Europos M. Jordanas: pažintis su N. Galiu

Kalbant apie krepšinio titanus, paskui save palikusius didžiausią istorijos šleifą, negalima nepaminėti graiko Nikoso Galio.

1980-aisiais ir ankstyvais 1990-aisiais žaisdamas už Salonikų „Aris“ ir Atėnų „Panathinaikos“ Galis gerino rezultatyvumo rekordus beveik visuose klubinio krepšinio turnyruose. Jo dėka Graikijos nacionalinė rintkinė pasiekė didžiausią pergalę istorijoje, laimėdama aukso medalį 1987 metų Senojo žemyno čempionate.

„Norėčiau žaisti vienoje komandoje su Galiu, – kalbėjo legendinis kroatas Draženas Petrovičius. – Duočiau jam kamuolį į rankas ir jis rinktų taškus.“

Būsimoji krepšinio žvaigždė pasaulį išvydo 1957 metais Naujajame Džersyje. Jo šeima paliko gimtąją Graikiją ir išvyko ieškoti geresnio gyvenimo už Atlanto. Pirmąja Galio meile tapo boksas, tačiau motinos įkalbėtas jis metė šį pavojingą sportą ir pasuko į krepšinį.

Po vidurinės mokyklos talentingas gynėjas sulaukė „Seton Hall“ universiteto stipendijos. Sulig kiekvienu sezonu augo krepšininko žaidimo laikas bei didėjo rezultatyvumas. Paskutiniais metais jis vidutiniškai rinkdavo 27,5 taško – trečias rezultatas šalyje po Lawrence‘o Butlerio (30,1 tšk.) ir Larry Birdo (28,6 tšk.). Tais metais prieš „Santa Clara“ universitetą jis įmetė 48 taškus.

N.Galį 1979 metų NBA naujokų biržos ketvirtajame rate 68 šaukimu pasirinko Bostono „Celtics“ klubas. Dėl patirtų traumų treniruočių stovyklos metu, „Celtics“ nesusidomėjo N.Galiu ir jo vietą patikėjo Geraldui Hendersonui. Būtent tuomet būsimoji legenda nusprendė profesionalo karjerą pradėti Graikijos lygoje. Sprendimas, kuris pakeis graikų krepšinio istorija.

Po kelių metų „Celtics“ legenda Redas Auerbachas pripažino, kad padarė didžiausią klaidą savo karjeroje nepasilikdamas Galio.

Graikijos „amerikiečiu“ susidomėjimą rodė „Panathinaikos“ ir „Olympiacos“, tačiau aktyviausiai krepšininko siekė „Aris“ ekipa. Giorgios Tsiligaridis specialiai vyko į JAV, kad galėtų įkalbėti 183 cm ūgio gynėją pasirašyti kontraktą su jo klubu.

Į Salonikus Nikosas atvyko 1979-1980 metais. Jam pakako vienerių rungtynių, kad parodytų savo potencialą. Debiutinėse rungtynėse prieš PAOK ekipą jis surinko 30 taškų – taip prasidėjo epinė legendinio atleto karjera.

1982 m. vasarą Šiaurės Karolinos universitetas atvyko į Graikiją žaisti parodomųjų rungtynių su Graikijos nacionaline rinktine. Akis į akį „Sportings“ arenoje susitiko skirtingų žemynų žvaigždės – Michaelas Jordanas ir Galis. Žaidėjai visų rungtynių metu gynėsi vienas prieš kitą, tačiau būsimasis geriausias planetos krepšininkas gynyboje buvo bejėgis prieš graiką: šis surinko 50 taškų.

„Jis nuostabus žaidėjas“, – po mačo teigė Jordanas. – Nesitikėjau rasti tokį puolamąjį potencialą turintį žaidėją Europoje, ypač Graikijoje.“

\Rinkdamas daugiau nei po 30 taškų kiekvieną sezoną, Galis buvo neabejotinas „Aris“ lyderis. Kartu su kita graikų legenda Panagiočiu Giannakiu jie suformavo geriausią duetą visoje Europoje, padėdami „geltoniesiems“ laimėti 8 Graikijos čempionatus, iš kurių 3 baigė nepatyrę pralaimėjimo kartelio bei 6 Graikijos taures. Vienu metu Salonikų komanda iškovojo 80 pergalių iš eilės.

Per 13 Galio metų „Aris“ gretose, klubas taip pat iškovojo Koračo taurę (1985 m.) bei tris kartus pateko į Eurolygos finalinį ketvertą.

Graikijos lygoje pagal rezultatyvumą Galis pirmavo visus 15 karjeros metų. Iš viso jis surinko 12 849 taškus per 384 rungtynes – tai neįtikėtinas 33,4 taško vidurkis per vieną mačą.

Rezultatyvumo rekordą Galis pagerino 1981 m, kuomet į „Nikeas-Aris“ krepšį įsūdė 62 taškus. 1987 m. Graikijos taurės turnyro finale prieš „Panellinios“ jis surinko 57 taškus bei tiek pat sumetė 1981 m. Koračo taurės rungtynėse.

Vis tik, po nuviliančio 1992 m. sezono, naujasis „Aris“ savininkas nutarė pasukti nauja linkme ir išvyjo savo legendą iš klubo. Galis persikėlė į „Panathinaikos“ ir kartu su jaunuFragisku Alverčiu padėjo klubui iškovoti antrą vietą nacionalinėse pirmenybėse (sezoną prie tai ji liko 8-a) bei laimėti Graikijos taurę.

Kitą sezoną, jau būdamas 37-erių, Galis pirmavo Eurolygoje pagal pelnytus taškus (23,8) ir rezultatyvius perdavimus (4,7) bei atvedė „Panathinaikos“ ant trečiojo apdovanojimų pakylos laiptelio.

Prieš 1994-1995 m. sezoną Atėnų klubas įsigijo gerą Galio draugą P.Giannakį, kurie kartu su Žarko Paspalju turėjo užkariauti Eurolygą. Kelis įspūdingus individualius pasirodymus pademonstravęs Galis padėjo komandai pasiekti „Top 16“ etapą, tačiau jo karjeroje tašką padėjo kontraversiškas trenerio Kosto Politčio sprendimas.

Strategas nusprendė neįtraukti savo didžiausios žvaigždės į „Panathinaikos“ starto penketą Graikijos pirmenybių rungtynėse.  Galis paliko aikštę ir daugiau niekada joje nepasirodė.

Atakuojančio gynėjo pozicijoje žaidęs Galis buvo ištikimas Graikijos rinktinei. Debiutavęs komandoje 1980, jis iki šiol yra antras žaidėjas Graikijos istorijoje pagal pelnytus taškus atstovaujant nacionalinei rinktinei (5 130 tšk.).

Galio šlovės valanda išaušo 1987 m. Graikijoje surengtame Europos čempionate.  Grupės turnyre Galio vedami graikai sudorojo tuometinę Jugoslavijos rinktinę. Dviejų Senojo žemyno žvaigždžių dvikovoje taip pat pranašesnis buvo Galis, kuris surinko 44 taškus, o jo pagrindinis varžovas D.Petrovičius pelnė vos 19.

Turnyro finale Graikija susidūrė su Sovietų Sąjungos rinktine, kurios gretose žaidė Šarūnas Marčiulionis. Galis lemiamose rungtynėse pelnė 40 taškų ir atvedė graikus į didžiausią pergalę šalies istorijoje (103:101).

„Žaviuosi juo. Žaidžiant „vienas prieš vieną“ nėra galimybių jo sustabdyti. Niekada nemaniau, kad pasaulyje yra žaidėjas, kuris vienas pajėgtų palaužti Sovietų Sąjungą“, – kalbėjo rusas Sergejus Belovas.

Galis padėjo graikams iškovoti sidabro medalį 1989 m. Europos čempionate. Iš viso krepšininkas žaidė 5 Senojo žemyno pirmenybėse ir visose buvo rezultatyviausias turnyro krepšininkas, išskyrus 1989 čempionatą.

1986 m. Galis ir graikai dalyvavo pasaulio čempionate. Tradiciškai Graikijos rinktinės lyderis tapo rezultatyviausiu turnyro krepšininko. Rungtynėse prieš Panamos rinktinę Nikosas surinko 53 taškus.

„Jeigu Galis nori pelnyti taškus, jis tai padarys nepaisant to, koks varžovas ginsis prieš jį. Graikas visada pasiekia savo tikslą“, – kalbėjo Arvydas Sabonis.

Graikijos krepšinio legenda iki šiol gyva šios šalies krepšinio aistruolių širdyse.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių