Zoologijos sodo prižiūrėtojai: netiesa, kad gyvūnai badauja!

Kauno zoologijos sodo gyventojai, kaip ir daugelis žmonių, dieną pradeda nuo pusryčių. Prižiūrėtojai sako, kad gyvūnai apetitu nesiskundžia ir neigia bet kokias kalbas, esą jie gauna nepakankamai maisto.

Kai kuriems gyvūnams būtina dieta

„Nuolat girdime pastabas, kad zoologijos sodo gyvūnai alksta, nes trūksta pinigų jiems pašerti. Tai grynas melas“, – tvirtino Lietuvos zoologijos sodo vyriausioji vadybininkė Rasa Jautakienė.

Anot specialistės, daugumai gyvūnų reikia laikytis dietos, nes jie per daug nutukę.

„Liūtei Molei teko mažinti porcijas, nes ji priaugo per daug svorio“, – pasakojo R.Jautakienė.

Zoologijos sodo augintinių mityba labai skiriasi. Kanopiniai gyvūnai, beždžionės maitinamos du kartus, plėšrūnai mėsos gauna tik kartą per dieną. Kai kurie žoliaėdžiai maistu mėgaujasi triskart.

Pašarui išleidžia 800 tūkst. litų

Kasmet Lietuvos zoologijos sodo gyventojų pašarui išleidžiama apie 800 tūkst. litų. Šiuo metu sode gyvena apie 2 tūkst. gyvūnų.

Dauguma produktų atkeliauja tiesiai iš Lietuvos ūkininkų. Egzotiški vaisiai ir specialūs pašarai – iš užsienio valstybių.

Gyvūnai per vieną dieną suvartoja 100 kilogramų mėsos, 34 kg žuvies, 9 litrus pieno, 2,5 litro sulčių, 67 kg vaisių, 915 kg žolės, po 3 kg sausainių ir saulėgrąžų, po 1,5 kg džemo ir cukraus, žirnių, per savaitę – 1 kg medaus, 97 kiaušinius ir dar daugelį kitų produktų.

„Kai kuriuos produktus, pavyzdžiui, pieną, perkame du kartus per savaitę, kitus rečiau, o šienu pasirūpiname jau vasarą“, – teigė R.Jautakienė.

Į daugelio gyvūnų mitybą įtraukta bent dešimt produktų. Pavyzdžiui, beždžionių valgiaraštį sudaro daugiau nei 20 produktų.

Didžiausi ėdrūnai – tigrai

Kai kurie zoologijos sodo augintiniai yra tikri ėdrūnai. Dauguma plėšrūnų per dieną suvalgo tiek mėsos, kiek žmogus galėtų suvartoti per dvi savaites.

„Tigrai per dieną suėda net 8 kilogramus mėsos. Kiti plėšrūnai – po 7 kilogramus“, – vardijo Rasa Jautakienė.

Jos teigimu, labiausiai plėšrūnai mėgsta jautieną ir arklieną. Kartais jie maitinami ir triušiena ar paukštiena.

„Jokios kiaulienos – laukiniams gyvūnams ši mėsa nėra tinkama, nes ji per riebi“, – pabrėžė pašnekovė.

Beždžionės trokšta saldumynų, žirafos – salierų

„Beždžionės bet ko nevalgo. Jeigu duodame sausainius, juos reikia patepti uogiene, medumi“, – sakė Žinduolių skyriaus vedėja Angelė Grebliauskienė.

Šių gyvūnai labai mėgsta visus pieno produktus: varškę, pieną, jogurtą. Dažnai kramsnoja vaisius, su malonumu geria sultis ir mineralinį vandenį.

„Pusryčiams beždžionėms pateikiame vaisių rinkinį. Jos užkandžiauti visada pradeda nuo vynuogių“, – atskleidė specialistė.

Žirafos Solo ir Gudrutis per dieną suvalgo 20 kilogramų šieno, 40 medžių šakelių ryšulėlių, beveik šešis kilogramus įvairaus pašaro.

Jos minta ąžuolo, drebulės, karklo, klevo šakelėmis, kitų medžių netinka. Šeriamos tris kartus per dieną. Labiausiai mėgsta salierus, – patirtimi dalijosi gyvūnų prižiūrėtoja.

 

Aukščiausi zoologijos sodo gyventojai palepinami ir prieskoniais – svogūnais, česnakais, salierais, petražolėmis.

Begemotai – irgi išrankūs maistui

Vyriausias zoologijos sodo augintinis – begemotas Senelis – išrankus maistui. Čia jis gyvena jau 34 metus.

„Žolė yra pagrindinis begemotų maistas. Iš lovio Senelis visada išsirenka tai, kas jam skaniausia, o visa kita palieka“, – pasakojo A.Grebliauskienė.

Begemoto šeimyna – žmona Vanda, dukros Šešupė ir Coliukė – seka tėvo pavyzdžiu. Iš pradžių suėda obuolius, bulves, duoną, o jeigu geras apetitas – likusį pašarą.

Tapyrai – didžiausi tinginiai. Zoologijos sodo darbuotojai pusryčius jiems turi atnešti į guolį.

„Jeigu nenuneštume maisto, tikiausiai liktų nevalgę. Bet patelė dažnai suėda savo ir patino maistą“, – nuotaikingai pasakojo A.Grebliauskienė.

Prižiūrėtojai rizikuoja kasdien

„Šerti gyvūnus nėra labai paprasta. Kiekvienas turi savo charakterį, be to, tai yra pavojingas darbas“, – teigė zoologijos sodo darbuotoja A.Grebliauskienė.

Galioja griežtos taisyklės, kaip šerti gyvūnus. Į aptvarus visada eina po du darbuotojus.

Moteris pasakojo, kad beveik prieš penkerius metus dėl neatsargaus elgesio zoologijos sode žuvo prižiūrėtojas. 500 kilogramų sveriantis avijautis jį mirtinai sužalojo.

„Prieš eidamas šerti, žmogus neįsitikino, ar gyvūnas uždarytas vidiniame narve“, – skaudžiais prisiminimais dalijosi A.Grebliauskienė.

Šiuo metu zoologijos sode dirba 125 darbuotojai.NAUJAUSI KOMENTARAI

idomu

idomu portretas
siaip idomu buvo...mesos vaizdas tai nekoks...

gal

gal portretas
Gal ir nebadauja, bet ukiskumo tai truksta. Viskas byra, puna, rudija... Buvo atsigavimo apraisku, bet dabar svecio geriau ten nevesti..

Beraščiam

Beraščiam portretas
Nuo kada gyvūnai pradėjo valgyti?Gal jie jau pradėjo naudotis stalo įrankiais (peiliais,šaukštais,šakutėmis,lazdelėmis) ? Gyvūnai ne valgo,o ėda,lesa.Todėl jie ir ėdrūnai.Jei jie valgytų,tikriausiai reikėtų valgūnais vadinti?
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių