Žemdirbiai nenori parduoti žemės užsieniečiams, reikalauja referendumo

Visuotiniame žemdirbių suvažiavime Kaune penktadienį priimta įvairių reikalavimų rezoliucija, taip pat nuskambėjo kvietimas rinkti parašus referendumui, ar leisti parduoti žemę užsieniečiams.

Penktadienį Kauno sporto halėje surengtame suvažiavime kalbėję ūkininkai labiausiai akcentavo tiesioginių išmokų suvienodinimą su Vakarų Europos ūkininkais nacionalinio biudžeto lėšų sąskaita, prašė nekeisti pajamų mokesčių tvarkos ūkininkams, griežtai pasisakė prieš žemės pardavimą užsieniečiams.

Lietuvos žemės ūkio rūmų (LŽŪR) pirmininkas Andrejus Stančikas pastebi, kad nors augalininkystės ūkiai pastaraisiais metais turėjo gerą derlių, tačiau nyksta šiltnamiuose auginamų daržovių šaka, menksta pieno ūkiai.

„Kasmet melžiamų karvių šalyje sumažėja 4 – 5 proc. Jų augintojų amžiaus vidurkis labai garbingas – per 60 metų. Paskaičiavau, kad jei padėtis nesikeis, per 20 metų paskersime paskutinę melžiamą karvę“, – kalbėjo A.Stančikas.

LŽŪR pirmininko pavaduotojas Bronius Markauskas kvietė susirinkusius valdžios atstovus nekeisti mokesčių tvarkos žemdirbiams. „Leiskite mums atsistoti ant kojų. Gausime mažesnes išmokas nei Vakarų Europos ūkininkai, o turėsime konkuruoti toje pačioje rinkoje. Žemdirbys gautą papildomą litą neišleis pas mergas, o investuos į gamybą“, – aiškino jis.

Lietuvos ūkininkų sąjungos atstovas Aušrys Macijauskas, dirbęs Andriaus Kubiliaus patarėju, iš tribūnos pliekė naująją Vyriausybę, kad ši nepakankamai aktyviai atstovavo žemdirbius derybose dėl 2014 – 2020 metų paramos lėšų žemės ūkiui.

„Tik Prezidentė pademonstravo, kad jai svarbūs žemės ūkio reikalai ir paskutinę derybų naktį tiesiog išplėšė Lietuvai papildomus 350 mln. litų“, – sakė A.Macijauskas.

Suvažiavime netrūko ir emocingų kalbų, humoro. Lietuvos grūdų augintojų asociacijos narys Zigmas Aleksandravičius rodė pavyzdžiu žydus, kaip reikia kovoti dėl savo žemės ir interesų. „Ši tauta ne kartą įrodė, kad moka kovoti dėl savo interesų. Žydai turi savo raudų sieną, o mes suvažiavimus. Žydai pasiekė daugiau bendraudami su siena nei mes įkalbinėdami valdininkus“, – šmaikštavo žemdirbys.

Z.Aleksandravičius perspėjo apie intensyviai superkamas žemės ūkio paskirties žemes. „Kai kurie per žemės ūkio bendroves jau valdo 40 tūkst. ha plotus ir toliau supirkinėja žemes iš valstybės ir žmonių. Jie laukia žemės užsieniečiams draudimo pabaigos, kai už centus pirktą žemę galės gauti maišus eurų“, – įsitikinęs Z.Aleksandravičius.

Kitas ūkininkas Pranciškus Šliužas kvietė žemdirbius patiems imtis ir rinkti parašus renti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams. „Kaip pokario metais niekas neklausė jūsų, ar norite eiti į kolūkius, taip niekas neklaus, kokiu būdu turte eiti į užsieniečių dvarus. Ateis paprasčiausia baudžiava. Burkimės į nuolat veikiančią referendumo grupę ir patys tapkime valdžia“, – kvietė jis.

Suvažiavime priimtoje rezoliucijoje taip pat reikalaujama pratęsti perinamąjį laikotarpį, kai draudžiamas žemės pardavimas užsieniečiams. Lietuva su Europos Komisija suderėjo, kad šis laikotarpis baigsis 2014 m. gegužę.

Rezoliucijoje išvardijama dešimtys punktų su reikalavimais valdžiai. Reikalaujama išnaudoti derybų tarp ES institucijų galimybes ir visais įmanomais būdais siekti, kad tiesioginės išmokos Lietuvos žemdirbiams pasiektų 196 eurų už ha jau nuo 2015-ųjų metų, o ne 2020 m. kaip suderėta. Pernai išmokų vidurkis Lietuvoje buvo 112 eurų už vieną hektarą – kelis kartus mažiau nei šalyse senbuvėse. Naujojo finansinio 2013 – 2020 m. periodo pabaigoje Lietuvos išmokos sudarytų 75 proc. ES vidurkio.

Rezoliucijoje Vyriausybės prašoma siekti Briuselyje, kad būtų leista skirtumą tarp mokamų tiesioginių išmokų ir ES vidurkio išmokėti iš nacionalinių biudžetų. Taip pat rezoliucijoje reikalaujama daugiau paramos kaimo plėtrai, gamybai, melioracijai.

Suvažiavimo rezoliucija bus įteikta Lietuvos vadovams ir nuvežta į Briuselį, kur dokumentą pristatys COPA-COGECA organizacijai, vienijančiai ES žemdirbių asociacijas ir kooperatyvus.

Suvažiavime dalyvavo apie 3 tūkst. žemdirbių, taip pat Vyriausybės, Seimo, Europarlamento nariai. Šiemet žemdirbių suvažiavimas surengtas trečią kartą. Pirmasis vyko 2001 m. Vilniuje, antrasis – 2009 m. Kaune.NAUJAUSI KOMENTARAI

KOLŪKIETIS

KOLŪKIETIS portretas
DABAR NE ŽEMDIRBIAI O BUOŽĖS

Arnas

Arnas portretas
Linkiu suvažiavimui puikaus darbo.

perskaitykiti dalyviai

perskaitykiti dalyviai portretas
,,Dirbantis lietuvis Europai pavojingas" 2013 kovo mėn. 07 d. 12:43:18 Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
VISI KOMENTARAI 19
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių