Raudondvario dvare – įspūdingo istorinio paveikslo pristatymas

Sekmadienį į Raudondvario dvaro rūmus sugrįžo garsaus dailininko Jano Matejkos paveikslas „Steponas Batoras prie Pskovo“. Nors tai ir ne originalas, neabejojama, kad įspūdingo dydžio drobė bus vienas reikšmingiausių dvaro akcentų.

Sugrįžo namo

Prieš metus Varšuvos karališkojoje pilyje įvyko Kauno rajono atstovų susitikimas su pilies administracija dėl galimybės kopijuoti Jano Matejkos nutapytą drobę „Steponas Batoras prie Pskovo“. Pilies administracija sutiko leisti fotografuoti ir kopijuoti šį žinomą meno kūrinį, o jo kopiją parvežti į Lietuvą ir nuolatos ją eksponuoti Raudondvario dvaro rūmuose.

Drobės originalas iš Raudondvario išgabentas per Antrąjį pasaulinį karą, kai paveikslą pasiėmė vokiečiai. Tada drobė smarkiai nukentėjo – ji buvo laikoma Lvove, o 1944 m. buvo sulankstyta į 18 dalių ir išgabenta. Kai lenku profesorius Stanisławas Lorencas drobę aptiko Pšesiekos kaime, ji buvo tokio būklės, kad jos restauravimo darbai užtruko trejus metus.

„Siekiame, kad atgimstantis Raudondvaris taptų mūsų bendruomenės namais, istorijos vieta ir pamoka mūsų ateičiai ir dabarčiai“, – Kovo 11-ajai skirtame renginyje, kuriame buvo minimas ir Sąjūdžio 25-metis, sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Mero teigimu, kadaise šis paveikslas kabėjo pirmojo aukšto menėje, tačiau, bėgant laikui, pasikeitus pilies erdvių matmenims, jį nuspręsta perkelti į antrąjį aukštą, Baltąją dvaro salę.

Originalo atsivežti negalėjo

„Tai istorinė Raudondvariui diena. Šis paveikslas – aliejiniais dažais nutapytos drobės kopija. Originalo dydis – 322 × 545 cm. Ši kopija yra mažesnė – 200 x 340 cm, tačiau tokią kopiją nutapyti gali ne kiekvienas dailininkas“, – pristatydama paveikslą pasakojo įstaigos „Raudondvario dvaras“ direktorė Snieguolė Navickienė.

Jos teigimu, teko nemažai paplušėti, kol buvo surastas tinkamas dailininkas. Buvo labai svarbu, kad jis išmanytų ir jaustų to laikotarpio aliejinės tapybos ant drobės techniką. Šio darbo ėmėsi tapytojas Virginijus Stančikas. Jis paveikslą tapė aštuonis mėnesius.

„Stengiamės, kad jis atsirastų ten, iš kur kadaise buvo išneštas. Negalime eksponuoti originalo, nes tiesiog būtume negalėję jo čia atsivežti – jis per daug pažeistas laiko. Džiaugiamės, kad Kauno rajono savivaldybė parėmė mūsų darbą ir neliko abejinga kultūrai ir istorijai“, – sakė direktorė.

Jano Matejkos „Steponas Batoras prie Pskovo“ – viena reikšmingiausių Raudondvario pilies dvaro inventoriuje aprašytų meno vertybių.

Priklausė Tiškevičiams

Kada tiksliai 1872 m. nutapytas paveikslas buvo atvežtas į Raudondvario pilies dvarą, sunku pasakyti.

Dar 1878 m. jis buvo Benedikto Henriko Tiškevičiaus rinkinio Paryžiuje dalis, tačiau rašytiniai šaltiniai liudija, kad vėliau buvo eksponuojamas Raudondvario rūmų pirmojo aukšto didžiojoje salėje. Tai patvirtina B.H.Tiškevičiaus daryta nuotrauka ir dvaro rūmų inventoriaus aprašai.

Paveikslas atspindi Lenkijos ir Maskvos karą, vykusį 1578–1582 Livonijoje. Jame pavaizduotas Rusijos caro Ivano IV Rūsčiojo apsilankymas pas Lenkijos karalių Steponą Batorą prašyti taikos. Drobėje nutapyta baigiamoji taikos sudarymo derybų scena.

Karo stovykla išpuošta paauksuotais, raudonais, bronziniais ir sidabriniais audiniais. Šiam paveikslui pozavo Lenkijos armėnas Józefas Hasso-Agopowiczius.

Po paveikslo parodymo Prahoje įvykusioje parodoje, J.Mateika sulaukė didelio dėmesio ir buvo apdovanotas Meno medaliu Vienoje, o Prancūzijos akademija išrinko jį užsienio garbės nariu.NAUJAUSI KOMENTARAI

d

d portretas
kuo tas paveikslas ar jame pavaizduotas ivykis susijes su Raudondvariu? kazkoks kvailas provincialumas.

Taip

Taip portretas
Kas valdomų rūmais, kas dvarais didžiuojasi? Nesuprantu, ko čia Kauno dienoje girtis, argi čia kauniečiams įdomu, ar neužtektų rajono laikraštuko?.

O

O portretas
O nuo kada kopija tapo meno vertybe?
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių