Perspėjimo signalas Kaune: tik kas penktas vaikas turi sveikus dantis

  • Teksto dydis:

Kauno miesto darželiuose ir mokyklose atliktas tyrimas atskleidė grėsmingą situaciją: tik maždaug kas penktas 6-7 metų vaikas gali džiaugtis visiškai sveikais dantimis. Tuo tarpu net 9 iš 10 mokyklinio amžiaus vaikų Kaune turi dantų ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis. Specialistų žvilgsniai pirmiausia krypsta į tėvus.

Reaguodama į susidariusią situaciją, Kauno miesto savivaldybė kartu su Visuomenės sveikatos biuru ir kitais partneriais pirmą kartą Lietuvos istorijoje pradeda vaikų burnos higienos įgūdžių ugdymo programą „Kauno vaikai šypsosi“, kuri apims visus miesto darželius.

„Ne tik vaikai, bet ir jų tėvai dažnai stokoja elementarių burnos higienos įgūdžių ir atsakomybės. Dantukų priežiūros turi būti mokomasi nuo pat mažumės ugdant įprotį juos nuolat valyti. Tad jei šių žinių mūsų mažieji negauna namuose, jos privalo būti diegiamos darželiuose“, – įsitikinęs Kauno miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Donatas Večerskis.

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ar tinkama mityba, todėl dantų sveikata privaloma pradėti rūpintis iškart išdygus pirmiesiems dantukams.

„Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ar tinkama mityba, todėl dantų sveikata privaloma pradėti rūpintis iškart išdygus pirmiesiems dantukams. Dėl aplaidaus tėvų požiūrio, jog pieniniai vaikų dantys iškris ir jų nereikia taip intensyviai prižiūrėti, vaikai neretai kenčia dantų ėduonies sukeltą skausmą, patiria diskomfortą, prastėja jų mitybos racionas“, – sakė Kauno Visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balaišytė.

Rugsėjo gale startavęs projektas pamažu įgauna pagreitį. Visiems Kauno miesto darželius lankantiems vaikams jau išdalinta 12 tūkst. dantų šepetėlių, kuriuos numatyta keisti kas tris mėnesius. Antrą analogišką šepetėlių partiją gruodžio mėnesiui įsipareigojo suteikti projekto partneris – „Benu“ vaistinių tinklas.

Taigi Kauno darželinukai per šiuos mokslo metus sulauks dosnių dovanų – iš viso 36 tūkst. dantų šepetėlių. Vaikai kartu su auklėtojų pagalba kiekvieną rytą darželiuose valysis dantis, mokysis taisyklingų dantų valymo judesių ir burnos higienos taisyklių.

„Bloga vaikų dantų būklė liudija ne vien apie nerūpestingą tėvų elgesį, bet ir atskleidžia atitinkamų institucijų tarpusavio bendradarbiavimo stoką rūpinantis mūsų mažųjų sveikata. Taigi projektas „Kauno vaikai šypsosi“ parengtas būtent su tikslu vaikų ugdymui pasitelkti visus – tiek darželių darbuotojus, sveikatos priežiūros specialistus, tiek ir tėvus“, – pastebėjo Kauno miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Darius Razmislevičius.

Siekiant nustatyti projekto rezultatus, prieš pat programos pradžią Kauno kolegijos odontologai daugiau kaip 300 vaikų atliko dantų būklės vertinimo tyrimą. Jis bus vėl pakartotas po 9 mėnesių, o gauti tyrimų duomenys sulyginti su faktiniais vaikų sveikatos pažymose įrašytais dantų apžiūros rezultatais.

Pirmą kartą įgyvendinus tokio pobūdžio projektą planuojama vertinti ir jo finansinę-ekonominę grįžtamąją naudą. Kauno visuomenės sveikatos biuro specialistai suskaičiuos, kiek lėšų reikia investuoti į burnos sveikatos prevenciją norint mažinti bei sutaupyti išlaidas, skirtas vaikų dantų gydymui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Gyd. odontologė

Gyd. odontologė portretas
Įdomūs jūsų komentarai... Gal sveikatos biurui reikia ir rankas jūsų vaikams po tualeto plauti ar plaukus jiems šukuoti (nes gi jie turi rūpintis jūsų vaikų sveikata, higiena ir t.t.)? :D Jūsų vaikų dantų būklė, jų valymas, kaip ir kitų elementarių higienos įpročių diegimas, ir Jūsų ir TIK Jūsų atsakomybė. Ir nėr čia ko kaltinti "blogus genus" ar kitus žmones. Jei jūs negalit nuvalyti dantų savo vaikui, tai bent pasidžiaukite, kad kažkas kitas nori nors kiek tą vaiką su dantų šepetėliu supažindinti.

klausimas

klausimas portretas
O kada buvo kitaip? Per paskutinius 50 metu niekas nepasikeite tad nera ko panikuoti.

kikimara

kikimara portretas
Visuomenės sveikatos biuras nuolatos turi rūpintis gyventojų, o ypač vaikų sveikata. Kam tie vajai, kam tie projektai? Už ką jie algą gauna? Ar tai reiškia, kad nedirba nieko, tik kartais sukruta, paskleidžia dūmą, paleidžia savireklamą?..
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių