L.Kleiza nustūmė kinus nuo kelio į ketvirtfinalį

Lietuva - tarp geriausių aštuonių krepšinio komandų pasaulyje. Planetos pirmenybių aštuntfinalyje lietuviai po nelengvos kovos įveikė kinų pasipriešinimą 78:67.

Trenerio Kęstučio Kemzūros komanda turėjo ginklą, kuriam Kinijos rinktinė nesurado priešnuodžių. 30 puolėjo Lino Kleizos taškų atvedė Lietuvą į ketvirtfinalį. Vis dėlto pirmoje aštuntfinalio mačo dalyje lietuviai vėl tampė sirgalių nervus ir savo pranašumą įrodė tik po pertraukos.

Starto penketai. Lietuva: M.Kalnietis, M.Pocius, J.Mačiulis, L.Kleiza, R.Javtokas.

Kinija: Y.Sunas, Y.Jianlianas, Z.Wangas, W.Liu, S.Wangas.

Pirmasis kėlinys. Aštuntfinalį rezultatyvia ataka pradėjo labiausiai patyręs Kinijos atstovas Z.Wangas. Dvi lietuvių atakos iš eilės tikslo nepasiekė, bet komandos sąskaitą tolimu metimu atidarė M.Kalnietis. Tuo pačiu atsakė Y.Sunas, dar vieną dvitaškį pridėjo Z.Wangas, ir kinai išsiveržė į priekį 7:3. Vyriausiasis treneris Kęstutis Kemzūra, nepasitenkinęs vaizdu aikštėje, nusprendė paprašyti minutės pertraukėlės. Lietuviai strigo puolime: M.Kalnietis sužingsniavo ties vidurio linija, metimai skriejo pro šalį. Po Y.Jianliano tritaškio ir W.Liu metimo su oponento pražanga kinai pribloškė varžovus jau dviženkle persvara - 16:5. M.Pocius smeigė tolimą šūvį, bet jau kitoje atakoje sužingsniavo. Vis tik lietuvių atakos po truputį įsibėgėjo: L.Kleiza pelnė taškus su varžovo pražanga - 11:16. Daugiausia jo ir S.Jasaičio pastangomis kėlinio pabaigoje Lietuvos komanda buvo visiškai prisivijusi kinus, bet šie paskutinėmis sekundėmis pataikė tritaškį - 17:22.

Antrasis kėlinys. Pirmasis T.Delininkaitis tritaškis sumažino deficitą iki 4 tšk., bet sėkmę puolime griovė spragos gynyboje. Maža to, R.Javtokas visiškai laisvas neįmetė iš po krepšio. Kinai vėl kiek nutolo nuo mačo favoritų - 20:29. Lietuvius Kinijos ekipai iš paskos trūktelėjo keturi M.Kalniečio taškai iš eilės. Spurtą pratęsė L.Kleiza - 26:29. Po minutės M.Kalnietis baudų metimais sušvelnino skirtumą iki minimumo, o lietuvius pagaliau į priekį išvedė R.Javtokas. K.Kemzūros komanda sutankino gynybą, išseko ir kinų taiklių metimų srautas, o puolime lietuviai nebesutiko pasipriešinimo. Neapsikentęs Kinijos komandos treneris Bobas Donewaldas griebėsi minutės pertraukėlės rezultatui esant 36:31. Kinai surengė kelias sėkmingas atakas, bet į jas Lietuvos komanda atsakė penkiais M.Gecevičiaus taškais iš eilės. Iki pertraukos lietuviai išlaikė trapų pranašumą 43:40.

Rezultatyviausi po dviejų kėlinių. Lietuva: L.Kleiza 13, M.Kalnietis 11, M.Gecevičius 7.

Kinija: W.Liu, Z.Wangas ir Y.Sunas - po 9.

Trečiasis kėlinys. J.Mačiulis tiksliu perdavimu baudos aikštelėje surado R.Javtoką, bet lietuviai neapsigynė nuo S.Wango tolimo šūvio, o Y.Jianlianas išlygino rezultatą. Čia pat tritaškį pataikė, rodosi, pagaliau įsimėtęs M.Gecevičius. Atakuodamas iš tolimos distancijos tikslus buvo ir W.Liu, o tritaškių konkursą dar kartą pratęsė M.Gecevičius (3/3 tritaškių). Kovą taškas į tašką nutraukė žaibiškas lietuvių spurtas, po kurio K.Kemzūros auklėtiniai buvo priekyje 55:48. Gebantis sėkmingai žaisti vienas prieš vieną prisiminė P.Jankūnas, po kurio metimo su varžovo pražanga lietuviai atitrūko jau 62:49. Įpusėjus trečiajam kėliniui staiga padidinusi tempą, Lietuvos rinktinė prieš lemiamą ketvirtį lenkė oponentus 64:51.

Ketvirtasis kėlinys. Kinams sunkiai sekėsi ieškoti ginklų, kuriais galėtų pagrasinti nutolusiems lietuviams. Komandos keitėsi netaikliais metimais, bet Lietuvos ekipos pranašumas nemažėjo. Tiesa, kinų rezultatyvi atkarpa 4:0 privertė K.Kemzūra sukviesti krepšininkus minutės pasitarimui - 34 min. rezultatas buvo 66:57. Po ilgesnės pertraukos lietuviams taškus baudų metimais pelnė L.Kleiza. Kinai priartėjo iki 5 tšk., bet dar kartą iniciatyvos ėmėsi L.Kleiza - po jo 4 tšk. iš eilės švieslentėje degė skaičiai 71:62. Situacija aikštėje iš esmės nesikeitė: lietuviai mėgino numušti žaidimo spartą, o atakas užbaigdavo nesustabdomas Toronto "Raptors" puolėjas. Lietuviai trečią kartą istorijoje žengė į Pasaulio čempionato ketvirtfinalį, laimėję rungtynes 78:67.

Rezultatyviausi žaidėjai. Lietuva: L.Kleiza (9 atk. kam., 14/20 dvitaškių) 30, M.Gecevičius 14, M.Kalnietis (5 rez. perd.) 11, M.Pocius 7, P.Jankūnas 5, S.Jasaitis (8 atk. kam.) ir R.Javtokas - po 4, T.Delininkaitis 3 (J.Mačiulis, T.Klimavičius).

Kinija: W.Liu 21, Y.Jianlianas ir Z.Wangas - po 11, S.Wangas 10, Y.Sunas 9, P.Zhou 5.

Komandų rodikliai. (Lietuva ir Kinija) Dvitaškiai – 24/52 (46 proc.) ir 16/42 (38), tritaškiai – 7/21 (33) ir 7/20 (35), baudos – 9/12 (75) ir 14/17 (82), atkovota kamuolių - 50 ir 30, perimta - 3 ir 4, rezultatyvūs perdavimai – 11 ir 12, klaidų - 10 ir 8.

Kelias. Lietuvos komanda į pirmenybių aštuntfinalį pateko laimėjusi D grupės turnyrą (5 pergalės/0 pralaimėjimų). Kinai C grupėje liko ketvirti (1/4).

Akistatos. Iki šiol lietuviai nė karto neleido Kinijos krepšininkams džiaugtis pergale po tarpusavio rungtynių. Lietuvos rinktinė laimėjo visas penkerias dvikovas su kinais, pastarąjį kartą sutriuškinusi namuose žaidusius oponentus 2008 m. Pekino olimpinių žaidynių ketvirtfinalyje 94:68.

Varžovai. Šias rungtynes laimėjusi ekipa čempionato ketvirtfinalyje susitiks su Pietų Amerikos derbio tarp Argentinos ir Brazilijos rinktinių nugalėtojais.

Arbitrai. Mačui teisėjavo Christos Christodoulou (Graikija), Recepas Ankarali (Turkija) ir Yuji Hirahara (Japonija).

Traumos. Tiek Lietuvos, tiek Kinijos komandos susigrąžino į rikiuotę pastaruoju metu sveikatos problemų kamuotus krepšininkus. Apšilimą prieš rungtynes atliko lietuviai Robertas Javtokas ir Simas Jasaitis bei Kinijos lyderis Yi Jianlianas.

Palaikymas. Prieš mačą sirgaliai vangiai rinkosi į per 15 tūkst. žiūrovų talpinančią Sinano Erdemo areną. Daugiausia buvo žaliomis spalvomis pasidabinusių lietuvių, tačiau ir jų skaičius buvo keliskart mažesnis nei grupės varžybose Izmire, kur Lietuvos rinktinę palaikė apie pusė tūkstančio aistruolių. Ypač išsiskyrė tribūną po vienu iš krepšių užpildžiusi maždaug šimto žmonių Tomo Balaišio-Sėklos sirgalių grupė.

Šokis. Rungtynėms kinai apšilo sušokdami savotišką ratelį aplink aukščiausią komandos krepšininką Zhaoxu Zhangą (221 cm).

Pagarba. Priešingai nei Izmire, Stambule prieš rungtynių pradžią buvo sugrota nesutrumpinta Tautiška giesmė.