Noksta naujas Bendrasis Kauno miesto planas

Pagrindinį Kauno teritorijų planavimo dokumentą – Bendrąjį planą tikimasi patvirtinti dar šiemet. Jam įtakos gali turėti ir visuomenė, tačiau, vykstant viešam svarstymui, aštrių diskusijų neužvirė.

Daug laisvų kėdžių

Į savivaldybėje vykusį viešą Bendrojo plano 2013–2023 m. projekto svarstymą atėjo apie pusšimtis stebėtojų. Galima nuspėti, kad į posėdį neatvyko nemaža dalis net ir kauniečių, pateikusių pasiūlymus keisti rengiamą dokumentą. Dar iki viešojo svarstymo buvo užregistruoti 198 tokie prašymai.

Dalis stebėtojų paliko salę taip ir nesulaukę, kada bus galima užduoti klausimus, nes beveik dvi valandas Bendrojo plano sprendinius įvairiais aspektais pristatė juos rengę specialistai. Baigus pristatymą, vos keli žmonės: bendruomenės atstovas, seniūnė ir Seimo narys – uždavė klausimų.

Projekto rengėjai suskaičiavo, kad 75 raštiškus prašymus pateikė įvairios organizacijos ir 123 – gyventojai. Jiems visiems bus pateikti raštiški atsakymai. Dauguma – 152 fiziniai ar juridiniai asmenys – prašo pakeisti esamą žemės paskirtį. Pasak projekto rengėjų, dauguma šių prašymų tenkintini, tačiau tokiems pakeitimams dar turėtų pritarti įvairios institucijos.

Tuneliui po Senamiesčiu – ne

Dalis prašymų atmesti iš karto. Pavyzdžiui, prašyta bendro naudojimo – mėgėjiškų sodo sklypų teritoriją Chemijos g. pakeisti į gyvenamosios-komercinės paskirties.  Tokio pat atsako sulaukė siūlymas Taikos pr. ir Kovo 11-osios g. sankryžoje, kitaip tariant, žiede, inžinerinės infrastruktūros – bendro naudojimo teritorijos žemę pakeisti į komercinės paskirties objektų.

Neketinama keisti žemės paskirties ir pramoninėje zonoje V. Krėvės pr., čia prašoma konkretų sklypą įteisinti kaip komercinę, visuomeninę ir gyvenamąją teritoriją. Gyvenamoji funkcija, pasak rengėjų, nesuderinama su pramonine zona.

Taip pat atmestas siūlymas Bendrajame plane numatyti  požeminį tunelį, jungiantį Jurbarko g. su Karaliaus Mindaugo pr. Toks tunelis atitrauktų eismą nuo Senamiesčio. Siūlymas atmestas motyvuojant, kad šią problemą spręs planuojamas vadinamasis Kėdainių tiltas, kuris sujungtų Vilijampolę su Marvele. Įrengti požeminį tunelį, plano rengėjų nuomone, ekonomiškai nepagrįsta.

Bus dar vienas svarstymas

Dar iki dešimties prašymų pateikta viešojo svarstymo dieną, į juos atsakymai bus pateikti vėliau. Kadangi siūloma itin daug pakeitimų, planuojama surengti dar vieną viešą svarstymą rugsėjį.

Bendrąjį planą Kauno miesto savivaldybės užsakymu rengia įmonės „Kauno planas“, „Lyderių grupė“ ir „Urbanistika“, talkina Kauno technologijos universiteto specialistai.

Savivaldybės įmonės „Kauno planas“ vadovas Gediminas Šinkūnas priminė, kam apskritai reikalingas toks planavimo dokumentas: „Valstybės, kurios siekia pagerinti savo socialines, ekonomines sistemas, planuoja savo teritorijas ir tam skiria daug resursų. Lietuva tęsia planavimo tradicijas, Kauno miesto teritorijos bendrasis planas kuriamas atsižvelgiant į darnios plėtros principus.“

Buvę užmojai nerealizuoti

Naujasis planas nuo ankstesniojo skiriasi. Kadangi Kauno demografinės situacijos prognozė pesimistinė, gyventojų skaičiaus didėjimo nesitikima, atitinkamai numatoma ne geografinė miesto plėtra, bet kokybinė. Kitaip tariant, Bendrajame plane siūloma įvairius objektus koncentruoti jau urbanizuotose teritorijose, nebesiplėsti į priemiesčius.

Kita vertus, šis dokumentas tik apibrėžia galimas plėtros kryptis, o detalūs sprendiniai priimami rengiant žemesnio lygio planavimo dokumentus.

G.Šinkūnas pripažino, kad ankstesnis Bendrasis planas buvo pernelyg optimistinis, įgyvendinta galbūt mažiau nei dešimtadalis to, kas buvo suplanuota.

Kauno miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius priminė, kad Bendrojo plano sprendiniai galioja 10 metų, ir to dokumento, kuris buvo patvirtintas 2003 m., galiojimas baigiasi. Kelis kartus keitėsi Teritorijų planavimo įstatymas, keitėsi terminai, tad naujame plane į tai atsižvelgiama, tikimasi, bus mažiau nesklandumų.

Rengiamo plano projekto vadovė Dovilė Dimindavičiūtė susirinkusiesiems patikslino, kad naujai rengiamas Bendrasis planas nepanaikins anksčiau patvirtintų detaliųjų planų.

2013–2023 m. planas pradėtas rengti 2011 m. gegužę, tikimasi, kad jis bus patvirtintas šių metų pabaigoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių