Mūšis dėl turistų: Kaunas pralaimi Vilniui ir Klaipėdai

Net ir trumpam apsilankiusių turistų skaičiumi Kaunas kol kas pralaimi Vilniui ir Klaipėdai su pajūriu pašonėje. Kokių kozirių varžybose dėl turistų neišnaudojame ir ar jų apskritai turime?

Net ir trumpam apsilankiusių turistų skaičiumi Kaunas kol kas pralaimi Vilniui ir Klaipėdai su pajūriu pašonėje. Kokių kozirių varžybose dėl turistų neišnaudojame ir ar jų apskritai turime?

Praleidžia vos kelias valandas

Kauno gidų draugijos "Gidas" pirmininkė Marija Aleknavičienė "Kauno dienai" pasakojo buvusi ne kartą nemaloniai nustebinta, kai keturių ir daugiau dienų ekskursijose po Lietuvą Kaunui apžiūrėti būna skirtos vos kelios valandos.

"Pavyzdžiui, liepą mane, kaip gidę, grupei turistų iš Šveicarijos buvo nusamdžiusi viena Vilniaus turizmo bendrovė. Labai nustebau, kad ekskursijoms po sostinę kelionės programoje buvo skirtos trys dienos, Klaipėdai – diena, o Kaunui – tik dvi valandos. Atseit Kaune nėra ko rodyti. Bet aš manau, kad mūsų miestui trūksta tik reklamos ir geresnių kelių", – įsitikinusi moteris.

Jai pritarė turizmo agentūros "Excursus" direktorė Daiva Strolienė. Anot jos, užsieniečiams Kaunas atrodo ne toks patrauklus kaip Vilnius ar Lietuvos pajūris tik dėl informacijos trūkumo.

"Pavyzdžiui, Kaune vyko Hanzos dienos. Jos pritraukė tiek užsieniečių! Kaunas daugeliui jų tapo netikėtu, stebuklingu atradimu. Jie net negalėjo pagalvoti, kad čia gali būti rengiamos tokios šventės, kad miestas toks gražus", – sakė agentūros vadovė. Anot jos, tiesiog reikėtų, kad užsieniečiai žinotų, jog apskritai Kaunas yra. Ir tai labai greitai atsipirktų. "Tikrai vertėtų pritraukti daugiau turistų. Tuomet turi darbo ir viešbučiai, ir restoranai, ir gidai. Be to, tarp turistų būna ir nemažai verslininkų. Pati žinau ne vieną pavyzdį, kai būtent per turistinę kelionę žmogus suprato, jog Kaunas yra visiškai priimtina vieta jo verslui plėtoti. Taip galima pritraukti nemažai naujų investicijų", – svarstė D.Strolienė.

Estai viliojo R.Williamsu

Kauno turizmo informacijos ir konferencijų centro direktorius Sigitas Sidaravičius "Kauno dienai" kalbėjo, kad didžiausias Vilniaus pranašumas tai, jog jis yra sostinė, o tai miestui automatiškai suteikia patrauklumo. Ar realu, kad Kaunas kada nors sulauks daugiau svečių nei Vilnius?

"Yra nemažai pavyzdžių, kai kiti miestai aplenkia ir sostines, pavyzdžiui, Stambulas Turkijoje ar Niujorkas JAV", – vardijo S.Sidaravičius.

Pasak jo, estai neseniai pradėjo turistus į savo šalį vilioti gana efektyviu būdu – su valstybės parama pasikviesti tokio ryškumo užsienio atlikėjus kaip Robbie Williamsas. Automatiškai į šalį priplūdo jo gerbėjų ne tik iš kaimyninių šalių. Jie ne tik klausėsi koncerto, bet ir paliko daugybę pinigų viešbučiuose, degalinėse, restoranuose ir parduotuvėse.

Vilniečiai pamėgo jachtklubą

S.Sidaravičius tiki, kad Kaunas turi didžiulį potencialą. Jis pastebėjo, jog vasarą daugybė vilniečių ir kitų miestų gyventojų daug laiko praleidžia prie Kauno marių esančiame jachtklube. Bet apgailestauja, kad šis mūsų miesto pranašumas kol kas nėra gerai išnaudojamas.

Pašnekovas pripažino, kad jam labai apmaudu ir dėl to, jog nepavyksta atgaivinti laivybos maršruto Kaunas–Nida. Jis prisiminė, kad 2000-aisiais net kas trečia užklausa iš Vokietijos buvo susijusi su tuo, kaip nusipirkti bilietų iš Kauno į Nidą. Tai, jog vandens turizmą plėtoti yra būtina, įrodo maršruto Nemunu iš Kauno į Kulautuvą populiarumas.

Daugybę turistų, S.Sidaravičiaus nuomone, pritrauktų ir Kauno, kaip karinio miesto, tinkamas pristatymas. "Kauno tvirtovė su visais savo fortais yra unikali visoje Europoje. Todėl labai gaila, kad galimų lankyti fortų yra tik vienas kitas, pavyzdžiui, atsigaunantis VII fortas. Kituose pavojinga, juos reikia restauruoti", – pastebėjo centro direktorius.

Du kempingai

Dar vienas Kauno pranašumas – įvairios istorinės sąsajos su daugybe tautų. Pavyzdžiui, japonai atvažiuoja dėl čia dirbusio ir žydus gelbėjusio diplomato Chiune's Sugiharos, žydai – dėl iš čia kilusių žymių jų tautiečių, vokiečiai irgi randa savųjų pėdsakų, rusus traukia netolima bendra praeitis. Be to, Kaunas vienintelis Lietuvos miestas, kuris yra labai stiprios organizacijos – Hanzos miestų sąjungos – narys.

"Visus atvykstančiuosius žavi, kad Kaunas yra žalias ir ramus, jame nėra didmiesčio skubos. Vis dėlto turistams reikia ne tik turistinių objektų, bet ir judesio mieste, pavyzdžiui, įvairių renginių, švenčių", – iš patirties žino S.Sidaravičius.

Stebint turistų srautą pastebima, kad jis ypač ūgtelėja per istorines, karines šventes (pavyzdžiui, per gyvosios istorijos festivalį Napoleono persikėlimo per Nemuną proga), per Hanzos dienas. "Galime pasigirti ir solidžiu Pažaislio muzikos festivaliu", – apie tradicinių miesto renginių įtaką turistų srautams kalbėjo Turizmo informacijos centro vadovas.

S.Sidaravičius džiaugėsi, kad Kaunas per pastaruosius metus įveikė didelę savo gėdą – įsirengė net du kempingus. Iki tol turistai, keliaujantys nameliais ant ratų, Kauną palikdavo savo maršrutų nuošalėje, nes jiems nebuvo kur apsistoti.

Jis atkreipė dėmesį, kad Kaunas patrauklus ir savo naktiniu gyvenimu. "Jeigu man Lietuvoje reikėtų pasirinkti miestą dėl jame verdančio naktinio gyvenimo, vykčiau tik į Kauno senamiestį", – neabejojo S.Sidaravičius.

Patrauklu, nes nebrangu

Suaktyvėjusį miesto naktinį gyvenimą kaip dar vieną turistų traukos objektą gyrė ir Kauno gidų draugijos "Gidas" pirmininkė M.Aleknavičienė. "Labai daug žmonių į Kauną atvyksta dėl pramogų: paplaukioti laivu, aplankyti alaus barus", – žino gidė.

Turizmo agentūros direktorė D.Strolienė pastebėjo, kad Kaunas labai patrauklus ir savo kainomis. "Užsieniečiai irgi labai skaičiuoja pinigus. Leisti laiką mūsų mieste didžiajai daliai svečių atrodo nebrangu, o aptarnavimo kokybė yra labai gera", – mano D.Strolienė.

Po Kauną turistus lydinčios gidės yra pastebėjusios, kad, be Pažaislio vienuolyno ansamblio ant Kauno marių kranto, svečius į Kauną vilioja ir Nemuno bei Neries santakos romantika, unikali Nemuno sala. "Išsiskiriame ir kita mūsų miesto architektūra. Turime savitą Žaliakalnio rajoną su jo medinukais. Juos išvydę užsieniečiai susidomi. Jiems būna netikėta, kad turime tiek išsaugotos senosios architektūros. Tai yra kai kas kitokio, tai, ką pamatysi tikrai ne kiekviename Europos mieste", – pabrėžė D.Strolienė.

M.Aleknavičienė pridūrė, kad į Kauną užsukantiems kitų Lietuvos miestų gyventojams, kitaip nei užsieniečiams, ypač daro įspūdį Laisvės alėja.

Daugiausia mokinukai

D.Strolienė pasakojo, kad dėl ekskursijų po Kauną daugiausia kreipiasi Lietuvos mokyklos. "Šiek tiek yra ir užsieniečių, kurie kreipiasi norėdami susipažinti su mūsų miestu, bet vis dėlto labiausiai juos domina Vilnius ir pajūris", – teigė agentūros vadovė.

Mažiausiems mokinukams ekskursijos po Kauną, anot jos, dažniausiai prasideda Vytauto Didžiojo karo muziejuje, vėliau persikeliama į Senamiestį, pavaikščiojama po Laisvės alėją, pakylama į Aleksoto apžvalgos aikštelę, kartais užsukama į Pažaislį. Vyresniems mokiniams skirtų ekskusijų geografija būna platesnė ir įvairesnė.

"Sakyti, kad suaugusių kitų miestų gyventojų būriai užsisakytų ekskursijas po Kauną, negalima. Bent jau mes to nejaučiame. Manau, dauguma keliauja savarankiškai", – pastebėjo D.Strolienė. Tarp tokių turistų, anot jos, yra nemažai turinčių keliavimo virusą, bet finansiškai nebegalinčių sau leisti kelionių į užsienį, todėl keliaujančių po Lietuvą.

Pasigenda agentūrų įdirbio

Kauno gidų draugijos "Gidas" pirmininkė M.Aleknavičienė įsitikinusi, kad didesnio turistų srauto Kaunas sulauktų, jei daugiau pastangų dėtų ir pačios kelionių agentūros. Jos nuomone, agentūros labiau suinteresuotos kauniečius vežti į užsienį, nei kviesti į Kauną savus ir užsienio turistus.

"Tikriausiai taip yra dėl to, kad taip mažiau lėšų reikia skirti reklamai", – svarstė pašnekovė.

D.Strolienė atkreipė dėmesį, kad reklamuoti Kauną – ne tik paties miesto reikalas, bet ir visos Respublikos interesas. Kol kas visi akcentai sudėti ant sostinės ir pajūrio zonos.
 


Viešbučių ir vietų skaičius pagal apskritis, 2012 m.:

Vilnius / 99 vnt. / 1 mln.
Klaipėda / 97 / 6,7 tūkst.
Kaunas / 47 / 3,2 tūkst.
Alytus / 37 / 2,8 tūkst.

Apgyvendinta turistų ir jų praleista naktų viešbučiuose pagal apskritis 2012 m.:

Vilnius / 765 tūkst. (iš jų užsieniečiai 608 tūkst.) turistų / 1,4 mln.
Klaipėda / 290 tūkst. (141 tūkst.) / 649 tūkst.
Alytus / 201 tūkst. (74 tūkst.) / 450 tūkst.
Kaunas / 175 tūkst. (116 tūkst.) / 323 tūkst.

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas


Šiame straipsnyje: turistaiturizmaskaunas

NAUJAUSI KOMENTARAI

bebejo

bebejo portretas
parodykit sulopyta, isniekinta Kauno pili. parodykit laisves al visus stiklainius, dvasine kulturine sventove - Akropoli ir akropolio automobiliu stovejimo aikstele salia NEMUNO. Aprodykit neskoningus ir nesuskaiciuojamus paminklus kazkam..., fontanus kurie neveikia, parodykit apsepusias Nemuno pakrantes...

xb

xb portretas
na, tikrai turistams butu idomus senamiescio griuvesiai, cia ariau Nemuno gatvelese ir dar apleistas Kaunas visais aspektais. gali but pavyzdys kaip nereikia tvarkytis

AVB

AVB portretas
Turistu Kaune bus daugiau, jei bus ispletota transporto infrastruktura, daugiau demesio skiriama atvykjstamajam turizmui, pritraukta daugiau avialiniju i KUN, sutvarkyta Kauno mariu pliazu zona (kodel neirengus promenados, panasios i Malagoje esancia, nuo pagrindinio pliazo iki pat jachtklubo)irengiant suoliukus, pastatant kaviniu- zmones tikrai trauks ten su vaikais, nores pabegioti vakarais...Kaunui taip pat truksta traukos objektu, kuriu neturi kiti miestai. Ar nebutu galima Vytauto parke irengti pvz pastoviai veikiancias karuseles ir tokiu budu priminti kaunieciams bei miesto sveciams, kad sioje vietoje galima linskmintis su seimomis. vadinasi, pritrauktume daugiau vietiniu bei uzsienio turistu...
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių