5 priežastys, kodėl „Žalgiris“ taps LKL čempionu (apklausa)

Jau rytoj, antradienį, prasidės Lietuvos krepšinio lygos (LKL) finalo serija, kurioje tradiciškai susitiks Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubai.

Tiek bukmekeriai, tiek krepšinio ekspertai serijos favoritais įvardija žalgiriečius, kurie gins prieš metus rezultatu 3:0 iškovotą titulą. Šį sezoną Joano Plazos auklėtiniai bandys laimėti seriją iki keturių pergalių ir portalas Krepsinis.net pateikia penkias priežastis, kodėl būtent „Žalgiris“ laimės čempionų žiedus.

Namų aikštė. Sakoma, kad namie ir sienos padeda. Ši taisyklė galioja ir LKL finalo serijose. Žvelgiant nuo 2001-ųjų, net aštuonis kartus laimėjo ta komanda, kuri tapo reguliaraus sezono nugalėtoja ir finale turėjo savo aikštės pranašumą. „Lietuvos rytas“ kartą (2008–2009 metų sezone) laimėjo finalą, kai neturėjo aikštės pranašumo. „Žalgiris“ tai padarė dusyk: 2002–2003 ir 2007–2008 metų sezonuose. Vilniečių naudai reikėtų pridėti, kad šiemet jie jau laimėjo „Žalgirio“ arenoje, tačiau finale tai padaryti bus kur kas sunkiau.

Priekinė linija. Ar matėte, kaip rungtyniauja Patrickas O‘Bryantas? Reikia užjausti „Lietuvos ryto“ trenerius ir klubo vadovus, kadangi amerikietis yra tikrai nevykęs pirkinys. Sunkiai besiorientuojantis aikštelėje ir priimantis ne pačius geriausius sprendimus „centras“ negali būti atsvara Robertui Javtokui, Darjušui Lavrinovičiui ar net tam pačiam Jeffui Foote‘ui. Vilniečius dar gelbėja kovingasis Tautvydas Lydeka, kuris yra bene vienintelis šviesulys šio sezono „Lietuvos ryto“ pirkinių padangėje. Fiziškai puikiai sudėtas T.Lydeka bandys kažką priešpastatyti „Žalgirio“ „centrams“.

Žvelgiant į sunkiųjų kraštų poziciją, čia situacija yra kiek geresnė. Mindaugas Katelynas ir Eimantas Bendžius yra tinkami grumtis su „Žalgiriu“. Pastarasis Kaune šaudė tritaškius, kai brolis nespėjo paskui jį. Vis dėlto, žvelgiant į bendrą kontekstą, „Žalgirio“ priekinė linija atrodo tikrai solidžiau už vilniečių ir ji gali būti vienas iš lemiamų faktorių šioje serijoje. Jeigu broliai Lavrinovičiai „nesubyrės“ ir žais taip, kai tai daro pastaruoju metu, „Lietuvos ryto“ treneriams bus labai sunkus galvosūkis, kaip juos stabdyti.

Joanas Plaza. Jeigu atliktume apklausą tarp „Žalgirio“ gerbėjų ir prašytume įvardyti pagrindinį šio sezono pergalių kalvį, visi jie nurodytų ne numylėtinį Marko Popovičių, Mindaugą Kuzminską ar brolius, bet būtent kataloną. Kaip sako patys „Žalgirio“ sirgaliai, kataloną iš didžiosios raidės. Pagarbos vertas J.Plaza su komanda liko sunkiausiu metu ir neleido žaidėjams nuleisti rankų bei pasiduoti, kai jau atrodė, jog klubui ateina paskutinioji. Nepaisant traumų ir žaidėjų išvykimų, „Žalgiris“ išlaikė savo veidą ir žaidimo braižą. Ką jau bekalbėti apie M.Kuzminską, kuris dėka J.Plazos šį sezoną yra tarsi visai kitoks žmogus, nei jį matėme praėjusiais metais, kai prie komandos vairo stovėjo Aleksandras Trifunovičius. Nėra abejonių, kad J.Plazas yra vienas iš svarbiausių finalo faktorių.

Stabilumas. Iš karto reikia pasakyti, kad ne apie finansus čia kalbama, o apie stabilumą žaidime. Teko bendrauti su LKL treneriais ir krepšinio ekspertais, kurie pastebi, jog su „Žalgiriu“ lengviau tapo žaisti, nes daugelis suprato, kur slypi gero kauniečių žaidimo formulė, buvusi niekam neįkandama sezono pradžioje. Žinoma, prie to prisidėjo ir prastesni atlikėjai, kai Ibrahimo Jaabero vaidmenį perėmė Donaldas McGrathas ar Tremmello Dardeno ir Mindaugo Mindaugo Kuzminsko tandemą pakeitė M.Kuzminskas ir Vytenis Lipkevičius. Nereikia pamiršti, kad ir Paulius Jankūnas traumuotas ir dabar daug žaidžia Mario Delašas. Nepaisant visų šių dalykų, „Žalgiris“ išlaiko savo veidą ir braižą.

Verta pridėti, kad „Žalgiris“ yra gerai susižaidęs, nes išlaikė stabilumą viso sezono metu. Tik vienintelis D.McGrathas nepradėjo sezono Kauno komandoje. „Lietuvos ryto“ stovykloje – priešingai. Pasikeitė du treneriai ir atvyko būrys naujų žaidėjų. Stabilumu čia tikrai nekvepia. Susižaidimas ir tarpusavio supratimas – vienareikšmiškai „Žalgirio“ pusėje.

Patirtis. Esate skaičiavę komandų amžiaus vidurkį? Jeigu ne, Krepsinis.net padarė tai už jus. „Žalgiris“ šiai dienai turi 28,2 amžiaus vidurkį, o „Lietuvos rytas“ – 26,4 (skaičiuoti tik tie žaidėjai, kurie gali žaisti, o ne yra traumuoti). Šiai dienai paminėta neatsitiktinai, kadangi finalo serijos metu Donaldas McGrathas ir Oliveris Lafayette'as švęs 29-uosius gimtadienius ir tada kauniečių amžiaus vidurkis pakils iki 28,4. „Lietuvos rytas“ irgi turės, kam dovanoti gėles ir dainuoti „ilgiausių metų“ – Artūrui Jomantui, kuriam sueis 28-eri. Tuomet „Lietuvos ryto“ amžiaus vidurkis pakis iki 26,5. Taigi, tarp komandų amžiaus vidurkių skirtumas yra vos nepilnai dveji metai, bet „Žalgiris“ savo gretose turi kur kas didesnį būrį patyrusių žaidėjų. Broliai Lavrinovičiai (33), Robertas Javtokas (33), Marko Popovičius (30) ir Rimantas Kaukėnas (36). „Lietuvos ryte“ tokių krepšininkų mažiau: Tautvydas Lydeka (30), Janis Blūmas (31) ir Miltonas Palacio (35). „Žalgiryje“ visi įvardyti žaidėjai yra bene pagrindiniai komandos krepšininkai, o „Lietuvos ryte“ M.Palacio žaidžia epizodiškai (jeigu iš vis žaidžia), o T.Lydeka yra daugiau pagalbininkas nei lyderis.

Akivaizdu, kad jeigu rungtynėse situacija bus įtempta, „Žalgiris“ galės remtis labai patyrusiais žaidėjais. Aišku, būna ir jie lemiamos atakos metu išmeta kamuolį iš užribio tiesiai į užribį, bet tai daugiau liapsusas nei tendencija.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių