Verdiktas auksinio tualeto byloje: vieniems – belangė, kiti išteisinti

Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį beveik prieš ketverius pastatyto auksinio tualeto byloje. 19 tomų byla teismui buvo perduota prieš dvejus metus.

Ir laisvės atėmimas, ir baudos

Keturiems kaltinamiesiems – buvusiam Miesto ūkio departamento direktoriui Jonui Žališkevičiui, buvusiam Miesto tvarkos priežiūros poskyrio vedėjui Rimantui Rutavičiui, buvusiam Komunalinio ūkio skyriaus vedėjui Valiui Knokneriui ir buvusiam „TK sprendimų“ direktoriui Antanui Gintautui Liaudanskui teismas nusprendė skirti realias vienerių metų ir keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmes bei 39 tūkst. litų pinigines baudas.

Buvusiam „TK sprendimų“ įmonės darbų vadovui Jonui Vasauskui skirta vienerių metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 8 mėnesiams.

Visi kiti 7 kaltinamieji išteisinti. Prokuroras didžiausią – ketverių metų laisvės atėmimo – bausmę buvo prašęs skirti J.Žališkevičiui.

Teisėjas Gytis Večerskas, paskelbęs nuosprendį atkreipė dėmesį, kad nuspręsta bausti tik asmenis, kurie, teismo manymu, klastojo ar prisidėjo prie dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavo tarnyba.

Ketveriukė turės solidariai atlyginti daugiau nei 106 tūkst. litų (su PVM) žalą, nes už tokią sumą buvo rasta suklastotų atliktų darbų aktų ir PVM sąskaitų-faktūrų. Likusi už tualeto statybą bendrovei sumokėta suma – daugiau nei 400 tūkst. litų – nelaikoma lėšų švaistymu, nes „objektas yra pastatytas, turi materialinę vertę“.

Cirkas be pinigų

Vienas anksčiausiai į nuosprendžio paskelbimą atvykęs buvęs Kauno miesto tarybos narys Bronislovas Kučinskas auksinio tualeto bylą vadino cirku be pinigų. „Esame tampomi jau trejus metus. Jei reikės, kausimės iki Briuselio. Prokurorai kimba ne prie tų žmonių“, – tikino politikas.

Kai kažkas iš susirinkusiųjų pajuokavo apie antrankius, B.Kučinskas tik nusijuokė: „Galiu dvi špygas parodyti tiems antrankiams, daugiau nieko“.

Kaltinamiesiems susėdus posėdžių salėje, į juos vėl nusitaikė fotografai. „Užteks jau“, – neištvėrė kažkuris iš susirinkusiųjų. „Paskutinė nuotrauka laisvėje“, – bandė juokauti J.Žališkevičiaus advokatė Rūta Čilinskaitė, dar nežinodama, kad jos kliento ir laukia laisvės atėmimas.

Pats J.Žališkevičius posėdyje nedalyvavo. „Sutarėme, kad dalyvausiu tik aš“, – sakė R.Čilinskaitė.

Prieš pradedant skaityti nuosprendį, visi susirinkusieji pakilo nuo kėdžių. Paskutinis atsistojo B.Kučinskas. „Pagal įstatymą, pone Kučinskai, būtina atsistoti“, – paragino teisėjas. „Galiu ir atsigulti, jei reikia“, – rimtu veidu toliau laidė sąmojus politikas.

Nesitikėjo, kad nubaus

Nuteistas beveik pusantrų metų laisvės atėmimu ir bauda R.Rutavičius, kaip ir kiti neišteisintieji, teigė, kad nuosprendį skųs. Žiniasklaidos dėmesio vengęs buvęs savivaldybės tarnautojas portalui 1kaunodiena.lt teigė, kad kaltinimai ir teismo sprendimas yra „absurdų absurdas“.

Nuteistasis A.G.Liaudanskas kaltas taip pat nesijautė, todėl teigė nesitikėjęs, kad ir jam gali būti paskirta laisvės atėmimo bausmė. „Aišku, kad skųsiu tokį sprendimą“, – tvirtino buvęs „TK sprendimų“ direktorius.

Žiniasklaidai jis noriai vardijo, kiek sumokėta už ypatingai skubų tualeto projektą (80 tūkst. litų), kiek kainavo konteineris (140 tūkst. litų) ir kt. „Vien pridėtinės vertės mokesčio sumokėjome 90 tūkst. litų“, – paklaustas, kodėl taip brangiai miestui atsiėjo tualetas, aiškino A.G.Liaudanskas.

Teismo sprendimui apskųsti jie turi 20 dienų.

Išteisintieji džiaugsmu nespinduliavo

Išgirdus nuosprendį džiaugsmo nesimatė ir išteisintųjų veiduose. Ne tik B.Kučinskas, bet ir kiti buvę kaltinamieji ne vienas kitą sveikino, o piktinosi patirtais sunkumais. Kauno miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas Rimgaudas Miliukštis pasakojo, kad prokurorams pareiškus įtarimus, aplinkinių buvo nuolat verčiamas aiškintis dėl jam priklijuotos nusikaltėlio etiketės.

„Nuolat sukau galvą, kuo galėjau nusikalsti, bet savo kaltės taip ir neradau. O prokurorai vis tiek kaltino. Dėl visos šitos įtampos pablogėjo mano sveikata. Paūmėjo astma, širdies ligos. Gulėjau sanatorijose. Teko keisti net sąnarį. Gydytojai spėja, kad tai irgi gali būti patirto didelio streso pasekmė“, – kalbėjo R.Miliukštis.

„Mus visus dėl nieko po kaulelį išnarstė, trejus metus tampė“, ­– piktinosi ir Kauno miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vyriausiasis specialistas Stasys Pūtvis.

Kaltino 12 asmenų

Tualeto skandalas kilo, kai paaiškėjo, kad Kauno miesto savivaldybė bendrovei „TK sprendimai“ už konteinerinį tualetą, pastatytą prie Kauno pilies, sumokėjo daugiau nei 527 tūkst. litų.

Atlikus ikiteisminį tyrimą įtarimai buvo pareikšti aštuoniems buvusiems ar esamiems savivaldybės tarnautojams, vienam politikui ir trims tualetą stačiusios bendrovės „TK sprendimai“ buvusiems darbuotojams. Daugelis jų buvo kaltinami jiems patikėto turto iššvaistymu, suklastoto dokumento panaudojimu.

Prokurorų prašymu daugeliui įtariamųjų buvo skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti, apribotos jų nuosavybės teisės į nekilnojamąjį ir kilnojamąjį turtą.


Teismas nusprendė:

Jonui Žališkevičiui, buvusiam Miesto ūkio departamento direktoriui, skirti 1 metus ir 4 mėnesius laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose bei atlyginti 39 tūkstančius litų miestui padarytą žalą (prokuroras prašė 4 metų laisvės atėmimo).

Rimantui Rutavičiui, buvusiam Miesto tvarkos priežiūros poskyrio vedėjui, skirti 1 metus ir 4 mėnesius laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose bei atlyginti 39 tūkstančius litų miestui padarytą žalą (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo).

Valiui Knokneriui, buvusiam Komunalinio ūkio skyriaus vedėjui, skirti 1 metus ir 4 mėnesius laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose bei atlyginti 39 tūkstančius litų miestui padarytą žalą (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo).

Antanui Gintautui Liaudanskui, buvusiam „TK sprendimų“ direktoriui, skirti 1 metus ir 4 mėnesius laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose bei atlyginti 39 tūkstančius litų miestui padarytą žalą (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo).

Jonui Vasauskui, buvusiam „TK sprendimų“ buvusiam įmonės darbų vadovui, skirti 1 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 8 mėnesiams (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose).

Egidijų Račkauską, buvusį „TK sprendimų“ direktorių gamybai, išteisinti (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose).

Zenoną Girčį, Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoją, išteisinti (prokuroras prašė 2 metų ir 9 mėn. laisvės atėmimo, bausmę atliekant pataisos namuose).

Romaldą Rabačių, buvusį savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją, išteisinti (prokuroras prašė skirti 2 metus laisvės atėmimo, bausmę atidedant 3 metams).

Romualdą Laukaitį, buvusį Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoją, išteisinti (prokuroras prašė skirti 9 mėn. laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant).

Stasį Pūtvį, Urbanistikos ir architektūros skyriaus vyriausiąjį specialistą, išteisinti (prokuroras prašė skirti 9 mėn. laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant).

Rimgaudą Miliukštį, Kultūros paveldo skyriaus vedėją, išteisinti (prokuroras prašė skirti 9 mėn. laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant).

Bronislovą Kučinską, buvusį Kauno miesto tarybos narį, išteisinti (prokuroras prašė skirti 5 mėn. laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant).NAUJAUSI KOMENTARAI

Pinokis

Pinokis portretas
Va, dėl Kučinsko nesutinku, nes jis pasirašė ant darbų priėmimo akto. Turėjo keliauti į cypę. Ilgai buvęs kauno VK pirmininko pavaduotoju, negalėjo nežinoti kur pasirašo.

AHA

AHA portretas
O cypėje tai turėsime mes, mokesčių mokėtojai, juos šerti, manau, turėtų susimokėti už paslaugas cypėje.

D

D portretas
TAI KUR PINIGAI?GRĮŽO Į BIUDŽETĄ???????????????????????
VISI KOMENTARAI 48
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių