Iš namų Garliavoje išvežta klykianti mergaitė, prezidentė prašo tyrimo

Ankstų ketvirtadienio rytą Garliavą pažadino naujas policijos šturmas. Apie 6 val. Klonio gatvėje kilo sujudimas, Kedžių namų kiemą užtvindė itin gausios policijos pajėgos. Maždaug po valandos iš namų išvežta spiegianti mergaitė.

Įspėjo, kad šaudys arba naudos dujas

Iš pradžių per garsiakalbius pasigirdo antstolės Sonatos Vaicekauskienės ir policijos pareigūno balsai, raginantys žmones nekelti riaušių ir nesipriešinti teismo sprendimo vykdymui. Policija įspėjo žmones, kad prieš juos gali būti panaudotos dujos, guminės kulkos, elektros šokas, tarnybiniai šunys.

Operacijoje Klonio gatvėje dalyvavo ne tik Kauno policija, bet ir pareigūnai iš Vilniaus, riaušėms malšinti skirti VRM pulkai. Pareigūnai palaukė, kol Kedžių namą apsupę žmonės baigs giedoti Lietuvos himną, tada pradėjo šturmą.

Pareigūnų kolonos nesulaikė Garliavoje gynėjų skubiai iš suolų ir kėdžių prie namo suręstos barikados. Aktyviausiai besipriešinančių asmenų rankos buvo užlaužiamos, jie tempiami šalin ir sulaikomi. Apie 7 val. policijos pareigūnai iš namų išvedė Drąsiaus Kedžio tėvus, tetą Audronę Skučienę. Tai išvydę susirinkę žmonės pradėjo skanduoti „Gėda!“.

Į Klonio gatvę žmonės buvo nebeįleidžiami, nes policija užtvėrė ne tik kelią į šią gatvę, bet ir visus kitus kelius visame kvartale. Teritorija buvo aptverta „Stop“ juosta. Nepaisant sudarytų kliūčių, žmonės veržėsi prie Kedžių namų aplinkiniais keliais, lipdami per kaimynines tvoras. Susirinkusieji verkė, kalbėjo maldą.

N.Venckienė: mergaitė paimta prievarta

Netrukus po 7 val. į kiemą įvažiavo baltas autobusiukas tamsintais stiklais. Verždamiesi į privatų namą, pareigūnai išlaužė trejas duris. Liudininkai teigia, kad jos buvo išpjautos pjūklais. Buvo sugadinti garažo vartai.

Įsilaužus vidun su pareigūnais atėjo antstolė ir dvi vaiko teisių apsaugos specialistės. Svetainėje mergaitė sėdėjo Neringai Venckienei ant kelių ir įsikniaubusi šaukė niekur nenorinti važiuoti. Liudininkų teigimu, mergaitė drebėjo ir verkė.

Pasak N.Venckienės, Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos specialistė Evelina Talalienė įkalbinėjo mergaitę vykti kartu su ja. „Šiandien tu neturi pasirinkimo. Gali rinktis: arba dabar, arba už vienos minutės“, – kategoriškai ji pasakė mažametei. Mergaitė atsakė: „Ne, aš niekados neisiu.“ Šis trumpas pokalbis užfiksuotas kompiuteryje, kuriam pareigūnai uždengė ekraną, bet pamiršo išjungti. Po to pasigirdo šaižus vaiko spiegimas.

Svetainėje buvo sumontuotos ir kelios vaizdo kameros. Jas policininkai nusuko.

Apie 7.20 val. iš baltojo autobusiuko į namą įvesta Laimutė Stankūnaitė, kurią lydėjo advokatas Gintaras Černiauskas. „Tu pedofilė, nenoriu!“, – motinai klykė mergaitė.

N.Venckienė pasakojo, kad pareigūnai iš kambario išstūmė arba išsivedė visus ten buvusius artimuosius, liko tik ji su mergaite. Tada du policininkai jai užlaužė abi rankas, o L.Stankūnaitė plėšė mergaitę. Jai tai pavyko ne iškart, nes mergaitė buvo stipriai apsikabinusi N.Venckienės kaklą.

Netrukus L.Stankūnaitė su savo advokatu iš namo išnešė pareigūnų juodais skydais pridengtą klykiančią, besispardančią mergaitę, kuri buvo nunešta į baltą autobusiuką. Jis staigiai nuvažiavo nežinoma kryptimi raudant ir šaukiant susirinkusių žmonių miniai.

Dar gerokai palūkuriavę, apie 8 val., pareigūnai išžygiavo iš Kedžių namo kiemo. Juos žmonės išlydėjo choru garsiai šaukdami „Gėda!“.

N.Venckienės teigimu, jai tik vėliau buvo leista išeiti iš namų. Ligoninėje medikai konstatavo, kad patempti jos rankos raumenys.

L.Kedienė: pokario metais nebuvo taip baisu

Įvykių sukrėsta L.Kėdienė sakė, kad policijoje atsidūrė, nors nesipriešino pareigūnams.

„Palikite mane, aš noriu likti savo namuose“, – L.Kedienė perpasakojo žodžius, kuriuos ryte sakė pareigūnams. Tačiau jie nesiklausė ir pačiupę basą moterį išnešė į kiemą. A.Skučienė, lydima policininkų, į kiemą išėjo savo kojomis, tačiau taip pat buvo netrukus išvežta į policiją. Ten abiem moterims iškviesta greitoji pagalba, nes staiga pakilo jų kraujospūdis. L.Kedienei dar buvo pakilęs cukraus lygis kraujyje, nes ji serga diabetu.

Į policiją atvykusi advokatė Sonata Žukauskinė pareikalavo pareigūnų pagrįsti, kodėl sulaukytos L.Kedienė ir A.Skučienė. Netrukus pareigūnai moteris paleido.

Policija išvesdino ir Vytautą Kedį, tačiau jis į policijos nuovadą nuvežtas nebuvo. L.Kedienės teigimu, pareigūnai jį numetė lauke ant žolės.

„Garliavoje augau nuo vaikystės, mačiau, kas čia dėjosi stribų laikais, tačiau taip baisu, kaip šiandien, nebuvo ir pokario laikais“, – portalui 1kaunodiena.lt sakė L.Kedienė.

Prezidentė reikalauja tyrimo

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, vertindama įvykius Garliavoje, apie 8 val. išplatino pareiškimą, kuriame pabrėžė, jog įvykdžius neeilinį, mažo vaiko interesus liečiantį teismo sprendimą, atsakingos institucijos turi ištirti, ar prieš vaiką nebuvo naudota prievarta, įvertinti visas vaiko perdavimo aplinkybes ir perdavimo procedūroje dalyvavusių institucijų veiksmus.

Kaip skelbiama pranešime, prezidentė ne kartą yra išsakiusi poziciją, kad mergaitės interesai yra svarbiausia ir vaiko interesų apsauga turi būti garantuota, ir savo pozicijos nekeičia. Prievarta, pasak prezidentės, vaiko atžvilgiu netoleruotina. To neleido daryti ir Kėdainių rajono apylinkės teismas 2012 m. kovo 22 d. nutartyje.

Policija sulaikė 39 asmenis

Policijos departamentas pranešė, kad Garliavoje sulaikyti 39 asmenys. Policijos teigimu, šie žmonės savo „veiksmais nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų“.

Pareigūnai taip pat paskelbė, kad įgaliotam vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistui bus suteikta galimybė susipažinti su vaiko gyvenamąja vieta ir sąlygomis.

Apie planuojamą operaciją Policijos departamentas paskelbė ankstų ketvirtadienio rytą, kai dauguma žmonių dar miegojo. Pranešime buvo teigiama:

„Vykdant antstolio patvarkymą, policija kartu su kitomis suinteresuotomis institucijomis dalyvauja Kėdainių rajono apylinkės teismo 2011 m. gruodžio 16 d. sprendimo dėl įpareigojimo globėjai perduoti vaiką jos motinai vykdyme.

Procesui vadovauja ir tarpinstitucinį veikimą koordinuoja antstolis. Policijos pareigūnai pasitelkti viešajai tvarkai palaikyti ir kliūtims pašalinti, perduodant vaiką motinai.

Policija kreipiasi į žmones ir primena, kad įstatymais pagrįsti policijos pareigūnų reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Įstatymai suteikia policijos pareigūnams teisę reikalauti, kad tiesiogiai jiems nepavaldūs asmenys vykdytų jų teisėtus nurodymus, o reikalavimų nevykdymo ar pasipriešinimo atveju panaudoti prievartą."

Žmonės susitelkė mitingui Vilniuje

Garliavoje budėję žmonės, pasipiktinę brutaliu vaiko perdavimu motinai L.Stankūnaitei, pranešė vyksiantys į Vilnių.

Šalia prezidentūros, S.Daukanto aikštėje, 10 val. surengtas mitingas. Prie prezidentūros pastato susirinkę žmonės degino žvakutes, dėjo gėles.

„Negavome jokių normalių argumentų, kodėl prieš vaiką reikia naudoti valstybės prievartą“, – susirinkusiems sakė visuomenininkas Darius Kuolys.

Jėga perduoti vaiką nesėkmingai bandyta kovo 23-ąją. Tuomet, anot vaiko teisių specialistų, kilus grumtynėms mergaitė buvo žalojama tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

„Nesitikėjau, kad prieš mergaitę vėl bus naudojama jėga", – priblokšta sakė N.Venckienė.

Turite nuotraukų ar vaizdo įrašų iš įvykio vietos? Siųskite redakcijai adresu portalas@kaunodiena.lt .NAUJAUSI KOMENTARAI

na

na portretas
o tai šiandien ne ketvirtadienis?

viskas surežisuota

viskas surežisuota portretas
-iš vakaro Venskienei drausmės byla,iš ryto šturmas,kas toliau?

Kommunist

Kommunist portretas
Galų gale sutvarkys tuos patvorinius...
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių