Žodis „Tiesos" atsirado Nemuno krantinėje, Ąžuolyne, prie savivaldybės

Praėjusią naktį Kaune, Nemuno krantinėje, baigtas rašyti žodis „Tiesos“. Pusė jo buvo parašyta vakar perpiet, bet akciją nutraukė policija.

Vakarykščių įvykių liudininkas Edvinas Marčenkovas teigė apie baigtą užrašą sužinojęs tik ryte. Jis nebandė spėlioti, kas parašė likusias raides: ar baigti įgyvendinti idėją nusprendė dalis vakarykštės akcijos dalyvių, ar tai buvo visai kiti žmonės, nusprendę palaikyti iniciatyvą tiesos ieškoti tokiu būdu.

Toks pats užrašas po nakties atsirado ir Ąžuolyno parke. Trečiadienio vidurdienį žodis „Tiesos“ pastebėtas ir prie Kauno miesto savivaldybės.

Šeši Nemuno krantinėje kreidelėmis piešę kauniečiai (tarp jų – trys nepilnamečiai) antradienį buvo sulaikyti. Dalis piešėjų į policiją nepateko.

„Manau, kad policininkai persistengė. Tai nėra architektūros gadinimas. Kreidele ant grindinio paišo ir vaikai. Tai tada juos visus reikėtų suimti. O žodis „tiesa" yra netgi Lietuvos himne“, – dėl vakarykščio įvykio Kaune policiją kritikavo menininkas Gitenis Umbrasas, tapęs akcijos pradininku. Jis tokį patį žodį parašė Vilniuje prie prezidentūros.

Pasiteiravome, kaip jis vertina, kad jo mintis įkvėpė ir kitus žmones viešose vietose palikti užrašą „Tiesos“? „Šis žodis yra mūsų visų. Ne vien tik man reikia tiesos. Deja, bet tiesa dažnai manipuliuojama. Kartais reikia ilgai belstis, kol su tavim teikiasi kas nors kalbėtis“, – kalbėjo dailininkas.

Užrašyti žodį „tiesos“ jį paskatino kultūros ministro draudimas menininkams rinktis į Garliavą, kur būriavosi žmonės, protestuojantys prieš teismo sprendimą Laimutei Stankūnaitei grąžinti dukrą. „Gal prieš rinkimus minstrui reikėjo įsiteikti kokiai nors jėgos struktūrai? Bet ministro ir Dievo įgaliojimai nėra tapatūs“, – įsitikinęs G.Umbrasas.

Dailininkas užrašą rašė kreida, nes ją greitai nuplauna lietus. „Kad negadinčiau aplinkos. Be to, tai vaikiška forma, neagresyvi“, – pasakojo taikaus reikalavimo pradininku tapęs vyras.

Kauno apskrities VPK atstovas žiniasklaidai Kęstutis Kasciukevičius portalui 1kaunodiena.lt ryte teigė, kad policija nėra gavusi pranešimo apie baigtą užrašą. Administracinė teisena pradėta tik dėl krantinėje užrašytų trijų raidžių.

Apie 12:30 krantinėje pasirodę pareigūnai maždaug 15 minučių jau baigtą užrašą apžiūrinėjo, jį fotografavo. Vėliau išvažiavo.

Iki pietų užrašą dar kažkas tobulino. Ryte jis visas buvo baltas, vėliau atsirado spalvotų vietų.

Išvažiavus policijai, popiet krantinėje ėmė rinktis žmonės. „Ravime žolę. Tai daryti nedraudžia jokios miesto taisyklės“, – kalbėjo kaunietė Eglė. Ravėti plotą aplink užrašą įsitraukė ir visuomenininkas advokatas Saulius Dambrauskas bei signataras Algirdas Patackas. Iš viso kastuvėliais krantinėje ėmė darbuotis apie 20 žmonių.

Kauno apskrities VPK Centro policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininko pareigas laikinai einantis Raimondas Zinkevičius teigė, kad bus bandoma aiškintis, kas pabaigė rašyti žodį Nemuno krantinėje. „Pasiklausim vakar sulaikytų asmenų, pasiaiškinsim, ar jie pratęsė tuos reikalus, ar ne jie“, – sakė pareigūnas.

Paklaustas, kaip policija reaguos į krantinėje susirinkusius ir piktžoles ravinčius žmones, R.Zinkevičius teigė, kad kol žmonės tik ravi, jie nieko nepažeidžia. „Kauno miesto išleistose taisyklėse nėra nurodyta, kad mieste nebūtų galima ravėti, tvarkyti. Žinau, kad mūsų pareigūnai ten yra nuvykę ir įvertins veiksmus. Jeigu ten žmonės kažką negero daro, atitinkamai įvertinsim.  O jeigu tik ravi žolę, tegul ravi“, –  kalbėjo Viešosios policijos skyriaus atstovas.

Pasidomėjome, ar bus imamasi tirti, kas piešė kitus užrašus „Tiesos“ prie Kauno miesto savivaldybės ir Ąžuolyno parke. „Ąžuolynas yra ne mūsų teritorijoje. Dėl užrašo jame reikėtų kreiptis į kitą komisariatą. O apie užrašą prie savivaldybės aš dar nieko nežinau“, – tvirtino R.Zinkevičius.

„Kauno miesto savivaldybė yra patvirtinusi miesto tvarkymo ir švaros taisykles. Jose nurodyta, kad viešoje vietoje paišyti draudžiama“, – teigė jis. Už šių taisyklių pažeidimą gresia įspėjimas arba bauda iki 2000 litų.


Komentaras

Architektas Audrys Karalius

Tai yra labai iškalbingas sulaikymas. Įsivaizduojat, kokia Kaune netvarka? Kai pradedami gaudyti rašantys žodį „Tiesos”, manyčiau, būtent jie tiesos labai vengia arba juos tokia užuomina užgauna. Apskritai rašymas kreidelėmis miesto parke yra dekoratyvus ir ekologiškas. Tai vertinčiau kaip meninę akciją. Manyčiau, kad policija, sulaikydama tuos žmones, padarė didelę žioplą klaidą arba taip pasielgta dėl hipertrofuoto jautrumo. Tai yra neadekvati reakcija, liguistas irzlumas, dirglumas.

Pamenu, kai 1985 metais dėdės pilkais lietpalčiais iš Gedimino stulpų, kurių mieste atsirasdavo po kiekvienos nakties vis daugiau, paišydavo namelius. Gedimino stulpai būdavo užrašomi sunkiai nuplaunamais dažais, todėl dėdės pripiešdavo papildomų detalių, kad stulpai taptų neatpažįstami.

Šiandien ryte Ąžuolyne pamatytas užrašas „Tiesos“ man pasirodė grakštus. Jį galėčiau pavadinti inteligentiška žinute. Džiaugiuosi, kad toks užrašas atsirado ir Ąžuolyne, būtent tokioje vietoje, kuri yra neleistinai apleista.

Tokius užrašus, kaip protesto formą, aš remiu ir palaikau. Tai yra kultūringas, mandagus pasakymas, užuomina. Tai nėra pastatų žalojimas, kaip daro grafičių piešėjai.

Sėdėdamas ir matydamas, kaip paaugliai kiekvieną vakarą daužo alaus butelius, šiukšlina, rūko, nė karto nemačiau, kad į tai būtų sureagavusi policija. Tai yra selektyvus budrumas. Į vienus dalykus reaguojama labai staigiai ir operatyviai, o kodėl visai nematoma kitų dalykų?


Šiame straipsnyje: TiesosGarliavos įvykiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

lai

lai portretas
pasiskaito tie kurie nemėgsta tiesos....pasiskaitykite ŽG vadove.

Tik puošia

Tik puošia portretas
Manau, kad tie žodžiai tik puošia krantinę. Ką juose blogo galima įžiūrėti? Gražūs lietuviški žodžiai.

.

. portretas
Man tai gražu :)
VISI KOMENTARAI 150

Galerijos

Daugiau straipsnių