Ispanijos burtininkai užskriejo į pasaulio futbolo Olimpo viršūnę

Andreso Iniestos įvartis pratęsimo pabaigoje padovanojo Ispanijai pirmąjį pasaulio čempionų titulą istorijoje. Finale ispanai palaužė olandus 1:0.

Europos čempionų ispanų futbolas karaliauja jau visame pasaulyje. Atkakliame pasaulio čempionato finale Ispanija laimėjo beprotiškas lenktynes dėl nugalėtojų taurės, po pratęsimo palaužusi Olandijos futbolininkus.

Dviejų futbolo galybių akistata tik mačo pradžioje priminė atsargią šachmatų partiją. Po pertraukos įsismarkavusios pasižymėti galėjo abi komandos, tačiau įvarčio žiūrovai laukė 116 minučių, kuomet "oranžinių" aistruolių širdis sudaužė A.Iniesta, lemiamą akimirką nutraukęs 25 Olandijos rinktinės rungtynių be pralaimėjimų seriją.

Rungtynių eiga

Mačą komandos pradėjo atsargia žvalgyba. Per pirmąsias 10 minučių varžovai neskubėjo šturmuoti priešininkų aikštės pusės, nors Olandijos vartų sargo M.Stekelenburgo nervus netiksliais smūgiais pakuteno į baudos aikštelę įsiveržęs S.Ramosas ir D.Villa.

Ispanai rungtyniavo nekeisdami savo žaidimo braižo ir stengėsi ilgiau palaikyti kamuolį. Nors aikštėje vyko taktinė kova, futbolininkai nevengė grubaus žaidimo. Per 25 min. teisėjas H.Webbas parodė geltonas korteles olandams M.van Bommeliui ir R.van Persey bei ispanams C.Puyoliui ir S.Ramosui.

37 min. Laisvas varžovų baudos aikštelės krašte atsidūręs gynėjas J.Mathijsenas nepataikė į kamuolį. Ispanai iškarto atsakė greitu išpuoliu ir nesėkmingu Pedro šūviu iš toli.

45+1 min. A.Robbenas smūgiu kaire koja pabandė pasiųsti kamuolį į artimąjį apatinį vartų kamputį, tačiau I.Casillasas buvo budrus ir likvidavo pavojų. Netrukus arbitras paskelbė pirmojo kėlinio pabaigą.

Per pirmąją finalo dalį abi komandos labiau galvojo ne apie istorinę nugalėtojų šlovę, o saugojosi lygiai taip pat reikšmingų klaidų, taip ir neištraukusios savo kozirių atakoje. Ispanai dažniau smūgiavo į vartus (4 ir 3 smūgiai). Tiesa, Olandijos saugams pavyko apriboti teritorinę varžovų persvarą: ispanai kontroliavo kamuolį 56 proc. laiko, olandai - 44 proc. Be to, "oranžiniai" kėlė 4 kampinius, jų oponentai - tik vieną.

47 min. Xavi pavojingai pakėlė kampinį: kamuolio galva vos nepasiekė C.Puyolis, kojos kyštelti nespėjo ir J.Capdevila.

55 min. Xavi išmėgino savo kojos tikslumą ir atlikdamas baudos smūgį - kamuolys praskriejo netoli viršutinio olandų vartų kampo.

57 min. Olandų atakos smaigalyje atsidūrė gynėjas J.Heitinga, kuris galva smūgiavo šalia vartų.

60 min. Nusivylęs Pedro pasirodymu V.del Bosque į aikštę išleido kitą atakuojantį saugą Jesusą Navasą.

62 min. Pavojingiausias rungtynių epizodas: tiksliu W.Sneiderio perdavimu į akistatą su I.Casillasu išvestas A.Robbenas buvo jau "paguldęs" oponentą ant vejos, tačiau šis sugebėjo kojomis atmušti kamuolį ir išgelbėti savo komandą nuo įvarčio.

69 min. Savo proga nepasinaudojo ir D.Villa. Po J.Navaso perdavimo J.Heitinga nesugebėjo išmušti kamuolio iš vartininko aikštelės, bet D.Villa, būdamas vos per kelis metrus nuo vartų, pataikė į tą patį J.Heitingą.

71 min. D.Kuytą Olandijos rinktinėje keičia Eljero Elia.

77 min. Tiksliu Xavi perdavimu nuo kampinio gairelės varžovų baudos aikštelėje visiškai laisvas surastas S.Ramosas galėjo kaltinti tik pats save po to, kai galva mušė virš vartų.

83 min. Į kelias grėsmingas ispanų atakas dar vienu spurtu atsakė nesugaudomas A.Robbenas, beveik aplenkęs G.Pique ir C.Puyolį, bet vėl neįveikęs I.Casillaso barjero. Nors olandas apeliavo į arbitrą, jog buvo prilaikomas varžovų, uždirbo tik geltoną kortelę už kalbas.

87 min. Ispanijos rinktinė kiek padidino savo galią puolime, X.Alonso pakeitus Cescui Fabregasui.

Kėlinio pabaigos aprimusios komandos sulaukė nebesimesdamos į atakas ir ruošdamosis pratęsimui. Vos per kelias antrojo kėlinio minutes žiūrovai išvydo daugiau aštrių antpuolių nei per visą pirmąją žaidimo atkarpą. Žaidimą išjudino olandai, tačiau vėliau iniciatyvą buvo perėmusi Ispanijos rinktinė, pagaliau sujungusi iki tol atskirtas saugų ir puolėjų grandis. Ispanai atliko 12 smūgių (3 į vartų plotą), olandai - 9 (5). "La Roja" teritorinis pranašumas išliko panašus kaip ir pirmajame kėlinyje - 57 proc.

95 min. Pratęsimo pradžioje "Soccer City" stadioną užgniaužti kvapą privertė C.Fabregaso ir M.Stekelenburgo dvikova: Ispanijos saugas atsidūrė vienas prieš vartininką, tačiau net ir iš idealios pozicijos nesugebėjo jo pergudrauti. Olandai iš karto atsakė pavojingu kampiniu.

99 min. Dėmesį į atakas sutelkė ir Olandijos komanda, kurios gretose N.de Jongą pakeitė Rafaelis van der Vartas.

Netrukus B.van Marwijkas atliko ir paskutinįjį savo keitimą: vietoje pavargusio komandos kapitono G.van Bronckhorsto pasirodė Edsonas Braafheidas. Teisėjas paskelbė pirmojo pratęsimo kėlinuko, kuriame komandos rungtyniavo pamiršusios mačo pradžioje demonstruotą atsargumą, pabaigą.

Prieš antrojo kėlinuko pradžią F.Torresas pasodino ant suolo D.Villą, kuriam nepavyko išsiveržti į priekį rezultatyviausių futbolininkų rikiuotėje - puolėjo sąskaitoje liko penki įvarčiai.

108 min. Olandų padėtis komplikuojasi: pralaimėjęs pozicinę kovą A.Iniestai J.Heitinga rankomis sulaikė Ispanijos rinktinės saugą ir buvo nubaustas antrąją geltona kortele. Olandų paguodai, Xavi baudos smūgio iš 21 m nepavertė įvarčiu.

116 min. Įvartis! A.Iniesta užbaigia Ispanijos kontrataką galingu smūgiu į Olandijos vartus. "Barcelona" žvaigždė pasinaudojo C.Fabregaso perdavimu ir, įkirtęs į baudos aikštelę, nepaliko jokių vilčių M.Stekelenburgui.

120+4 min. Nepaisant desperatiškų Olandijos rinktinės bandymų atakuoti varžovus, H.Webbas deda tašką pasaulio čempionate Pietų Afrikos Respublikoje ir paskelbia pasaulio čempionais Ispanijos komandą.

Olandai protestuoja dėl teisėjo sprendimo prieš įvarčiu pasibaigusią ataką neskirti kampinio prie ispanų vartų, bet pastarieji jau švenčia istorinę pergalę.

Perrašė istoriją

Prieš paskutinį pasaulio čempionato mūšį abi komandos turėjo galimybę pirmą kartą istorijoje savo sirgaliams padovanoti planetos pirmenybių trofėjų. Olandija finale rungtyniavo trečią kartą, Ispanija - pirmą.

Ispanija tapo pirmąją Europos rinktine, laimėjusia pasaulio pirmenybes joms vykstant ne Senajame žemyne, bei persverė Europos ir Pietų Amerikos atstovų laimėtų titulų santykį savo kontinento naudai 10:9.

Pakeliui į finalą Olandija laimėjo visas šešerias rungtynes (įvarčių santykis - 12:5), Ispanija iškovojo penkias pergales ir patyrė vieną nesėkmę (7:2). Ispanai pralaimėjo pirmąsias čempionato rungtynes ir tapo pirmąja komanda, kuriai toks akibrokštas pirmenybių pradžioje nesutrukdė užkopti iki pat viršūnės.

Prieš mačą Johanesburgo "Soccer City" stadione, kuriame prieš mėnesį ir prasidėjo pirmasis čempionatas Afrikos žemyne, vyko teatralizuota pirmenybių uždarymo ceremonija.

Rungtynių statistika. Johanesburgas, 84 500 žiūrovų. Ispanija - Olandija 1:0 (po pratęsimo, pagrindinis laikas 0:0). Teisėjas - Howardas Webbas (Anglija). Įvartis: A.Iniesta (116 min.). Įspėjimai: C.Puyolis (16), S.Ramosas (23), J.Capdevila (67), A.Iniesta (116), Xavi (120+1)/R.van Persey (15), M.van Bommelis (22), N.de Jongas (28), G.van Bronckhorstas (54), J.Heitinga (57), A.Robbenas (84), G.van der Wielis (111), J.Mathijsenas (117). Pašalinimas: J.Heitinga (109). Geriausiu rungtynių žaidėju išrinktas A.Iniesta (Ispanija).

Startinės komandų sudėtys. Ispanija: Ikeras Casillasas; Joanas Capdevila, Gerardas Pique, Carlesas Puyolis, Sergio Ramosas; Sergio Busquetsas, Xavi, Xabi Alonso; Pedro, Andresas Iniesta, Davidas Villa.

Olandija: Maartenas Stekelenburgas; Gregory van der Wiel, Joris Mathijsenas, Johnas Heitinga, Giovannis van Bronckhorstas; Markas van Bommelis, Nigelas de Jongas, Wesley Sneijderis; Arjenas Robbenas, Dirkas Kuytas, Robinas van Persey.

Šiame straipsnyje: pasaulio futbolo čempionatas