė atsisveikinti su J.Howardu ir išmainė jį į Denverio „Nuggets“.

Ikisezoninėse rungtynėse kantrybės netekęs J.Howardas bandė susimušti su Indianos „Pacers“ žaidėjais Alu Harringtonu ir Jermaine'u O'Nealu. Dėl šių veiksmų jis buvo suspenduotas dviems rungtynėms. Bet grįžęs į aikštelę atletas rinkdavo po 18,4 taško, kelis sykius įmetė virš 30 taškų, bet pergalių tai neatnešė – „Nuggets“ laimėjo tik 17 kartų.

2003 m. Orlando „Magic“ su J.Howardu sudarė penkerių metų 28 mln. JAV dolerių sutartį, tačiau jau kitais metais atletas dalyvavo septynių žaidėjų mainuose, po kurių jis atsidūrė Hiustono „Rockets“. Kitus du sezonus krepšininkas būdavo vienas iš svarbesnių krepšininkų (atitinkamai 11,8 ir 9,7 taško per sezoną), bet vėliau atletas blaškėsi po komandas. Palikęs Hiustoną jis vilkėjo dar penkių komandų marškinėlius, o 2012 metais su „Heat“ tapo NBA čempionu. J.Howardas tikėjosi ir šį sezoną dar vilkėti Majamio ekipos aprangą, tačiau pasiūlymo pratęsti sutartį nesulaukė. Atletu nesusidomėjo ir nė viena kita NBA komanda.

Ar žinote, kad:

 • J.Howardas buvo pirmasis NBA krepšininkas, sudaręs didesnę nei 100 mln. JAV dolerių sutartį
 • Krepšininkas pasirinko 5–tą marškinėlių numerį, nes buvo pašauktas penktu šaukimu ir jo vardą sudaro penkios raidės
 • Mėgstamiausias atleto sportininkas yra boksininkas Mike'as Tysonas
 • Kartą jam žaidžiant krepšinį, aikštelėje apsilankė rajono gaujos nariai, kurie sumaišė jo kaimyną su savo priešu ir jį nušovė matant J.Howardui
 • Howardas pradėjo dirbti 10 metų. Iš pradžių jis būdavo laikraščių išvežiotojas, o vėliau eidavo per kaimynus ir prašydavo už kelis dolerius sutvarkyti jų kiemus
 • Per savo karjerą amerikietis uždirbo virš 151 mln. JAV dolerių. Daugiausiai jis gaudavo 2002–2003 metų sezone – 20,6 mln. JAV dolerių.
 • Mokydamasis universitete J.Howardas dirbo per du darbus, todėl dažniausiai studijoms skirdavo bemieges naktis.
 • Norėdamas pagerbti savo mirusią močiutę, aukštaūgis ant krūtinės išsitatuiravo jos vardą.
 • Atletas ilgą laiką užsiima labdaringa veikla. Čikagoje ir Vašingtone rengia vaikų krepšinio stovyklas. 2010 m. jam buvo įteiktas „NBA Cares“ apdovanojimas už vykdomą labdaros veiklą. J.Howardas yra įkūręs ir savo labdaros fondą.
 • Aukštaūgis yra vaidinęs keliuose filmuose ir serialuose.

Šiame straipsnyje: Juwonas HowardasHeatNBA

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių