Žvejų „dovanėlė“ Kauno marioms – šiukšlės

Nors atrodė, kad Kauno mariose didžiausia problema buvo vasarą nusekęs vandens lygis, Kauno marių regioninio parko direkcija visus metus turi didesnį galvos skausmą – žvejus šiukšlintojus. Pasak parko direktorės Nijolės Eidukaitienės, po žūklės pakrantės būna nusėtos kukurūzais, batono ar duonos likučiais, o krūmuose stūkso mini sąvartynai. Su tuo sutinka ir patys žvejai.

„Niekam ne paslaptis, kad žvejyba, ypač naktinė, dažnam žvejui tampa išgertuvėmis, bet nesuprantu, kodėl sunku po lėbavimų išsivežti šiukšles?“ – teiraujasi vienas žvejys. Kauno žvejų draugija sako, kad kalti ne tik žvejai, o išeitis – žvejų talkos.

Kai žvejyba tampa išgertuvėmis

N. Eidukaitienė, Kauno marių regioninio parko direkcijos direktorė, džiaugiasi atėjusiu rudeniu – gamta esą pagaliau atsipūs nuo žvejų šiukšlintojų. „Lietuva yra sezoninis kraštas, geruoju sezonu daugiau žmonių čia atvyksta. Dabar kuo daugiau lis, tuo bus ramiau“, – teigia direktorė. Pasak jos, parko pagrindinėse poilsiavietėse ir atokvėpio vietose su šiukšlėmis susitvarkyti dar įmanoma, tačiau brūzgynuose, pro kuriuos braunasi žvejai ieškoti vietų, kur žuvys kimba geriau, kaupiasi sąvartynai.

„Po tomis atodangomis voliojasi maistas žuvims, stiklainiuose – sugedę kukurūzai, o po viena atodanga radome net sudėliotas skardines. Po pušų šaknimis būna prikimšta plastikinių maišelių. Krūmą praskleidi – mini sąvartynas. Paprastas žmogus vaikščiodamas tiek taros neatsineš, čia tik žvejai“, – įsitikinusi parko direktorė.

Kaip teigė Kauno marių pakrantėje sutiktas žvejys Danas Bankauskas, saulėgrąžų lukštai ar nuorūkos nė nekrenta į akis, nes šias šiukšles neretai užgožia kur kas stambesnės atliekos – ištuštinti buteliai nuo alaus ar stipresnių svaigiųjų gėrimų, plastikiniai „bambaliai“, maisto atliekos, polietileno maišeliai.

„Niekam ne paslaptis, kad žvejyba, ypač naktinė, dažnam žvejui tampa eilinėmis išgertuvėmis, bet nesuprantu, nejaugi taip sunku išsivežti savo šiukšles? Juk kai kur net buitinių atliekų konteineriai stovi – tereikia nueiti keliolika žingsnių iki jų, bet ir tai tokiems veikėjams veikiausiai yra pernelyg sunku“, – samprotavo žvejys.

Kauno mariose žūklaujantis D. Bankauskas pastebi, kad yra ir dar viena problema – pūvantis žuvų pašaras. „Esu ne kartą matęs, kai po nesėkmingos žvejybos vyrai atsikrato kibiruose likusiu jauku sumesdami jį į vandenį. Vieni sako, kad žuvys jį vis tiek suės, tačiau draugas pasakojo, kad puskibiriai tokios išverstos masės galiausiai ima pūti ir nebevilioja žuvų“, – sakė sutiktas žvejys.

Talkas organizuoti turėtų patys žvejai?

Išgirdęs apie tokią situaciją Kauno marių regioniniame parke, Juozas Vytautas Ignatavičius, Kauno žvejų valdybos draugijos pirmininkas, teigė, kad Kauno mariose leidimus žūklauti išsipirkę daugelis verslininkų.

„Mūsų draugija ten nėra išsinuomojusi vietų, o ten, kur mes žvejojame, organizuojame talkas ir renkame šiukšles. Gal tai būtų išeitis, bet abejoju, ar kas nors be visuomenininkų ten tą daro. Abejoju ir ar pavyktų, nes teritorija didelė, reikėtų ir visuomenės pagalbos“, – svarsto J. V. Ignatavičius.

Tačiau žvejų draugijos pirmininkas atkreipia dėmesį, kad dėl šiukšlių kalti ne tik žvejai – esą Kauno marių regioninį parką aplanko ir „linksmas" jaunimas. Su tuo sutinka ir N. Eidukaitienė, kurios teigimu, jaunimas mėgsta atvažiuoti į gamtą pašvęsti.

„Esame prie Kauno, tai ateina švęsti su alaus buteliais. Ir ne tam, kad kažką pamatytų ir sužinotų, bet pagertų. Jie nelabai domisi, neskaito stendų, kas yra įdomaus, o tiesiog ateina praleisti laiko su draugais. Kai su panele vaikšto, tai gal dviese negeria, bet būna ir taip, kad eina keturi vaikinai ir velka didžiulius krepšius alaus. Paprašai, kad tik nesudaužytų ir geriau paliktų poilsiavietėje sustatytus, tai kitą dieną randi specialiai sudaužytus“, – piktavališkus atvejus prisimena N. Eidukaitienė.

Tuo metu Vytautas Rimas, Kauno regiono Aplinkos apsaugos departamento Kauno rajono agentūros vedėjas, teigia, kad šiukšlina ir žvejai, ir poilsiautojai.

„Leidimą žvejai nusiperka, bet jau nuo kiekvieno priklauso, kaip jis žvejos“, – aiškina pašnekovas.

„Karšis ant šiukšlės nekimba“

Tiesa, su šiukšlinančiais žvejais susitikimų būta – rugsėjį Kauno marių regioninio parko direkcija tam pasitelkė undinę – buvo suorganizuota netradicinė tvarkymosi akcija „Išgelbėk undinėlę“.

Vienas žvejys pareiškė, kad prevencijai lietuviai dar nesubrendę, esą tik didelės baudos gali padėti jiems pradėti mąstyti. „Kai pajus tuštumą piniginėje, tada ir galvoje kažkas sukirbės“. Pasak žvejų, kur kas geresnė situacija Estijoje  – ten esą veikia efektyvi taros užstato sistema.

Kitas galvos skausmas – kaip ir kur atsikratyti šiukšlių. Esą po savaitgalio konteineriai būna pergrūsti, tad dažnam šiukšlių tenka atsikratyti kitais būdais. „Šiukšlių dėžių nepristatysi, būna atstumai kilometras ar daugiau, būna, kad jas sulaužo ar sudegina. Kai žmogus nekultūringas, tai ta dėžė gali stovėt-nestovėt“, – sakė V. Rimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Palemonietė

Palemonietė portretas
Baudas išreikalauti irgi būtų gerai, bet pirmiausia reikia kuo daugiau ir garsiau, o ne priešokiais, apie tai kalbėti viešai, pradedant ekologiniu švietimu vaikų darželiuose ir mokyklose. Kauno marių regioninio parko direkcijai vertėtų mažiau dejuoti, o vasarą bent keliolika reidų pakrantėse su atitinkamais pareigūnais surengti, užuot aimanavus, kokie visi blogi ir nekultūringi... Kartą pati viena pagąsdinau žvejus: „Vyrai, apsitvarkykit, nes ryt bus reidas ir baus visus iš eilės, prie kurių tik ras šiukšlių.“ Dar ir kaip paveikė! Kitą dieną šiukšlių išties buvo likę nepalyginamai mažiau, nors iki konteinerių maždaug kilometras! Beje, Palemone konteinerių, ir specializuotų, pakanka, tik neškim ir rūšiuokim. Tarp kitko, Vakaruose padirbėjęs jaunimas jau daug gražiau elgiasi gamtoje, negu tie apsmurgėliai, kurie niekur nesugeba ir nenori dirbti. Dar, žinoma, reikia kuo dažniau kviesti žmones į talkas. Prie daikto pasakytina, kad didžiulės padėkos verti akcijos „Darom“ iniciatoriai bei organizatoriai – jų dėka po truputį pasišvarinam ir vieni kitus paauklėjam. Tai netrumpas procesas, bet lašas po lašo ir akmenį pratašo. Sąmoningesniems žmonėms ir valstybinių įstaigų darbuotojams tereikia netingėt. Atskira pastaba p. Eidukaitienės vadovaujamam kolektyvui. Visi ratuoti atvykėliai, ypač žvejai, automobilius palieka Laivelių gatvėj ties 17 ir 19 namais esančioj specialioj stovėjimo aikštelėj, o Kauno marių regioninio parko teritoriją skelbianti lenta įkišta kone už pukilometrio į tankiai sužėlusias tujas ant kampo ties Apnarų g. 20 ir Laivelių g. 1! Tiesiog anekdotas! Tai visiška beprasmybė, niekas jos ten nemato! Prašom tą lentą perkelti arba naują įrengti būtent minėtoj automobilių stovėjimo aikštelėj. Ir dar būtų gerai, kad atsirastų ir lenta su elgesio parke taisyklių pagrindiniais punktais bei sankcijomis už jų pažeidimus.

mh

mh portretas
gerai, esu žvejas, tikrai esu kovotojas prieš netvarką pamaryje, turiu keletą priekaištų ir parko direkcijai: kur dingo žmonės kurie prižiūrėdavo pakrantes, pjaudavo krūmus, rinkdavo išlpautas šiukšles, menu vaikas būdamas eidavome į talkas, pjaudavom rankiniais pjūklais išvartas ir pnš. buvo žmogus kuris mums drigavo... Ką matome šiandien, savavališkas statybas, nelegalius šiukšlynus , begales išvartų ir plovinių, pabandyk gauti leidimą pasimalkauti, nėra šansų, iš kabineto neišeina nei direktorė nei visa admin, meškerioju 40 metų nė vieno karto nesutikau žmogaus kuris prašytų ar leidimo žūklei ar dėl auto ar dėl laužavietės. Negi neturit paradinių uniformų, vieną dieną į savaitę darykit ekspediciją pamariu su video- foto ir gražiom intencijom... Garantuotai sumažės ir šlamšto ir pagerės tvarka. sėkmės

nuomone

nuomone portretas
tikslus pastebejimas, Estijoj parduotuvese stovi automatai superkantys butelius ir skardines, bambalius. As dvi savaites praleides gamtoje siuksliu beveik nemaciau...
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių