Psichologė: žmones eiti ne per perėją verčia prigimtis

Kas dešimtas sužeistas pėsčiasis kaltas pats. Už taisyklių nesilaikymą ir sukeltas avarijas pėstiesiems numatytos baudos iki 500 litų. Deja, nedrausmingų pėsčiųjų nemažėja. Psichologų nuomone, įsisenėjusiems įpročiams pakeisti neužteks net ir kelių dešimtmečių.

Rizikavo gyvybe, nes skubėjo

Vairuotojui perspėjus, kad jis galės sustoti tik gerokai pervažiavęs sankryžą, jaunam vyrui atrodė labai logiškas sprendimas iš mikroautobuso išlipti šiam sustojus sankryžoje, kai iki šaligatvio – net kelios eismo juostos. Keleiviui išlipant vairuotojas susigriebė už galvos: „Beprotis!“

Buvo piko metas, tamsu ir snigo taip, kad buvo sunku įžiūrėti pravažiuojančių automobilių spalvą, ką jau kalbėti apie tamsiai apsirengusį žmogų, staiga išdygusį judrios gatvės viduryje. Deja, tokiems rizikingiems poelgiams ryžtasi daugelis kauniečių.

Pernai Kaune nubausta net 2800 nedrausmingų pėsčiųjų. Eismo įvykiuose praėjusiais metais nukentėjo 116 pėsčiųjų, iš jų 15 – dėl savo kaltės.

Dažniausias nedrausmingų pėščiųjų pasiteisinimas: „Skubėjau.“

Alibi – garbus amžius

„Ką tik buvau renginyje. Ten daugiau kaip pusvalandį kalbėjau apie pėščiųjų pareigas. Deja, taip ir nesugebėjau pakeisti ten dalyvavusių pagyvenusių moterų įsitikinimo, kad gatvėje visi kiti jas turi saugoti, bet tik ne jos pačios save. Joms sunku vaikščioti, todėl per gatvę gali eiti bet kurioje vietoje. Ir policininkai jas už pažeidimus turi ne bausti, o padėti pereiti gatvę jų pasirinktoje vietoje“, – negalėjo atsistebėti Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos specialistė Gražina Lekavičienė.

 

Viena pėsčiųjų pareigų yra įžengti į važiuojamąją dalį tik įvertinus atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir įsitikinus, kad gatvėje – saugu. Važiuojamojoje dalyje pėsčiasis neturi delsti ar stoviniuoti.

Pėsčiojo saugumas didesnis, jei jis tamsiu paros metu yra prisisegęs atšvaitą.

Pavojingiausios gatvės

Pasak Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Tarnybos organizavimo skyriaus viršininko Tautvydo Pučiaus, nedrausmingi pėstieji visų pirma kelia grėsmę sau.

„Tikimybė pėsčiajam išlikti gyvam, kai jį partrenkia 80 km/val. greičiu važiuojantis automobilis, lygi beveik nuliui. Net ir einant per pėsčiųjų perėją, reikia būti atsargiems. Pavyzdžiui, staiga išbėgęs į pėsčiųjų perėją pėsčiasis yra neteisus ir jei dėl tokių jo veiksmų kiltų eismo įvykis, būtų nubaustas pėsčiasis“, – sakė T.Pučius.

Pavojingiausiomis zonomis pėstiesiems Kaune laikomi Savanorių ir Taikos prospektai, Veiverių, K.Baršausko, Kovo 11-osios, R.Kalantos, Varnių, Baltijos gatvės, Raudondvario plentas.

Pastebėtas dėsningumas – dauguma avarijų įvyko perėjose šalia prekybos centrų.

Socialinės normos ir prigimtis

Psichologė Giedrė Gutautė Klimienė teigė, kad žmogus iš prigimties visada stengiasi išvengti taisyklės, jei jam bus patogiau ir naudingiau (jo asmeniniu požiūriu) jos nesilaikyti.

„Be abejo, labai svarbios ir socialinės normos, kokius dalykus jos skiepija. Žmonės nėra linkę laikytis taisyklių ir paklusti autoritetų, valdžios reikalavimams, jei nėra įsitikinę taisyklių ir reikalavimų teisingumu ir būtinumu, o nesilaikymo padariniai atrodo mažesni, nei patiriama nauda. Juo labiau, kai nepaklusimas vienai ar kitai taisyklei yra socialiai priimtinas“, – aiškino G.G.Klimienė.

Pasak psichologės, būtent tai atspindi atvejai, kai žmogus ryžtasi kirsti gatvę ne paženklintoje vietoje, o ten, kur jam arčiau ir greičiau.

„Žmonės įpratę vaikščioti ne per perėjas, nes tai yra socialiai priimtinas veiksmas. Kodėl taip yra? Galbūt dėl to, kad taip elgėsi jų tėvai ir seneliai – dar tada, kai automobilių srautas nebuvo toks didelis kaip šiais laikais. Šiais laikais laikytis Kelių eismo taisyklių darosi vis aktualiau, tačiau nuostatas ir įsitikinimus, atsineštus iš vaikystės, nėra taip lengva pakeisti. Juo labiau kai tokį kitų elgesį patys palaikome jį toleruodami“, – sakė G.G.Klimienė.


Šiame straipsnyje: pėstiejipėsčiųjų perėja

NAUJAUSI KOMENTARAI

sarunas

sarunas portretas
Žmones eiti ne per perėjas verčia žmogiškumas,o nerobotizmas,kodėl ogi dėl to ,kad perėjos neapskaičiuotos žmogiškam faktoriui ,o technikai.

Joo

Joo portretas
yra toks žaidimas kėgliai....

daznas svecias

daznas svecias portretas
Ar pastebejote , kiek Kaune daltoniku vaiksto ? VISISKAI nekreipia demesio , kokia sviesoforo spalva perejoje jiems dega . Pasirodo , keliu eismo taisykles Kauno pestiesiems neegzistuoja . O gal keliu patruliams "neapsimoka"aiskintis ir skirti baudas ne tik vairuotojams , bet ir KEGLIAMS , nes jusu mieste ,kiek pastebejau , baudziami tik vairuotojai
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių