Plagijavimo skandalas: KTU atšaukė daktaro laipsnį

Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė atšaukti mokslų daktaro laipsnį, prieš 10 metų suteiktą Pauliui Banevičiui.

Nusižengta sąžiningumo principui

Švietimo ir mokslo ministerija portalui 1kaunodiena.lt patvirtino, kad tai pirmas toks atvejis Lietuvoje. Beje, P.Banevičiaus tėvas Rimantas Banevičius – buvęs KTU profesorius, habilituotas daktaras.

KTU pranešė, kad sprendimas panaikinti laipsnį priimtas atsižvelgiant į universiteto senato sudarytos specialios komisijos, tyrusios P.Banevičiaus disertacijos „Relaksaciniai procesai karščiui atspariuose polimeruose ir jų charakterizavimas“ rengimo aplinkybes, išvadas. Komisija buvo sudaryta iš Lietuvos ir užsienio universitetų bei institutų mokslo ekspertų.

Komisijos išvadose teigiama, kad rengiant disertaciją buvo nusižengta mokslinio sąžiningumo principui. Anot KTU atstovų, disertacijoje buvo pateikta reikšminga apimtis svetimų mokslo rezultatų be reikiamų nuorodų į šių rezultatų autorius.

Užtruko 10 metų

Kaip pasakojo universiteto teisininkas Tomas Bukelis, mokslų daktaro diplomas P.Banevičiui įteiktas dar 2002 metais. Jo disertacija sukėlė įtarimų KTU mokslininkei Zitai Migonienei ir ši jais pasidalijo viešai. Moteris yra teigusi, jog atpažino savo ir kolegų daug anksčiau paskelbtus tyrinėjimų rezultatus, tačiau P.Banevičiaus darbe nebuvo nurodyta jos ir kitų mokslininkų autorystė.

Vis dėlto panaikinti laipsniui prireikė dešimties metų. KTU rektorius Petras Baršauskas teigė, kad tai padaryta tik dabar, nes ilgai užtruko teisėsaugos institucijų ikiteisminis tyrimas dėl autorystės pasisavinimo, be to, tik nuo 2010 m. gegužės 12 d. , kai buvo patvirtinta nauja doktorantūros nuostatų redakcija, pirmą kartą atsirado teisinė galimybė atšaukti suteiktus mokslo laipsnius.

KTU Senatas savo tyrimo ėmėsi ir sudarė specialią komisiją tik tuomet, kai teisėsauga tyrimą buvo priversta nutraukti dėl suėjusio senaties termino.

Nenorėjo komentuoti

Anot T.Bukelio, P.Banevičius apie sprendimą atšaukti jo laipsnį informuotas laišku. Portalui 1kaunodiena.lt jo bendradarbiai teigė, kad vyr.inžinierium dirbantis vyras atostogauja, yra išvykęs į Ispaniją ir darbe bus tik pirmadienį. Mokslininką jie apibūdino kaip sąžiningą žmogų ir negalėjo patikėti, kad kas nors tuo galėjo suabejoti.

Žurnalistams susisiekus su pačiu P.Banevičiumi, jis sakė nenorįs nieko komentuoti.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad šios istorijos centre atsidūręs žmogus yra iš garbingos mokslininkų šeimos, rektorus P.Baršauskas prabilo apie tai, kad Lietuvoje po senovei dar yra pernelyg tolerantiški plagijavimui.

„Tai nėra vieno universiteto problema. Tai visos visuomenės garbės sąvokos supratimo klausimas. Jeigu visi į plagijavimą žiūrėtume principingai, ateityje jo nepasitaikytų. Tačiau universitetas to netoleravo ir netoleruos. Intelektinė nuosavybė yra šventas reikalas", – akcentavo universiteto vadovas.

Pasak jo, visos daktaro ir magistro tezės dabar yra tikrinamos specialia kompiuterio programa, ar yra atitikimų su informacijos šaltiniu, kuris darbe nebuvo nurodytas. Kiekvienas autorius tai gali pasitikrinti ir individualiai.

Trūksta sąmoningumo

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) viceministrė Nerija Putinaitė teigė, kad ministerija rengia projektus, kad antiplagiavimo sistemos būtų prieinamos kuo didesniam aukštųjų mokyklų ratui.

Tačiau pirmiausiai, pasak jos, reikėtų atkreipti dėmesį į jaunimo sąmoningumą. „Galima įvesti bet kokias gaudymo ir baudimo sistemas, bet jeigu nebus sąmoningumo, kad plagijuoti yra negerai, tos priemonės neduos rezultatų“, – įsitikinusi N.Putinaitė.

ŠMM tvirtina neturinti duomenų, ar plagijavimas yra dažnas reiškinys Lietuvos aukštosiose mokyklose.NAUJAUSI KOMENTARAI

vyt

vyt portretas
o kaip bus su uspaskih magistro diplomu

Roplys

Roplys portretas
Visos tarybinės ir posovietinės disertacijos kimšte prikimštos plagijuotų tekstų. Sviestu košės nepagadinsi. Garsusis Einšteinas bei Marksas su Engelsu kopijavo iš peties.

idomu

idomu portretas
rektorius uzsimine apie garbes savoka. Nuo kada ir kam ja pritaiko aukstosios mokyklos- nuo studentu kursiniu darbu nusirasymo, nuo nepateisinamu kuriozu egzaminu metu, diplominiu darbu pirkimo. O jei medziaga,panaudota disertacijoje , neuzpatentuota ir autoriui is anksciau nezinoma?
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių