Neįgalieji linki sau drąsos, sveikiesiems – stiprybės

Neįgalieji drąsina likimo draugus: gyvenkime kaip visi, nereikia bijoti viešumos, gėdytis neįgalaus artimojo. Turintieji įvairių negalių šeštadienį sugužėjo į renginį „Žalgirio“ arenoje, kuriame dovanojo savo muziką, pristatė darbelius, o vakare klausėsi profesionalių atlikėjų.

Ant prekystalių - darbeliai

Plačiose arenos erdvėse apie pusšimtis visuomeninių organizacijų iš visos Lietuvos pristatė neįgaliųjų sukurtus darbus – iš medžio, tekstilės, keramikos, popieriaus. Kai kurie kūrėjai drįso patys sėsti kitoje prekystalio pusėje.

Kiekvienas nupirktas paveikslas, kojinės ar papuošalas – tai tiesioginis įvertinimas ir parama žmonėms, kurie nenori niekuo išsiskirti iš kitų. Ne tiek parduotų darbelių kiekis, o lygiavertis bendravimas reikalingas kiekvienam, negalinčiam pilnai judėti, girdėti, matyti ar mąstyti.

„Mums nereikia gailesčio. Esame gal net stipresni už sveikuosius. Sveikiesiems noriu palinkėti mažiau verkšlenti, mažiau galvoti, kad jiems kažkas nepadeda, kažkas neduoda. Mes džiaugiamės tuo, ką turime. Mūsų didžiausias turėjimas – dvasinis, mes laimingos“, - savo išgyvenimais mielai dalijosi dvylikametės marijampolietės, kaustomos cerebrinio paralyžiaus, močiutė Roma.

Į Tarptautinei neįgaliųjų žmonių dienai skirtą renginį „Aš esu!”, kuris šiemet surengtas naujojoje Kauno arenoje, mergaitė atvyko lydima senelių. Priešais ją rikiavosi kelios eilės paveikslų. Juose - gėlių žiedai, paukščiai ir kiti vaikiški vaizdiniai.

Piešia kojos nykščiu

„Anūkė sunkiai vaikšto, esame du viename, kaip ir ta kava“, - humoro jausmo nestokojo gyvybinga 58 metų moteris. Cerebriniu paralyžiumi serganti jos vaikaitė daugelį dalykų daro sunkiai, jos kalbą sunku suprasti, tačiau ji išreiškia save tapydama.  Mergaitė tai daro tiesiog kojos nykščiu bei pėdos dalimi.

„Mokytoja ją kartais pabara, kad ji renkasi tamsias, juodas spalvas. Ką pamato, tą ir piešia“, - pasakojo moteris. Pagalba anūkei reikalinga ištisą parą. Mergaitę tenka valgydinti, padėti jai susitvarkyti higienos reikalus.

Tačiau pagalba ne vienpusė. Močiutė tvirtino labai daug gaunanti iš neįgalios anūkės. Ši ją išmokė dirbti kompiuteriu. „Sveikas vaikas neduoda tiek pamokų. Tokių mokslų, kokius dabar praeinu, gyvenime niekada neturėjau“, - patirtimi dalijosi moteris. Kur mergaitės tėvai – šia tema moteris kalbėti nenorėjo.

Roma pripažįsta, kad būnant viešumoje žmonių reakcija neretai pravirkdo. Tačiau yra ir sveikų žmonių, taip pat ir paauglės mergaitės bendraamžių, kurie žvelgia į jos vidų, o ne į fizinį kūną.

„Anksčiau verkdavau, dabar apaugau tarsi šarvais ir nereaguoju į įžeidžiančias reakcijas“, - atviravo moteris. To paties likimo žmonėms ji linki nesislėpti namuose, būti visuomenėje. Juk tik taip sveikieji gali daugiau sužinoti apie neįgaliųjų ir jų artimųjų kasdienybę.

Kartą išdrįsus nesislapstyti, anūkė buvo pastebėta. Surengtos kelios mergaitės tapybos darbų parodos. Mažoji dailininkė su seneliais buvo pakviesta ne tik į Lietuvos Seią, ji keliavo į Londoną, kur aukcione buvo parduotas jos paveikslas.

Marijampolietė moteris prisipažino, kad savajame mieste tokios pat šilumos, kaip užsienyje - dar stinga. Tačiau nei močiutė, nei jos mylimiausioji, sako niekada nedejuojančios,  kaip kad daro nemažai sveikųjų.

Vienintelis kliuvinys - laiptai

Dalis žmonių, sėdinčių rateliuose, rodos visai neseniai gyveno pilnavertį gyvenimą. Jurgita iš Raseinių jau šešerius metus priversta galvoti: kaip į kur nukakti, kad kelio nepastotų laiptai. „Pilnaverčiam gyvenimui aplinka nepakankamai pritaikyta, todėl reikalingas pagalbininkas - sveikasis“, - pasakojo 29 metų moteris, patyrusi insultą ir dalinai paralyžiuota.

Prieš tai jauna moteris neteko vyro. Jos paguoda ir džiaugsmas – sveikas sūnus, kuriam dabar jau aštuoneri. „Nieko netrūksta“, - šypsojosi moteris, besidžiaugianti tokia gyvenimo pilnatve.

Deja, po nelaimės, dalis senųjų draugų nusigręžė, bet atsirado naujų, kurie gelbsti sunkiose gyvenimo situacijose. Namuose ji pilnai pasirūpina sūnumi, vairuoja automobilį. Palikusi judrų sūnų namuose su savo tėvu, Jurgita su drauge atvyko  į Kauną pamatyti ir pasiklausyti Lietuvos atlikėjų, kurie sutiko pasirodyti be jokio atlygio.

Į „Žalgirio“ arenoje vakare vykusį kocertą buvo kviečiami ir sveikieji. Arenos tribūnos iki balkonų buvo pilnut pilnutėlės. Įsigijusieji po 20 litų kainuojančius bilietus pagelbės visišką negalią turintiems žmonėms. Už surinktas lėšas žadama nupirkti jiems slaugos priemonių.


Šiame straipsnyje: neįgalieji

NAUJAUSI KOMENTARAI

Šaunuoliai

Šaunuoliai portretas
stiprybės Jums ir sėkmės visa kame, ką Jūs darote!!

Silvija

Silvija portretas
kokios cia dienos? Pusdienis... O jau kaip mokam aprasyti...

gerbėja

gerbėja portretas
Šaunuolė p. Joana. Ačiū už gražią šventę.
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių