Rugsėjo 1-oji – be mokyklinės uniformos?

Liūdna žinia dar nepasirūpinusiesiems mokykline uniforma: užsisakę šiandien, geriausiu atveju ją gausite tik pirmąją rugsėjo savaitę. Trys pagrindinės uniformas siuvančios Kauno siuvyklos užverstos užsakymais.

Liūdna žinia dar nepasirūpinusiesiems mokykline uniforma: užsisakę šiandien, geriausiu atveju ją gausite tik pirmąją rugsėjo savaitę. Trys pagrindinės uniformas siuvančios Kauno siuvyklos užverstos užsakymais.

Kasmetė problema

"Šiandien užsakymus priimame rugsėjo 5-ajai. Situacija kasdien keičiasi ir ne į jums palankią pusę", – tokią žinią išgirdome, kai paskambinome uniformas siuvančios bendrovės "Kohortas" telefonu.

"Kiekvienais metais tas pats. Tie, kurie užsisakė iki liepos 1 d., uniformas turės rugsėjo 1-ąją. Kitiems pasiūsime jau po šventės", – patvirtino ir bendrovės "Tometa" direktorė Edita Činčikaitė. Tai, kad uniformos mokslo metų pradžiai galime nebesitikėt,i pranešė ir dar vienos, ne vienus metus uniformas siuvančios siuvyklos vadovė Reda Amosejevienė.

Visų trijų siuvyklų atstovai pastebėjo, kad  panaši situacija būna kiekvienais metais. Ši nemaloni žinia dažniausiai nuliūdina būsimus pirmokus ir gimnazistus. Pastarieji tik liepą sužino, ar įstojo į gimnaziją. Vilties Rugsėjo 1-ąją pasipuošti gimnazisto uniforma jie nebeturi. Pirmokų tėvai su šia problema susiduria dėl patirties stokos.

Apie ūgį negalvojama

Racionalios mamos purkštautų, kad absurdas mokyklinę uniformą vaikui užsakyti vasaros pradžioje, nes vaikas per tris mėnesius dar gali paaugti ir pan. "Specialiai iš anksto sūnui neužsakiau uniformos, nes dabar jis sparčiai auga. Vis dėlto į naują mokyklą tikėjausi išleisti sūnų su jų reikalaujama uniforma", – pasakojo būsimo penktoko mama Daina Sirvydienė.
D.Sirvydienė iš pradžių svarstė, kad jei vienoje siuvykloje nepasiųs uniformos, tai pavyks susitarti kitoje. Deja, jai teko nusivilti.

Moteris bandė išeities ieškoti ir pas siuvėjus, kuriems nėra įprasta siūti uniformas. Deja, tai pasirodė pernelyg sudėtinga užduotis, nes siuvėjai pageidavo, kad jiems būtų pristatyti audeklų pavyzdžiai, be to, už mokyklinį švarkelį paprašė daugiau pinigų.

"Rasime išeitį. Iš mokyklos neišmes už tai, kad pirmosiomis rugsėjo dienomis būsime be uniformos, tačiau manęs niekas neįtikins, kad negalima rasti būdų, kaip pasiūti uniformą laiku tiems, kurie užsisako vėliau", – priekaištavo kaunietė.

Sezoninė paklausa

D.Sirvydienės kritiką visų trijų siuvyklų vadovai atrėmė praktiškai vienodais argumentais. "Mes siuvame ne tik mokyklines uniformas. Turime ir kitų užsakymų, esame laimėję konkursus, kuriuos turime įvykdyti, todėl negalime mesti kitų užsakymų ir pulti siūti tik uniformas", – aiškino E.Činčikaitė.

"Uniformos – labai trumpalaikis užsakymų periodas", – papildė R.Amosejevienė. Siuvyklų vadovai kritikavo ir tėvus. "Atsibunda liepos pabaigoje ar rugpjūtį. Mes negalime prisiūti rezervo uniformų, nes neturime jokių garantijų, kad jos bus nupirktos", – savo pozicijas gynė siuvyklos vadovė E.Činčikaitė.

Ji nurodė ir dar vieną problemą, kodėl negalima iš anksto pasiūti daugiau uniformų – mokyklos keičia jų modelius. Apie galimus pokyčius siuvykloms nesivargina pranešti iš anksto. Kur dėti, jei senojo modelio niekam nebereikės? Galų gale daugelis tėvų pageidauja, kad uniforma ant jų atžalos gulėtų kuo dailiau, o tai reiškia, kad pagal trafaretą nepasiųsi.

Kainos nesikeičia

Siuvyklų vadovai atmetė variantą, kad vasarai prieš mokyklinių uniformų siuvimo sezoną būtų galima pasisamdyti daugiau sukirpėjų ir siuvėjų, kad ir iš Darbo biržos. "Geri siuvėjai turi darbą", – nedviprasmiškai nutilo E.Činčikaitė.

Naujam darbuotojui reikėtų sukurti ir naują darbo vietą. Tai irgi yra investicijos, kurios vargiai atsipirks pasiuvus kelias mokyklines uniformas. Siuvyklų vadovai renkasi nelabai pagirtiną, tačiau jiems ramų variantą – trūkstamomis uniformomis aprūpina per du pirmuosius rudens mėnesius.

Mokyklinių uniformų kainos keletą pastarųjų metų nesikeičia. Pasiūti švarkelį kainuoja nuo 120 iki 160 litų, sijoną – 60, kelnes – 60–110 litų. Dar priskaičiuokime medžiagą. Metras mokyklinio audinio – 35–45 litai. "Investicija nemaža, tačiau vaikas kasdien nešios uniformą ir, tikiuosi, kad ne vienus metus", – vertino penktoko mama.


Šiame straipsnyje: uniformamokyklamoksleiviai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Zosė

Zosė portretas
Reikalavimai turėti uniformą yra visiškai neteisėti bei nereglamentuoti jokiu įstatymu ar kitu teisės aktu. Čia yra išsidirbinėjimas, kažkokių tėvelių pasiilgusių sovietčinos. Nes jeigu būtų reglamentuota, būtų pastovus valstybinis užsakymas kaip būdavo sovietmečiu, ir siuvyklos visuomet turėtų užsakymą ir dirbtų nesustodamos. O, dabar jos labai dažnai bankrutuoja, pasidaro trumpalaikį bizniuką ir bankrutuoja.

juokinga

juokinga portretas
Juokingai skamba - nespėja... Kai birželį "Tometos" siuvėjai atėjo į mokyklą matuoti uniformoms, paaiškėjo, kad visiems norintiesiems neužteks medžiagos, nes jos siuvykla turi tik likučius. O liepos mėnesį nuvažiavę užsisakyti į siuvyklą, radom užrakintas duris - visi atostogauja.Tai vat taip tada ir nespėja...

zxvc

zxvc portretas
jaz kaip gerai budavo tarybiniais laikais, nueini i parduotuve ir nusiperki visada be problemu
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių