Vilkinama partizanų vado byla, kurioje kaltinami buvę KGB pareigūnai?

Kauno apygardos teismui vėl nepavyko atversti bylos dėl Lietuvos laisvės kovotojo, Dzūkijos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago ir jos žmonos suėmimo - į teismo posėdį penktadienį neatvyko kaltinamoji Jadvyga Kuprėnienė bei advokatas Vytautas Sviderskis.

Nukentėjusioji šioje byloje, partizanų dukra Seimo narė Auksutė Ramanauskiatė-Skokauskienė sakė, kad teismas išsiaiškino, jog advokatas pamiršto apie posėdį, kuriame turi dalyvauti.

''Teisėjai tiesiog pasakė, kad yra tokia situacija, negali įvykti posėdis ir dėl to nukeliamas", - sakė A.Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Pernai rugsėjo 22 dieną į posėdį neatvyko kaltinamojo J.Kuprėnienė bei advokatai, kitame posėdyje tais metais spalio 30 dieną negalėjo dalyvauti advokatai. Vėliau į posėdį vėl neatvyko J.Kuprėnienė.

Teismas bylos imtis ketina lapkričio 20 dieną.

„Akibrokštas buvo, kai advokatas neatvyko, teisėjai nežino. Trys teisėjai daro 10 minučių pertrauką, po dešimties minučių pasako, kad jis tiesiog pamiršo. Žmonių daug susirinkę, mes kelintą kartą važinėja. Nesiskaitymas didelis yra. Labai keistai nuskambėjo prokurorės pasakymas, kad advokatas pasielgė labai gražiai, kad pasakė, kad iš tikrųjų pamiršo, o galėjo pasakyti, kad serga, ar blogai jaučiasi. Teisėjai pritarė, linkčiojo. Pasijutome labai įžeisti. Atmosfera ne teismo, kuris ieškotų teisybės. Visi žmonės labai pasipiktinę“, - BNS sakė A.Ramanauskaitė -Skokauskienė.

Šioje baudžiamojoje byloje kaltinimai pateikti dviem į aštuntą dešimtį įžengusiems Kauno miesto gyventojams: tuometinei Valstybės saugumo komiteto Kauno miesto tarybos pareigūnei J.Kuprėnienei ir Saugumo komiteto leitenantui Iljai Vorobjovui.

Pasak prokuratūros, kauniečiai kaltinami, kad okupacijos metais nusikalstamais veiksmais padėjo sovietų represinės struktūros padaliniui - Valstybės saugumo komitetui - parengti tuo metu nuo jų besislapsčiusių A.Ramanausko ir jo žmonos Birutės Mažeikaitės suėmimo planą.

Po suėmimo A.Ramanauskas buvo įkalintas KGB kalėjime Vilniuje. Maždaug metus brutaliai fiziškai ir psichologiškai kankintas. Lietuvos laisvės kovotojas 1957 metų rugsėjo 24-25 dienomis Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu nuteistas mirties bausme. Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 dieną Vilniuje.

Jo žmona B.Mažeikaitė Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo 1957 metų gegužės 8 dienos nuosprendžiu nuteista kriminaline aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme. Ji įkalinta SSRS teritorijos gilumoje buvusiuose lageriuose kaip atskiros politinės grupės - pasipriešinimo sovietų okupacijai narė.

J.Kuprėnienei ir I.Vorobjovui pateikti kaltinimai dėl bendrininkavimo padedant daryti nusikalstamą veiką. Baudžiamasis kodeksas numato, kad genocidas - labai sunkus nusikaltimas žmoniškumui. Už nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

Šioje byloje nukentėjusiąją yra pripažinta Seimo narė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Iki 1956 metų partizanų dukra buvo slapstoma Lietuvos žmonių.

Istorikų teigimu, su sovietų okupacija Lietuvoje kovojo apie 50 tūkst. partizanų, dar vadintų „miško broliais“.NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomone

nuomone portretas
po tiek metų kaltinti senukus dėl tuo metu sistemos vykdyto valymo , būtų neteisinga . Juk mirties bausme ir ištremimu teisė teisėjai , kurių ...nė vienas , iki šiol nėra net kaltinimas ? O kas paskaičiavo , kiek dėl abiejų ''Vanagų '' kaltės žuvo ar buvo nužudyta niekuo nekaltų , su politika nieko bendro neturėjusių , žmonių ?

jonas

jonas portretas
aiskiai matosi Venckienes darbas

Vladimiras

Vladimiras portretas
Dirbo žmonės savo darbą, ir kiek matosi dirbo gerai - kam prie jų dabar priekiabiauti.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių