Lietuvos paramedikai seka Vokietijos ir Lenkijos pavyzdžiu

Apie pirmosios pagalbos svarbą paprastai susimąstome tik tada, kai netikėtai ištinka nelaimė. Užbėgdamas įvykiams už akių VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras (toliau – Centras) ne tik ruošia aukštos kvalifikacijos pirmosios medicinos pagalbos specialistus, bet ir remdamasis tarptautine patirtimi siekia tobulinti paramedikų mokymo programą.

Tai, kad privalu suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam, abejonių nekelia net pradinukui. Ir iš tiesų to mokomės visą gyvenimą. Pirmosios pagalbos pradžiamokslį išklausome ruošdamiesi įgyti vairuotojo pažymėjimą, dažnas lankome darbovietėje organizuojamus kursus. Tačiau jeigu nuoširdžiai savęs paklaustume, ką žinome apie tikslingą elgesį ekstremalioje situacijoje ir ką darytume, jei šalia esantį partrenktų automobilis, ištiktų infarktas ar jam tiesiog įgeltų bitė, ko gero, retas atsakytų, kad imtųsi savarankiškai tvarstyti sužeistąjį ar pultų daryti širdies masažą.

Baimė pabloginti situaciją arba žinių stoka paprastai paskatina griebtis telefono ir skambinti 03. Taip, tai logiškas sprendimas. Visgi akivaizdu, kad kritinėje situacijoje operatyvios pagalbos tikimės iš paramedikų. Todėl pedagogai, mokantys būsimus paramedikus, savo kvalifikaciją kėlė dalyvaudami beveik metus trukusiame Leonardo Da Vinci programos projekte „Paramediko programos tobulinimas – pirmoji pagalba vaikams“, finansuojamame Europos Komisijos. Dešimt Centro bendruomenės atstovų buvo išvykę į du mobilumo vizitus (Vokietijoje ir Lenkijoje), kur įgijo neįkainojamos patirties ir vertingos praktikos.

2011 metų lapkričio mėnesį Vokietijoje tarptautinės praktikos sėmęsis VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro Sveikatos priežiūros skyriaus vedėjas Tomas Darbutas pabrėžia, kad Lietuvoje per mažai dėmesio skiriama pirmosios pagalbos vaikams tobulinimui. Stažuotė užsienio šalyje ir buvo itin produktyvi ieškant šios problemos sprendimo būdų.

Vokietijoje buvo aplankytos greitosios medicinos pagalbos ir medikopterių stotys, valstybinės ir privačios paramedikų rengimo institucijos bei gaisrinė. Vizito metu susipažinta su paramediko rengimo/švietimo sistema, išsiaiškinta darbo metodika masinių nelaimių atvejais, praktiškai išbandyta įvairi įranga.

Daugiausia dėmesio buvo skirta pirmosios pagalbos vaikams teikimui. Projekto dalyviai stebėjo kūdikių gaivinimo procesą esant užspringimui ir kitiems atvejams. Apžiūrėta profesionali greitosios medicinos pagalbos automobiliuose įrengta įranga, skirta vaikų gelbėjimui.

„Įgyta patirtis kelia dviprasmiškus jausmus. Suvokimas, kad Lietuva dar ženkliai atsilieka gyvybiškai svarbioje srityje, šiek tiek glumina. Kita vertus – skatina tobulėti ir tobulinti Paramediko mokymo programą, šviestis ir šviesti mokinius. Tam, žinoma, nepakanka vien žinių, atsakomybės ir entuziazmo. Labai svarbu, kad mūsų šalyje būtų skiriamas deramas sveikatos priežiūros srities finansavimas“ – teigia Tomas Darbutas.

Antrajame projekto „Paramediko programos tobulinimas – pirmoji pagalba vaikams“ mobilumo vizite 2012 metų gegužę dalyvavęs profesijos mokytojas Ignas Šalnaitis džiaugiasi turėjęs galimybę susipažinti su Lenkijos sveikatos apsaugos sistema ir paramedikų darbu. Krokuvoje stažavęsi Centro atstovai buvo nustebinti aukšto lygio paramedikų rengimu tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuje.

„Draugiškai diskutuodami su lenkais pastebėjome, kad privačiame sektoriuje ruošiamų paramedikų mokymo bazė labai stipriai išplėtota. Tai lemia investicijos, kurios atsiperka šimteriopai. Specialistų rengimui skirta įranga Lenkijoje – pavydėtinai puiki. Taigi, kur semtis patirties – turime, belieka sugalvoti, kaip turint minimalius išteklius pasiekti geriausią rezultatą“ – tvirtina Ignas Šalnaitis.


Be paramedikų mokymo praktikoje labai naudingų pediatrijos žinių, būta ir netikėtų Mokymosi visą gyvenimą mobilumo projekto rezultatų. Mobilumo vizitų metu projekto dalyviai aptarė tolesnes tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. Jau šių metų spalį pasisemti patirties į Lietuvą atvyks vokiečių medicinos atstovai. Tai rodo, kad mūsų šalies specialistai dirba tinkama linkme ir turi reikiamą žinių bagažą.

Kadangi Centro paramedikai ne tik palaiko glaudžius ryšius su Lietuvos sveikatos priežiūros specialistais, yra ruošiami geriausių profesionalų (taip pat ir projekte dalyvavusio mokytojo, Lietuvos paramedikų asociacijos prezidento Ryčio Malašausko), bet ir dalyvauja tarptautinėse paramedikų žaidynėse, su Lenkijos atstovais buvo aptarta intelektualinių mainų svarba. Todėl tikimasi tęsti bendradarbiavimą, kuris būtų naudingas ne tik tobulinant Paramediko mokymo programą, bet ir ruošiantis dalyvauti šios itin svarbios profesijos žaidynėse Lietuvoje ir užsienyje.

Leonardo da Vinci programa yra Mokymosi visą gyvenimą programos dalis, o šią programą Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Projektas „Paramediko mokymo programos tobulinimas – pirmoji pagalba vaikams“ finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingi už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.
NAUJAUSI KOMENTARAI

mizantropas

mizantropas portretas
labai sveikintina iniciatyva. Gerų pavyzdžių reikia ieškoti ir surasti, ir daryti taip, ar net dar geriau. Visuomenės švietimas atsiperka 100-riopai, o kai dar ir specialistai gilina žinias - puiku.

v

v portretas
Dabartiniai paramedikai tik kates gyditi

MHGFHF

MHGFHF portretas
TAI TURBUT NEMATEJ NORMALIU. PLIUS GREITOJI NEGYDO KAIMO MOTIEJUK
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių