Kiek Kaune parduota virusu užkrėstų braškių?

Iš prekybos tinklo "Prisma" skubiai šalinamos šaldytos, Maroke užaugintos braškės, nes kilo grėsmė, kad jos užkrėstos kepenų uždegimą galinčiu sukelti virusu.

Iš prekybos tinklo "Prisma" skubiai šalinamos šaldytos, Maroke užaugintos braškės, nes kilo grėsmė, kad jos užkrėstos kepenų uždegimą galinčiu sukelti virusu.

Užsitvėrė tylos siena

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įpareigojo prekybos tinklą "Prisma" surinkti iš parduotuvių Kaune ir Vilniuje 111 pakuočių po 500 g šaldytų braškių, kurios pažymėtos prekiniu ženklu "Rainbow". Įtariama, kad jos gali būti užkrėstos hepatito A virusu.

Uogas pakavo Belgijos įmonė "Dirafrost", o išplatino Suomijos bendrovė "SOK/Inex Partners Ltd." Beje, "Prisma" irgi yra šios šalies kapitalo įmonė.

"Kauno diena" pasidomėjo, kiek šių galbūt užkrėstų braškių suspėta parduoti, iki prekiauti jomis uždraudė VMVT, tačiau atsakymo gauti nepavyko. Vienos iš "Prismos" parduotuvių administracijos darbuotojai paaiškino, kad informaciją žiniasklaidai teikia tik pagrindinis tinklo biuras, o su juo susisiekti įmanoma vien elektroniniu paštu. Tačiau į redakcijos pateiktus ir išsiųstus klausimus dėl užkrėstų uogų prekybos tinklas neatsiuntė jokių atsakymų.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aurelija Načienė akcentavo, kad didmeninė įmonė Suomijoje privalėjo informuoti mažmeninės prekybos partnerius visose šalyse apie nesaugius produktus ir inicijuoti skubų jų surinkimą iš rinkos.

Privalės sunaikinti

A.Načienė sakė, kad VMVT apie užkrėstas braškes sužinojo iš specialios internetinės sistemos "RASFF". Joje keičiamasi informacija apie nesaugų maistą. "Gavusi pranešimą apie nesaugų produktą "RASFF" sistemai priklausanti šalis iš karto atlieka patikrinimus maisto tvarkymo subjektuose, kurie platina nesaugų produktą ir taiko rinkos ribojimo priemones", – aiškino A.Načienė.

"RASFF" duomenimis, nesaugios šaldytos braškės išplatintos ne tik Lietuvoje, bet ir Danijoje, Estijoje, Latvijoje, Norvegijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Suomijoje ir Švedijoje.
VMVT netyrė, ar atvežtos į Lietuvą braškės užkrėstos virusu. "Prekybos centrai, kurie platino nesaugias braškes, įpareigoti jas sunaikinti ir pristatyti į VMVT apie tai patvirtinančius dokumentus", – teigė A.Načienė.

VMVT duomenimis, hepatito A užkratas anksčiau Europoje irgi ne kartą buvo pastebėtas šaldytose braškėse, kitose uogose, taip pat datulėse, ledkalnio salotose. Į Lietuvą įtariami hepatitu A užkrėsti produktai atgabenti pirmą kartą.

Sukelia kepenų uždegimą

Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų ir profilaktikos skyriaus vyriausiosios specialistės Irinos Bulsienės, hepatitas A sukelia kepenų uždegimą, bet yra ne toks pavojingas virusas nei hepatitas B ar C. "Per pastaruosius metus neregistruota mirčių nuo šio viruso. Paprastai juo persergama lengviau", – kalbėjo I.Bulsienė.

Antra vertus, ji akcentavo, kad ligos sunkumas ir eiga daug priklauso nuo individualių ligonio savybių, kada liga diagnozuota ir pradėta gydyti.

Hepatitas A yra žmonių platinamas virusas, dažniausiai plintantis per nešvarias rankas ar indus. Virusas gali plisti ir per užterštus maisto produktus ar vandenį.

Norint apsisaugoti ir neužsikrėsti hepatitu A, rekomenduojama daržoves, vaisius nuplauti, nulupti, nuskusti, dar kartą nuplauti karštu tekančiu vandeniu, griežtai laikytis asmens higienos reikalavimų.


Šiame straipsnyje: braškėsHepatitas APrisma

NAUJAUSI KOMENTARAI

x

x portretas
edam viska iseiles,net sunys blogo maisto nees ,o mes priklausom treciom salim kitaip ir but negali, ir pinigai galingi ypac pas mus.

Brolis

Brolis portretas
Koks puikus skandinaviško verslo pavyzdys.

Vidas S..

Vidas S.. portretas
Kad Prisma nesiskaito su pirkejais - viea paslaptis. Teko bylinėtis ir laimėti kovą su jais. Tai melagių ir aferistų tinklas.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių