Futbolo arbitrai teigia pirmą sezoną nesulaukę priekaištų

Pasibaigus Lietuvos futbolo sezonui, teisėjai tvirtina, jog šis sezonas buvo pirmasis, kai A lygos klubai jiems neturėjo didesnių priekaištų.

Jauniausiam teisėjui Lietuvoje – vos 12 metų

Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos (LFTA) atstovų nuomone, šalies teisėjų lygis auga sparčiau nei klubų ar žaidėjų.

LFTA duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 300 teisėjų, kurie teisėjauja įvairiausio lygio vaikų, suaugusiųjų bei aukščiausio lygio LFF čempionatuose, o geriausieji - ir FIFA bei UEFA varžybose.

Pasak LFTA prezidento Jono Bragos, teisėjauti norą reiškia vis daugiau jaunų teisėjų, kurie pirmiausia patikrinami vaikų rungtynėse.

„Kasmet renkame naujas teisėjų grupes – pas mus ateina žmonės nuo 18 iki 40 metų“, - pasakojo J. Braga - „Šiuo metu jauniausias LFTA narys - dvylikametis. Jis teisėjauja vaikų žaidynėse, turi nemenką autoritetą tarp bendraamžių ir, manau, užaugs tikras profesionalas.“

Konkurencija tarp teisėjų šiuo metu didžiausia Kaune, kur arbitrų yra daugiau nei organizuojamų apskrityje rungtynių. Pasak J. Bragos, Lietuvai artimiausiu metu reikėtų dar bent šimto teisėjų – jų ypatingai trūksta Marijampolėje, Alytuje.

Teisėjui svarbiausia neišpuikti

„Prieš rungtynes teisėjams sakau - nusileiskite ant žemės ir būkite nematomi aikštėje. Šia taisykle vadovaujuosi ir pats“, - sako geriausiu visų laikų Lietuvos teisėju laikomas, šiuo metu LFTA teisėjų inspektoriumi dirbantis Romaldas Juška.

R.Juška į Europinę areną išėjo dar sovietiniais laikais. Jo asmeniniame krepšelyje yra net 39 teisėjautos UEFA rungtynės. 1983 m. gavęs FIFA kategoriją, arbitras teisėjavo FIFA jaunimo čempionatų finalinėse rungtynėse Meksikoje ir Sevilijoje, UEFA taurės varžybose, olimpinėse žaidynėse. Tris kartus R.Juška švilpė UEFA taurės finaluose, penkis - Lietuvos taurės finale, teisėjavo pusantram šimtui rungtynių TSRS pirmenybėse.

R.Juška savo pasiekimų nesureikšmina ir tikina, jog šiuo metu Lietuvoje auga perspektyvi teisėjų karta: „Buvo perspektyvių teisėjų ir po manęs, tai - Justinas Miliauskas, Darius Mieželis. Šiandien yra taip pat gabių ir perspektyvių futbolo teisėjų. Nenoriu nei vieno išskirti, nes visuomet sakau – svarbiausia neišpuikti.“

R.Juška teigia, jog teisėjai Lietuvoje tobulėja greičiau nei žaidėjai: „Stebėdamas teisėjų darbą sezono metu, stebiu ir komandų, žaidėjų meistriškumo lygį. Galiu pasakyti tiek - visi daro klaidų, toks jau tas futbolas. Tačiau dažniausiai komentuojami, kritikuojami yra teisėjai. Vis dėlto ranką prie širdies pridėjęs galiu pasakyti – teisėjai tobulėja sparčiau ir akivaizdžiau nei patys žaidėjai, komandos. Komandoms iki teisėjų meistriškumo dar yra kur pasitempti.“

FIFA kategorija - aukščiausia pakyla teisėjui

Tarptautinėje arenoje Lietuvai gali atstovauti futbolo teisėjai, turintys tarptautinę FIFA kategoriją. Kandidatus į šios kategorijos teisėjus teikia LFF bendradarbiaudama su LFTA, o galutinis patvirtinimą pateikia FIFA. 
 
2009 metais FIFA kategorija buvo patvirtinta 13 teisėjų iš Lietuvos. Aukščiausia teisėjų kategorija gali pasigirti ir trys moterys - moterų futbolo aikštės teisėja Aušra Kancė ir asistentės Jurgita Mačikunytė bei Ingrida Siliūnienė.

„Šiais metais daugiausia iškvietimų gavo Gediminas Mažeika, kartu su asistentais iš Lietuvos teisėjavęs įvairiose UEFA bei FIFA rungtynėse. Tai jaunas tesėjas, turintis didelį potencialą. Jo pasirodymai tarptautinėje arenoje vertinami labai aukštai – nuo 8,3 balo (maksimalus įvertinimas – 10). Labai gerai vertinami ir mūsų paplūdimio futbolo teisėjai, ypač Sergejus Sliva, kuris teisėjavo Pasaulio čempionate Dubajuje“, - teisėjų pasiekimus vardino J. Braga.

Teisėjavimas – profesija tik nedaugeliui

Pasak LFTA prezidento, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vien iš teisėjavimo gali pragyventi vos vienas kitas aukščiausios kategorijos teisėjas.

„Teisėjaudami I bei A lygoje teisėjas per mėnesį gali surinkti ir 3 tūkst. litų, tačiau gali ir mažiau. Lietuvoje iš teisėjavimo vargu ar galima pragyventi. Tačiau visame pasaulyje dauguma teisėjų dirba ir kitus darbus“, - sakė J. Braga - „Mano manymu, tai yra gera praktika. Turėdamas pastovų pragyvenimo šaltinį, teisėjas gali būti geras profesionalas, užtikrinantis skaidrų žaidimą.“

Pasak specialistų, praeityje garsūs futbolo žaidėjai taip pat retai pasuka į teisėjavimą. Vis dėlto šiuo metu pasaulyje taikoma praktika, kai kiekvienas jaunas futbolininkas turi būti mokinamas tiek futbolo subtilybių, tiek teisėjavimo. O siekdamas karjeros, jaunuolis pats pasirenka, kuriuo keliu eiti – žaidėjo ar teisėjo. 


Šiame straipsnyje: LFFLFTAA lyga

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių