Apklausa Kaune: dauguma įsitikinę, kad kepenis gadina tik alkoholis

  • Teksto dydis:

Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) atstovai, išėję į didžiųjų šalies miestų viešąsias erdves, siekė atkreipti dėmesį ir pasidalinti žiniomis apie tai, kodėl rūpintis kepenų sveikata – gyvybiškai svarbu. Atlikus apklausą, paaiškėjo, kad Kaune vis dar plačiai vyrauja įsitikinimas, kad kepenims kenksmingas tik alkoholis.

„Didžiausią žinių bagažą buvo sukaupę vyresnio amžiaus žmonės, kurie asmeniškai susidūrė su kepenų sutrikimais. Jaunimas žinojo mažiau: dauguma įsitikinę, kad kepenis gadina tik alkoholis“, – pasakojo apklausą atlikusi medicinos studentė Deimantė Staliūnaitė.

Tiesa, jog didelis alkoholio vartojimas yra tapęs lėtinių kepenų ligų priežastimi. Tačiau kepenims taip pat labai kenkia riebus, apskrudęs maistas, medikamentai, kai kurios maisto produktų sudedamosios dalys bei užteršta aplinka. Kepenis pažeisti gali ir organizmo pakitimai, vykstantys sergant onkologinėmis ar autoimuninėmis ligomis.

Pasak medicinos studentės Deimantės Staliūnaitės, pastebėję apklausą atliekančius, baltais chalatais vilkinčius studentus, didžiųjų miestų gyventojai patys prieidavo, domėdavosi ir noriai dalyvaudavo akcijoje. Kauno gyventojai buvo išskirtinai smalsūs, labai noriai atsakinėjo į klausimus ir džiaugėsi sužinoję naujų faktų.

LiMSA Nacionalinio visuomenės sveikatos komiteto koordinatorė Alina Vilkaitė prabrėžė, kad pagrindinis akcijos „Turi širdį – mylėk savo kepenis“ tikslas – ugdyti visuomenės sąmoningumą.

„Siekiame paskatinti žmones susimąstyti, kad dėmesį kreipti reikia ne tik į širdį ir jos ligas. Kepenys – gyvybiškai svarbus organas -  joms nustojus funkcionuoti mes negalėtume išgyventi nei dienos. Bet pavojingiausia tai, kad kepenų pakitimų mes ilgai nejaučiame, nes juose nėra skausmo receptorių, kitaip tariant, skaudėti jų negali,“ – sakė A. Vilkaitė.

Gera žinia ta, jog kepenys – organas, kuris gali atsinaujinti. Svarbu tinkamai maitinis: valgyti pilnavertį, sveiką maistą, daug daržovių ir vaisių, geriant vandenį. Skyrus dėmesio mitybai, kepenys nuolatos valysis. Taip pat derėtų atsisakyti alkoholio ar bent riboti jo vartojimą, atsargiai vartoti vaistus, įvertinant galimą neigiamą jų poveikį kepenims. Naudingas ir būtinųjų (esencinių) fosfolipdų vartojimas, kurie yra pagrindinė kepenų ląstelių membranų statybinė medžiaga.

A. Vilkaitės teigimu, tikimasi, kad medikų inicijuota akcija padės atkreipti dėmesį į sveikos gyvensenos svarbą ir paskatins visus susirūpinti brangiausiu mūsų turtu - sveikata.

Balandžio 16-17 d. LiMSA studentai vėl lankysis Kaune. Nuo 12 iki 17 val. prekybos centre „Savas“ visi norintieji galės atlikti apklausą ir sužinoti, ar jų kepenys sveikos bei gauti daug naudingos inoformacijos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Rina Anonimui

Rina Anonimui portretas
Gydytojai vaistų negamina,tai ką jai siūlyti ligoniui ? Bendrai,ar yra nors vienas vaistas ,kuris negadintų kepenų ar kitų organų ?Kad ir vaistažolės ,ir tos kenkia-ką vieniems galima,kitiems negalima ...Vienu žodžiu vieną gydai,kitą gadini :)

Anonimas

Anonimas portretas
Ar žinote, kad vaistai,kuriuos išrašo gydytojai kenkia kepenims,bet vis tiek juos prirašo,vaistai mažinti cholesterolį kraujija.Nors žino medikai kad nėra vaistų kad mažintų cholesterolį,ko pasekoje,nuo tokių vaistų susergama kepenų cerozę.Tuos vaistus lygoniai ne patys pasirenka o gydytojas išrašo,kitaip sakant nuodiją iš lėto.Manau gydytojas paskires netinkamus vaistus turėtų būti baudžiamas.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių