Per savaitę jau antrame nedideliame ūkyje nustatytas afrikinis kiaulių maras

  • Teksto dydis:

Vasara – palankiausias metų laikas afrikinio kiaulių maro virusui plisti. Tai patvirtina ne tik kelerių metų AKM protrūkių Lietuvoje ir kitose šalyse statistika, bet ir per pastarąją savaitę Suvalkijoje užfiksuotas jau antrasis AKM židinys. Pirmadienį, birželio 11 d., AKM protrūkis patvirtintas Marijampolės savivaldybės Šunskų seniūnijos Tursučių kaime esančiame ūkyje.

Antrasis šiais metais AKM židinys nustatytas nedideliame ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo laikomos 6 kiaulės. Dviem kiaulėms nugaišus, o dar vienai – susirgus, savininkas apie tai informavo privatų veterinarijos gydytoją, kuris atrinko mėginius ligai diagnozuoti. Ištyrus nugaišusių kiaulių organų ir gyvų kiaulių kraujo mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, patvirtintas AKM virusas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsdami ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, ūkyje atliekami valymo ir dezinfekavimo darbai. Specialistų grupė pradėjo epizootinį tyrimą, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį.

VMVT specialistai dar kartą perspėja kiaulių laikytojus, kad prasidėjusi vasara yra ypač didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis. Kiaulių laikytojai raginami realiai įvertinti savo galimybes užtikrinti biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi ūkiuose. Jei žmonės neturi galimybių jų tinkamai laikytis, patariama nedelsti ir pasiskersti kiaules. Sveikų kiaulių mėsą laikytojai gali suvartoti savo reikmėms. Tuo tarpu nustačius AKM, kiaulės nugaišinamos, o jų mėsa – sunaikinama, taigi nuostoliai daug didesni.

Privalu nuolat griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų ir saugoti savo auginamus gyvulius nuo galimo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių šviežiai nušienauta žole. Taip pat ir patiems einant į tvartą laikytis pagrindinių reikalavimų – pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių