Pavojingo forto tvarkyti neskuba – įspėja ir apie galimas nuošliaužas

IV forte po žiemos susidarė nuošliaužos, tačiau iki šiol nepadaryta beveik nieko, kad būtų užtikrintas saugumas ir užkirstas kelias tolesnėms griūtims. Deja, kol kas apsiribota tik "Stop" juostomis.

Liūčių žala

"IV forto įėjimas pro centrinę poterną nesaugus. Rimtesniam lietui paplovus galimos pakartotinės nuošliaužos. Būkite atidūs!!!" – toks įspėjimas su keliais vaizdeliais iš vietos prėjusią savaitę atsirado Kauno tvirtovės IV forto feisbuko paskyroje.

"Kauno diena" rašė, kad praėjusių metų pabaigoje IV forte susiformavo nedidelė nuošliauža, o po lietingų pavasario dienų dėl drėgmės poveikio nuslinko didesnis molio ir plytų kiekis nuo užnugario fasado. Kaip tik prie įėjimo į poterną deformavosi konstrukcijos, įskilo skliautai, padidėjo plyšiai.

Balandį viešoji įstaiga "Kauno tvirtovės parkas", kuriam ir patikėta prižiūrėti IV fortą, kartu su paveldo specialistais apžiūrėjo nuošliaužų vietas, įvertino padarytą žalą ir konstatavo, kad kyla pavojus visam fortui, nes šis gali sugriūti.

Specialistai skelbė, kad erozija paspartėjo ir kituose Kauno tvirtovės objektuose, pradėjo skilti šimtmečius laikiusios sienos, ypač sienų viršuje esantys karnizai, kuriuos labai paveikė medžių šaknys ir tiesioginis atmosferos poveikis.

Uždėtos tik juostos

Dėl susidariusios situacijos lankytojams kol kas draudžiama lankytis IV forte, nors gegužės pabaigoje kauniečiai buvo kviečiami dalyvauti ekskursijoje po šį Kauno tvirtovės objektą.

"Kauno diena" pasidomėjo, kokie darbai atlikti, kad būtų užtikrintas tiek žmonių saugumas, tiek paties forto išsaugojimas ir užkirstas kelias kitoms nuošliaužoms. "Kauno tvirtovės parko" atstovų atsakymas gerokai nustebino – lankytojus apie pavojų įspėja tik aplink fortą apjuostos "Stop" juostos ir keli informaciniai pranešimai.

"Dabar uždėtos "Stop" juostos ir lentelės. Kitokių priemonių, kad į fortą neįeitų asmenys, neturime. Nėra galimybės užtverti tvorų ar užgrotuoti fortą, nors vaikai ir lenda į fortą", – sakė įstaigos "Kauno tvirtovės parkas" direktoriaus pavaduotojas Erlandas Lazauskas.

Biurokratinis kelias

Įspėjamieji ženklai gal ir atgraso pavienius žmonės nuo vaikščiojimo forto teritorijoje, tačiau reikalingi dideli tvarkymo darbai tam, kad pats fortas toliau negriūtų.

Dabar visi laukia, nors pripažįsta, kad yra rizika, jog bus padaryta dar didesnė žala.

Kol kas jokių rimtesnių darbų siekiant sustabdyti forto statinių irimą IV forte dar neatlikta. Aiškinama, esą paveldosaugininkai užsiima biurokratiniu susirašinėjimu. Pavojus fortui kyla dėl to, kad sinoptikai artimiausiomis dienomis Kaune praneša lietų, tad vėl gali būti nuplauti istorinio statinio šlaitai ir dėl to centrinė poterna gali sugriūti.

"Tikimybė, kad bus nuošliaužų, yra visuose fortuose, nes augalų šaknys yra išdarkiusios suplūktą molio sluoksnį, todėl tas pagrindas nėra toks, koks buvo cariniais laikais. Dabar reikia išmūryti kontraforsus, atramas. Tačiau taip pažeidžiama paveldosauginė architektūra, nes reikalingos kitos plytos. Reikia, kad žmonės matytų, kas yra išlikę, kas restauruota jau šiais laikais. Į visus šiuos klausimus turi atsakyti paveldosaugininkai", – sakė Kauno tvirtovės parko direktoriaus pavaduotojas.

E.Lazauskas patikino, kad biurokratiniai keliai labai ilgi, o be paveldo leidimo negalima nieko daryti. Dabar visi laukia, nors pripažįsta, kad yra rizika, jog bus padaryta dar didesnė žala.

"Dalis kabėjusių nuošliaužų jau nuvalytos į apačią. Mes sukvietėme Kultūros paveldo departamento, Kauno miesto savivaldybės specialistus, parašėme raštus ir laukiame kažkokio sprendimo, nes savavališkai nieko negalime daryti. Dabar tęsiasi susirašinėjimai, o mes laukiame, ką ir kokiomis lėšomis daryti", – "Kauno dienai" aiškino pašnekovas.

Kas mokės už darbus?

Kauno miesto ir rajono fortus prižiūrinti viešoji įstaiga "Kauno tvirtovės parkas" didelių lėšų gynybinių įtvirtinimų tvarkymo darbams neturi. Kaip pripažino šios įstaigos atstovai, nėra numatyta pinigų ekstremalioms situacijoms valdyti, todėl ir šiuo atveju, kai nuslinko forto dalis, likviduoti padarinius ir sutvirtinti šlaitus pinigų nėra.

"Patys iš savo biudžeto sutvarkyti fortų neturime galimybės, nes, pavyzdžiui, IV forto tvarkybai šiemet skirta apie 2 tūkst. eurų, dar panaši suma yra įvažos sutvarkymui. Neturime ir rezervinių lėšų nenumatytiems įvykiams", – tikino E.Lazauskas.

"Labai neteisingai sudėliota sistema. Šiaip tokiems atvejams turėtų būti Kultūros paveldo departamento rezervas. Pas mus užrašyta, kad objektas yra saugomas valstybės, bet realiai to saugojimo beveik nėra. Yra labai nelanksti sistema ir prasideda stumdymasis, kas ką turi daryti. Šią savaitę planuosime susitikti su Kauno meru, galbūt pavyks kažką sutvarkyti miesto lėšomis", – kalbėjo viešosios įstaigos "Kauno tvirtovės parkas" direktorius Valdas Rakutis.NAUJAUSI KOMENTARAI

nesuprantu

nesuprantu portretas
ko ten po tuos fortus išvis landžiot, nesaugu ir pavojinga ten

koroce

koroce portretas
pasidomekit kokios kainos,ir kek kainos-- o paskui prasikit pinigu ,galit patis isnomot forto teritorija o is tu pinigu darikit ka norit,,dar sargo etata sukurkit kad saugot tas plitas.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių