NBA: artimesnė pažintis su charizmatiškuoju Ch. Barkley (10 faktų)

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Ar žinote, kad?“. Kiekvieną trečiadienį mūsų portale rasite 10 faktų, kurių galbūt iki šiol neteko girdėti apie garsiausius planetos krepšininkus.

Šįkart mūsų rubrikoje žodžio kišenėje neieškantis NBA aštrialiežuvis ir savo karjeros laikais viršsvorio turėjęs, tačiau aikštėje dominavęs Charlesas Barkley.

Charlesas Barkley gimė 1963 metų vasario 20 dieną, Alabamos valstijoje. Mokantis vienuoliktoje klasėje Charleso ūgis buvo 178 cm, o svoris siekė 99 kilogramus, todėl jam nepavyko prasimušti į vidurinės mokyklos rinktinę. Tačiau per vasarą jo ūgis šoktelėjo iki 193 cm, kas padėjo Barkley užsitarnauti starto penketo vietą ekipoje.

Rinkdamas po 19,1 taško ir atkovodamas 17,9 atšokusio kamuolio Ch.Barkley padėjo savo ekipai iškovoti 26 pergales ir patirti tik 3 pralaimėjimus. Nepaisant gero žaidimo, į atletą neatkreipdavo dėmesio joks koledžas. Bet viskas pasikeitė pusfinalio rungtynėse, kai Ch.Barkley pelnė 26 taškus, o tą mačą stebėjęs Auburno universiteto trenerio asistentasSonny Smithas pasakė: „Storas vyrukas lekia kaip vėjas“. Krepšininkas sutiko pradėti mokslus Auburno mokymosi įstaigoje.

Universitete Ch.Barkley praleido tris metus. Nors jis nesugebėdavo kontroliuoti savo svorio, tačiau kasmet žaisdavo vis geriau. Puolėjas atkovodavo kamuolį ir iškart perskrosdamas aikštę atlikdavo dėjimą. Būdamas 198 cm ūgio, Ch.Barkley žaisdavo „centru“, nors būdavo gerokai žemesnis už savo oponentus.

1984 metais atletas nutarė pradėti profesionalo karjerą ir pateikė paraišką dalyvauti NBA naujokų biržoje, kur jį penktu šaukimu pasirinko Filadelfijos „76ers“. Krepšininką ėmėsi „globoti“ veteranasMosesas Malone'as, po kurio „sparnu“ buvęs Ch.Barkley išmoko kontroliuoti savo svorį ir debiutiniais metais rinkdavo po 14 taškų.

Jau kitą sezoną krepšininkas tapo ekipos lyderiu pagal pelnomus taškus ir atkovotus kamuolius (20,0 tšk. ir 12,8 atk. kam.). Ch.Barkley atvedė savo komandą į atkrintamąsias, rinkdamas po 25 taškus ir sugriebdamas beveik po 16 kamuolių. Nepaisant žaidėjo pastangų, antrajame atkrintamųjų etape „76ers“ nusileido Milvokio „Bucks“. Krepšininkas buvo išrinktas į antrąją NBA komandą.

Prieš 1986–1987 m. sezoną, Filadelfijos ekipa iškeitė M.Malone'ą. Išvykus šiam aukštaūgiui, Ch.Barkley  tapo daugiausiai kamuolių lygoje atkovojusiu krepšininku (14,6 atk. kam.) bei pirmavo pagal atkovotus kamuolius puolime (5,6 atk. kam.). Atletas buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, bet pirmajame atkrintamųjų etape Filadelfijos klubą vėl įveikė „Bucks“.

Kito sezono metu sportbačius ant vinies pakabino Julius Ervingas ir „76ers“ komandos veidu tapo Ch.Barkley, pirmą kartą savo karjeroje patekęs ant „Sports Illustrated“. Atletas vėl pasirodė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, tačiau šįkart „76ers“ atkrintamųjų neregėjo. Kitas sezonas klostėsi tuo pačiu scenarijumi – puolėjas dominavo ir žėrėsi apdovanojimus, bet jo komanda atkrintamosiose nenužygiuodavo toliau pirmo etapo.

Nors 1989–1990 m. sezone puolėjas gavo daugiausiai pirmos vietos balsų, MVP titulas atiteko Magicui Johnsonui, kuris po metų viešai paskelbė sergantis ŽIV. Nors daugelis NBA žaidėjų nuo jo atsiribojo, tačiau Ch.Barkley pasielgė kilniai pasikeitė savo marškinėlių numerį iš 34–to į 32, taip norėdamas pagerbti krepšininką.

„Mes tik žaidžiame krepšinį. Juk su Magicu neturėsime nesaugaus sekso“, – tąkart teigė Ch.Barkley visiems žaidėjams, kurie tuomet bijojo prisiliesti prie M.Johnsono, manydami, kad gali užsikrėsti.

1991–1992 m. sezone „76ers“ nepateko į atkrintamąsias ir Ch.Barkley pareikalavo mainų. Taip jis atsidūrė Fynikso „Suns“ gretose. Mainai buvo naudingi abiems pusėms, puolėjas buvo pripažintas MVP, o komanda laimėjo 62 rungtynes. Fynikso ekipa iškart nukeliavo iki finalo, kuriame Ch.Barkley pareiškė Michaelui Jordanui, kad likimas nulėmė čempionais tapti „Suns“. Visgi seriją iki keturių pergalių 4–2 laimėjo Čikagos „Bulls“.

1993–1994 m. sezono metu Ch.Barkley pradėjo kamuoti nugaros traumos, dėl kurių puolėjas vis užsimindavo apie karjeros pabaigą. Nepaisant skausmų, aukštaūgis sugebėjo rinkti 21,6 taško ir atkovoti 11,2 kamuolio. Po sezono atletas vėl užsiminė apie karjeros pabaigą, tačiau Fynikse žaidė dar du sezonus, atitinkamai per rungtynes pelnydamas 23,0 ir 23,2 taško.

Paskutinį sezoną vilkėdamas „Suns“ marškinėlius puolėjas peržengė 20 tūkstančių pelnytų taškų ir 10 tūkst. atkovotų kamuolių ribą.

Hiustone Ch.Barkley tikėjosi laimėti savo pirmąjį NBA čempionų titulą, žaisdamas su NBA legendomis Hakeemu Olajuwonu ir Clyde'u Drexleriu. Visgi pirmąsias sezono rungtynes puolėjui teko praleisti, nes dėl muštynių ikisezoniniame mače su Charlesu Oakley jis buvo suspenduotas vienam mačui ir nubaustas 5 tūkstančių JAV dolerių bauda.

Nors debiutavęs „Rockets“ gretose jis pagerino atkovotų kamuolių per rungtynes rekordą – 33 atk. kam., bet dėl traumų „Seras Charlesas“ sužaidė 53 rungtynes. Visgi amerikiečiui ir jo komandai pavyko sėkmingai žaisti ir patekti į atkrintamąsias, tačiau jose, Vakarų konferencijos finale, pranašesni buvo Jutos „Jazz“.

1999 m. Ch.Barkley tapo antruoju NBA žaidėju po Wilto Chamberlaine'o, kuriam pavyko pelnyti 23 tūkst. taškų, atkovoti 12 tūkst. kamuolių ir atlikti 4 tūkst. rez. perdavimų.

1999–2000 m. buvo paskutinis puolėjo sezonas stipriausioje pasaulio lygoje. Krepšininkas vienų rungtynių metu susikivirčijo su Shaquille'u O'Nealu, kuriam metė kamuolį į galvą ir abu žaidėjai kibo vienas kitam į atlapus.

Visgi krepšininkas patyrė keturgalvio raumens traumą ir atrodė, kad jo karjera baigta. Tačiau Ch.Barkley nenorėjo tokia kabinti sportbačių ant vinies ir į aikštelę sugrįžo po keturių mėnesių. Mače su Vankuverio „Grizzlies“ jis pelnė paskutiniuosius savo taškus ir aikštę paliko skambant žiūrovų plojimais. Po to sezono Ch.Barkley nusprendė baigti savo karjerą.

Puolėjo žaidimas NBA nebuvo rožėmis klotas. Jis ne kartą aikštėje ir už jos ribų įsiveldamo į įvairius nemalonumus. 1991 m. Naujajame Džersyje, prieš vietos „Nets“, Ch.Barkley bandė apspjauti žiūrovą, kuris įvairiais rasistiniais pasisakymais užgauliojo atletą. Bet krepšininkas netyčia apspjovė šalia sėdėjusią jauną merginą. Iš NBA lygos sulaukęs diskvalifikacijos ir 10 tūkst. JAV dolerių baudos, aukštaūgis vėliau susidraugavo su mergina ir jos tėvais.

1993 m. Ch.Barkley suvaidino „Nike“ reklamoje, kurioje teigė, kad krepšininkai nėra sektinas pavyzdys. Atletas teigė: „Aš nesu sektinas pavyzdys. Jeigu aš dedu į krepšį, tai nereiškia, kad auginu jūsų vaikus“. Ši reklama sulaukė aršios kritikos ir JAV vadovų nemalonės.

Krepšininkas taip pat yra sakęs: „Milijonai vyrukų kalėjime gali įkrauti kamuolį iš viršaus. Ar jie – sektinas pavyzdys?“. Nepaisant kritikos, Ch.Barkley savo nuomonę gynė.

„Man atrodo, kad žiniasklaida nori, kad sportininkai būtų pavyzdžiu kitiems, nes jie patys pavydi jiems. Jeigu jaunas juodaodis vaikinas žaidžia krepšinį, kad galėtų pragyventi ir uždirba pinigus, jie padarys jo gyvenimą sunkesnį. Žiniasklaida tik ir daro tai, kad agituoja vaikus būti tais, kuo jie niekada netaps. Ne visi vaikai gali būti panašūs į mus. Jie nebus Michaelu Jordanu“, – praeityje kalbėjo Ch.Barkley.

Ar žinote, kad?:

 • Krepšininkas garsėjo kaip aistringas lošėjas. Iš viso, kaip teigė pats amerikietis, jis pralošė 10 mln. JAV dolerių. Vieną kartą žaisdamas kortomis Ch.Barkley per 6 žaidimo valandas pralaimėjo 2,5 mln. JAV dolerių. Visgi krepšininkas yra teigęs, kad sykį laimėjo 700 tūkst. JAV dolerių. Bet 2008 m. vienas Las Vegaso kazino padavė Ch.Barkley į teismą už tai, kad šis nesumokėjo jiems 400 tūkst. JAV dolerių įsiskolinimo.
 • Kelis kartus Ch.Barkley užsimanė tapti Alabamos gubernatoriumi. Iš pradžių tai jis norėjo padaryti 1998 metais, bet vėliau savo minties atsisakė. 2006 m. amerikietis nusprendė atnaujinti savo rinkimų kampaniją, tačiau tai jis ketino padaryti 2014 metais. Visgi prieš kelis metus Ch.Barkley šios minties atsisakė.
 • Krepšininkas kartą buvo suimtas, nes po rungtynių su Milvokio „Bucks“ vienam iš sirgalių sulaužė nosį.
 • 1997 m. Ch.Barkley įsivėlė į muštynes bare ir į vyruką metė plastikinį langą. Kuomet šis gulėjo kruvinas ant grindų, krepšininkas jam tarė: „Gavai ko nusipelnei. Tu manęs negerbei. Tikiuosi, kad esi sužeistas“.
 • 2008 m. Ch.Barkley nesustojo prie „stop“ ženklo, todėl buvo sustabdytas policijos pareigūnų, kurie iš automobilio pajautė alkoholio kvapą. Buvęs atletas atsisakė pūsti į alkoholio matuoklį, todėl blaivumas jam buvo patikrintas atlikus kraujo tyrimus. Paaiškėjo, kad amerikiečio kraujyje rasta 1,49 promilės alkoholio. Ch.Barkley teisinosi, kad nesustojo prie ženklo, nes skubėjo grįžti namo ir iš savo pakeleivės sulaukti oralinio sekso. Vėliau amerikietis turėjo dar kelis nusižengimus, todėl jam teko lankyti anoniminių alkoholikų kursus.
 • Per savo karjerą Ch.Barkley uždirbo maždaug 40 mln. JAV dolerių.
 • „Aš esu tas, kas dabar rekalingas Amerikai – dar vienas bedarbis juodaodis“, – po karjeros baigimo sakė Ch.Barkley.
 • 1992 m. Olimpiados metu Ch.Barkley teigė, kad nežinantis, kas yra Angola, o rungtynių metu vienam iš šios rinktinės krepšininkų smogė alkūne į krūtinę. Po mačo amerikietis pašiepė varžovo liesą sudėjimą: „Jeigu man kas trenks, aš trenksiu atgal. Net jeigu ir atrodo, kad jis nėra valgęs dvi savaites. Atrodė, kad jis išsitrauks ietį“.
 • 1991 m. Naujajame Džersyje, prieš vietos „Nets“, Ch.Barkley bandė apspjauti žiūrovą, kuris įvairiais rasistiniais pasisakymais užgauliojo atletą. Bet krepšininkas netyčia apspjovė šalia sėdėjusią jauną merginą.
 • Ch.Barkley teko bučiuoti asilo užpakalį, kuomet pralaimėjo lažybas. Jis teigė, kad debiutinį sezoną Yao Mingas per rungtynes nepelnys 19 taškų.


Šiame straipsnyje: Charlesas BarkleyNBARockets

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių