Ar prisimeni įnoringąjį S.Francisą? (10 faktų, kurių galbūt nežinojai)

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Ar žinote, kad?“. Kiekvieną trečiadienį rasite 10 faktų, kurių galbūt iki šiol neteko girdėti apie garsiausius planetos krepšininkus.

Šįkart į mūsų rubriką pateko talentingas, tačiau inoringas ir savotiško charakterio Steve'as Francisas.

Stevenas D'Shawnas Francisas gimė 1977 metų vasario 21, Merilando valtstijoje. Amerikietis vaikščiojo į „Montgomery Blair“ vidurinę mokyklą, kur išsiskyrė talentu, o paaugęs pradėjo krepšį drebinti dėjimais. Vėliau jis buvo išspirtas iš mokyklos komandos ir suspenduotas.

1995 metais nuo vėžio mirė S.Franciso motina, todėl itin sukrėstas atletas kelis metus nežaidė krepšinio, kol 1996–1997 metus praleido „San Jacinto“ koledže. Po metų amerikietis persikėlė į dar vieną mokslo įstaigą, 1998 m. jis užsivilko Merilando koledžo marškinėlius. Debiutinėse rungtynėse įžaidėjas pelnė 17 taškų, o jo atstovaujama komanda skynė pergales. Tačiau S.Franciso žaidimo neužteko prasibrauti iki NCAA finalo. Merilando koledžas savo pasirodymą baigė „Sweet 16“ etape.

Pirmajame sezone gynėjas rinkdavo po 17 taškų, atlikdavo 4,5 rezultatyvaus perdavimo ir perimdavo 2,8 kamuolio. Krepšininkas patikino universiteto vadovus, kad nedalyvaus NBA naujokų biržoje ir toliau tęs mokslus. Savo galimybę likti Merilande jis įvertino 99 procentais iš šimto. Vis dėlto užteko to vieno procento ir S.Francisas padavė paraišką dalyvauti NBA naujokų biržoje.

1999 m. Vankuverio „Grizzlies“ ekipa antruoju šaukimu pasirinko S.Francisą, tačiau šios ekipos marškinėlių gynėjas niekada nevilkėjo. Atletas viešai pareiškė, kad nerungtyniaus „Grizzlies“ gretose, nes Vankuveryje yra dideli mokesčiai bei miestas labai nutolęs nuo jo gimtojo Merilando. Be to, gynėjas teigė, kad toks sprendimas – Dievo valia.

Dėl tokių savo išsireiškimų amerikietis buvo labai kritikuojamas, ypač pačiame Vankuveryje. Nors buvo vedamos derybos, S.Francisas nuomonės nepakeitė – jis norėjo išvykti. Galiausiai prieš 1999–2000 m. sezono pradžią žaidėjo noras išsipildė ir jis dalyvavo trijų komandų mainuose bei atsidūrė Hiustono „Rockets“ gretose. Iš viso į tuos mainus buvo įtraukti vienuolika krepšininkų. Tuomet tai buvo didžiausi žaidėjų mainai per visą NBA istoriją.

Pirmąjį savo sezoną Hiustone atletas žibėjo – rinko po 18 taškų, atkovodavo 5,3 atšokusio kamuolio bei atlikdavo 6,6 rezultatyvaus perdavimo. Geriausio sezono naujoko titulą jis pasidalino su Eltonu Brandu, o dėjimų konkurse užėmė antrą vietą. Visgi iškovojusi 34 pergales ir patyrusi 48 pralaimėjimus „Rockets“ į atkrintamąsias varžybas nepateko. Ten jie nežaidė ir kitą sezoną, nors tąkart savo sąskaitoje turėjo 45 pergales, o pats S.Francisas jau įmesdavo 19,9 taško per susitikimą.

Trečiojo atleto sezono NBA lygoje metu sirgaliai įžaidėją išrinko į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, bet vėliau dėl pėdos traumos atletas praleido 27 susitikimus, kas skaudžiai atsiliepė „Rockets“ rezultatamas – sezonas baigtas su 28 pergalėmis. Gavusi pirmą šaukimą 2002 m. NBA naujokų biržoje Hiustono ekipa pasirinko Kinijos milžiną Yao Mingą, kuris jau debiutiniame sezone, kartu su S.Francisu, žaidė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Prieš galingąją Los Andželo „Lakers“ komandą 2003 m. vasario 17 dieną S.Francisas sužaidė rezultatyviausias karjeros rungtynes, pelnydamas 44 taškus. Nors kino ir amerikiečio duetas žaidė gerai, bet „Rockets“ eilinį sykį neprasibrovė į atkrintamąsias.

2003 m. Rudy Tomjanovičius paliko trenerio kėdę, kuri tuomet atiteko Jeffui Van Gundy. Šio stratego žaidimo braižas netiko greitajam S.Francisui. Nors trečius metus iš eilės jis buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, tačiau įžaidėjo rodikliai kiek smuko. Pirmą kartą nuo 1999 m. sezono „Rockets“ pravėrė atkrintamųjų varžybų duris. Tai buvo vienintelis kartas, kai gynėjas žaidė atkrintamosiose. Nors prieš „Lakers“ jis rinkdavo 19,2 taško, sugriebdavo 8,4 atšokusio kamuolio bei atlikdavo 7,6 rezultatyvaus perdavimo, tačiau seriją iki keturių pergalių 4–1 laimėjo Los Andželo komanda.

S.Francisas toliau nesutardavo su vyriausiuoju treneriu, kuris visą žaidimą puolime sutelkdavo į Y.Mingą, todėl komanda nusprendė imtis pokyčių ir iškeitė ameriketį į Orlando „Magic“ komandą. Mainuose dalyvavo ir geriausias S.Franciso draugas Cuttino Mobley.

Nors atletiškasis atakų organizatorius nebuvo patenkintas atsidūręs Orlande, jis greitai priprato prie naujos ekipos. Jo rezultatyvumo rodiklis pakilo 4,7 taško, atletas atlikdavo daugiausiai rezultatyvių perdavimų per savo karjerą (7 rez. perd.) ir 2004–2005 m. sezono pradžioje pataikė kelis pergalingus metimus. Visgi sezono viduryje Orlando ekipa iškeitė C.Mobley, kas itin nuvylė S.Francisą ir komandos rezultatai pradėjo blogėti.

Kitą sezoną S.Franciso nepasitenkinimas vis augo. Pažeidęs vidines komandos taisykles gynėjas buvo kuriam laikui suspenduotas, o lygoje sklandė kalbos, kad atletui yra ieškomi nauji namai. Nors tuometinis klubo generalinis vadybininkas Otisas Smithas gandus paneigė, tačiau prieš mainų termino pabaigą S.Francisas krovėsi lagaminus į Niujorką, kur atsidūrė „Knicks“ ekipoje.

Naujoje komandoje jis debiutavo pelnydamas 16 taškų, bet „Knicks“ 90:94 pralaimėjo Naujojo Džersio „Nets“. Atletui teko pasirinkti pirmąjį marškinėlių numerį, kadangi jo mėgstamas, trečiasis, buvo užimtas Stephono Marbury. Vėliau dėl kelio traumos gynėjas praleido beveik pusę 2006–2007 m. sezono, o naujokų biržos metu buvo iškeistas į Portlando „Trail Blazers“ komandą. Buvęs Arvydo Sabonio klubas nenorėjo matyti atleto savo gretose ir išpirko dar du sezonus galiojusį žaidėjo kontraktą, kurio vertė siekė 30 milijonų JAV dolerių.

Tapęs neapribotu laisvuoju agentu S.Francisas nusprendė grįžti į Hiustoną ir sudarė dviejų metų 6 mln. JAV dolerių sutartį, nors juo domėjosi Los Andželo „Clippers“, Dalaso „Mavericks“ ir Majamio „Heat“ ekipos. Pastaroji amerikiečiui siūlė pelningiausią kontraktą.

Į Teksaso valstijos komanda sugrįžusiam įžaidėjui nepavyko įtikti treneriui Rickui Adelmanui. Per 10 sužaistų mačų jis pelnydavo tik 5,5 taško, kol galiausiai patyrė traumą ir sezonas jam baigėsi.

Vasarą atletas pasinaudojo kontrakte esančia sąlyga ir pratęsė jį dar metams. Į treniruočių stovyklą krepšininkas atvyko numetęs beveik 7 kilogramus, tačiau sezono pradžioje negalėjo žaisti dėl užsitęsusios reabilitacijos po traumos. Kalėdų išvakarėse S.Francisas buvo iškeistas į „Grizzlies“, kuri iš Vankuverio jau buvo persikėlusi į Memfį. Po mėnesio žaidėjo paslaugų buvo atsisakyta. Memfio klube jis taip ir nedebiutavo bei daugiau nesulaukė nei vienos NBA komandos dėmesio.

2010 m. S.Francisas nusprendė rungtyniauti Kinijoje, kur užsivilko Pekino „Ducks“ marškinėlius. Šioje šalyje jis sužaidė ketverias rungtynes, kuriose vidutiniškai per 14 minučių rinkdavo 0,5 taško. Prabėgus mėnesiui jis grįžo atgal į JAV.

Neseniai JAV žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad atletas gali vartoti narkotikus. Tokias kalbas pakurstė ir tai, kad amerikietis negrąžina dalies skolos už įsigytą automobilį.

Ar žinote, kad?:

  • Krepšininkas sirgo Menjero liga, todėl jį kamuodavo galvos svaigimas ir skausmai.
  • S.Francisas ne tik žaidė krepšinį, bet ir rengė kelis verslo projektus, tarp kurių buvo statybų įmonė, kirpykla, nuosava drabužių linija bei muzikos studija.
  • Teigiama, kad 1999 metų naujokų biržos metu S.Francisas apsiverkė, kuomet pirmą šaukimą turėjusi Čikagos „Bulls“ pasirinko Eltoną Brandą. Verkdamas gynėjas žadėjo, kad jie gailėsis priėmę tokį sprendimą.
  • 2006 m. krepšininką suspendavo „Magic“ komandos vadovai, nes šis mačo pabaigoje atsisakė eiti į aikštę, kuomet Orlando klubas buvo triuškinamas.
  • Kuomet mirė atleto motina, jos atminimui S.Francisas ant rankos pasidarė tatuiruotę.
  • Dėl galvos svaigimo S.Francisas po keletos sezonų nusprendė rečiau atlikti dėjimus, bijodamas, kad gali susižeisti.
  • Pirmą kartą žaisdamas Vankuveryje, amerikietis nuolatos buvo nušvilpiamas ir sulaukdavo įžeidžiančių replikų.
  • Per savo karjerą S.Francisas uždirbo kiek daugiau nei 103 mln. JAV dolerių.
  • Gynėjas tapo pirmuoju žaidėju „Rockets“ istorijoje, kuris tą patį sezoną atkovojo 400 kamuolių bei atliko 500 rezultatyvių perdavimų.
  • Dėl savo žaidimo buvo pramintas „Steve Franchise“.

Šiame straipsnyje: Steve'as FrancisasRocketsNBA

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių