Pernai erkiniu encefalitu sirgo 83 Kauno apskrities gyventojai

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad erkių medžioklės sezonas jau prasidėjęs ir tęsis iki pirmųjų šalnų – lapkričio mėnesio, tačiau aktyviausios jų maisto paieškos dažniausiai  būna gegužės pabaigoje – birželio pradžioje ir rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo viduryje.

Pernai erkiniu encefalitu sirgo 83 Kauno apskrities gyventojai (2010 m. – 164). Susirgimų dažniau pasitaikydavo tarp vyrų (61,4 proc.). Tarp sirgusiųjų vyrauja vyresnio amžiaus žmonės – daugiau kaip 40 procentų sirgusiųjų buvo 55-74 m. amžiaus, tuo metu erkiniu encefalitu sirgusių  3-17 m. amžiaus vaikų skaičius sudarė apie 11 proc. visų sirgusiųjų.

Erkės, siurbdamos kraują, kartu su nuskausminamosiomis ir kraują skystinančiomis medžiagomis, suleidžia ir įvairių ligų sukėlėjų. Tokiu būdu dažniausiai perduodamas erkinio encefalito virusas. Tinkama apranga ir repelentų naudojimas gali pagelbėti išvengti erkės įkandimo, tačiau specialistai tikina, kad pati veiksmingiausia priemonė – skiepai.

Žmogus erkių platinamomis ligomis dažniausiai užsikrečia įsisiurbus sukėlėjais infekuotai erkei, tačiau erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, virusu infekuotą ožkų ir karvių pieną bei jo produktus.

Daugumai pacientų, užkrėstų erkinio encefalito virusu, pirmieji ligos požymiai atsiranda po 1-2 savaičių. Užsikrėtus erkiniu encefalitu per pieną ir jo produktus, inkubacinis periodas dažnai būna trumpesnis – 3-4 dienos. Simptomai panašūs į gripo - karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai, silpnumas. Po to dauguma žmonių kurį laiką, dažniausiai apie savaitę, jaučiasi geriau, bet vėliau vėl pakyla kūno temperatūra, atsiranda smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymiai, pasireiškiantys stipriais galvos skausmais, vėmimu, galvos svaigimu, nemiga ar mieguistumu, kartais sutrinka kalba, prarandama sąmonė. Persirgęs šia liga, žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui.

Maždaug trečdalis žmonių nevisiškai pasveiksta. Juos vargina miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti, elgesio pokyčiai, padidėjęs jautrumas ir kiti negalavimai. Sunkūs liekamieji reiškiniai: paralyžiai ir parezės, raumenų atrofijos, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai dažniausiai būna persirgus sunkia erkinio encefalito forma.


Šiame straipsnyje: erkėserkinis encefalitas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių