Kauno gatvėse „labdarą“ renkantiems romams lengvatikiai dosniai atveria pinigines

Kauną užplūdę sukčiai iš Rumunijos jaučiasi itin patogiai. Patiklūs miestiečiai dosnūs "kurčiųjų gelbėtojams" ir "suluošintiesiems". 

Kauną užplūdę sukčiai iš Rumunijos jaučiasi itin patogiai. Patiklūs miestiečiai dosnūs "kurčiųjų gelbėtojams" ir "suluošintiesiems". Policija apie sukčių siautėjimą žino, tačiau kol kas tik grasina areštinės gultais.

Pinigai kurtiesiems

Iš Rumunijos atvykusių romų sukčiavimo schema – gana paprasta. Tvarkingai apsirengusios moterys arba vaikinai užkalbina kauniečius. Jiems rodomas blankas su Lietuvos trispalve, neįgaliojo ženklu ir Pasaulinės neįgaliųjų organizacijos logotipu.

Blanko viršuje – lietuviškų žodžių kratinys, ko gero, išverstas naudojantis internetine vertimo programa: "Sertifikatas regioninio tinklo Kurčiųjų ir fiziškai nepilnavertis Už vargšų ir vaikams Mes norime tarptautinį centrą Sukurti (Sukurti statybos įrangos)".

Pabaksnoję į popierių, jie prašo įrašyti savo pašto indeksą, miestą, aukojamą pinigų sumą ir pasirašyti.

Kai kurie kauniečiai užrašo net savo adresą. Internete platinamose nuotraukose yra užfiksuota, kad miestiečiai aukoja įvairias sumas – ir 50, ir 100 litų.

Pasklido po miestą

Tariamų aukų rinkėjai nekalba lietuviškai. Jų galima sutikti Laisvės al., Senamiestyje, prie prekybos centrų "Mega" ir "Akropolis".

"Kauno dienos" žurnalistai vakar, vos išėję į Laisvės al., iškart susidūrė su dviem "geradarėmis", renkančiomis pinigus. Prie Centrinio pašto į vienos romės pinkles jau buvo pakliuvusi kauniečių porelė, klusniai paaukojusi 20 litų ir pasirašiusi.

Pinigus paėmusi romė šypsojosi ir dėkodama spaudė rankas už dosnumą. Porelė nereagavo į praeivių perspėjimus neduoti pinigų sukčiams.

Kita romės bendrininkė vaikštinėjo šiek tiek atokiau, rankose taip pat laikė popieriaus lapą, kuriame mirgėjo kauniečių parašai. Tik pamačiusios fotografą abi tamsaus gymio moterys bandė pasprukti.

Įsimaišė į minią

Pastebėjusios, kad "Kauno dienos" žurnalistai jas toliau seka, moterys šaukdamos viena kitai pasileido bėgti. Įsukusios į savivaldybės kiemą, jos pasislėpė. Tačiau neilgam.

Vasario 16-osios g., palaukę keliolika minučių, vėl išvydome sukčiuvienes. Jos pasuko Senamiesčio link ir įsimaišė į minią.

Tariamo kurčiųjų centro statyba – ne vienintelis sukčių kūrinys.

Romės dar mėgsta apsimesti neįgaliomis ir sunkiai klibinkščiuoja Laisvės al. prašydamos išmaldos. Kauniečiai irgi joms gana dosnūs.

Jau įspėti patruliai

Kauniečiai piktinasi, kad sukčiai siautėja nebaudžiami, o policija esą nereaguoja.

Centro policijos komisariato komisaras Gintautas Dirmeikis priekaištus atmetė teigdamas, kad apie juos jau įspėti patruliai, tačiau pasigedo pačių kauniečių pagalbos.

"Tai – migruojantys Rumunijos romai, turintys savo taktiką. Apie padažnėjusius sukčiavimo atvejus jau perspėta patrulių rinktinė, operatyvaus valdymo padalinys. Keletą romų nubaudėme liepos mėnesį. Jie nuobaudų sulaukė, kai įteikdavo praeiviams rožę, o paskui pakišdavo raštelį su prašymu aukoti. Juos sugauti padėjo aktyvūs miestiečiai", – pasakojo komisaras.

G.Dirmeikis pripažino, kad suvaldyti migruojančius romus – sunkiai įmanomas uždavinys, nes tuomet policininkus tektų statyti prie kiekvieno skersgatvio.

Tariamą kurčiųjų centrą statantiems sukčiams gresia ne tik bauda nuo 300 litų iki 700 litų, tačiau ir nuo 10 iki 20 parų arešto. Už išmaldos rinkimą  gresia įspėjimas arba bauda iki 2 tūkst. litų.

Žada uždaryti į areštinę

G.Dirmeikis neslėpė, kad skirti baudas iš kitos šalies atvykusiems romams nėra efektyvu. Jie paprasčiausiai pabėga jų nesumokėję.

Kol dar tik rengiama bendra ES baudų išieškojimo sistema,  Lietuvos policija negali siųsti dokumentų į Rumuniją. Pareigūnai neslepia, kad yra pasirengę taikyti griežtesnes priemones, sukčius uždaryti į areštinę.

"Tokie sukčiai siautėja ne tik pas mus. Teko jų matyti ir Vokietijoje, ir Turkijoje. Skiriasi tik pinigų rinkimo formos. Lietuvoje Rumunijos romai siūlo įsigyti padirbtų garsių firmų prekės ženklų benzininius pjūklus, automagistralėse krenta ant kelių ir, pasakodami istorijas apie pasibaigusį benziną, prašo už keliasdešimt litų pirkti atseit auksinius žiedus, kad turėtų už ką įsipilti degalų", – pasakojo komisaras.

Policija turi duomenų, kad romų migracija apima visas Baltijos šalis – neseniai su panašia problema buvo susidūrę kaimyninės Latvijos pareigūnai, vėliau sukčiai užsuka Estijon, o po to iš regiono dingsta.

"Tokia Rumunijos romų kasdienė duona: važiuoja, renka, maldauja ar sugalvoja dar kokį nors sukčiavimo modelį", – pastebėjo G.Dirmeikis.

Komisaras perspėjo gyventojus, kad, prieš traukdami pinigus iš piniginės, pagalvotų, kam juos atiduoda. "Būtų labai puiku, jei žmonės neliktų neabejingi ir bet kur pamatę ir įtarę panašius sukčiavimo atvejus iš karto skambintų telefonu 112. Pareigūnai reaguos nedelsiant", – žadėjo G.Dirmeikis.


Komentaras

Danas Bortkevičius, Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas

Kol kas nesusidūrėme su tokia romų veikla Laisvės al. – tokį atvejį buvome užfiksavę prieš savaitę prie Stoties turgaus. Tada vyro paprašėme pasišalinti, tačiau dabar perspėsiu darbuotojus, kad atidžiau stebėtų miesto centrinę gatvę. Jei užfiksuosime užsiimant tokia veikla, pranešime policijai.


Šiame straipsnyje: sukčiaisukčiavimasRomai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Cyganyja

Cyganyja portretas
Sutikau moterį ,prašė 2 litų autobusui,nusijuokiau ir nuėjau net nekreipdamas dėmesio

kaunas1

kaunas1 portretas
Siems prasmirdusiems cigonams neduodu nei cento.

posakis

posakis portretas
pasaulyje pilna kvailių, nes kitaip sukčiai neišgyventų...
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių