Kauno mokyklos pirmokui smogė pavojinga infekcija

„Baisu. Per parą gali netekti vaiko“, – nuo ašarų paraudusių akių neslėpė Auksė J. Kauno klinikų gydytojai kovoja dėl jos septynmečio Mindaugo gyvybės. Jam diagnozuota žaibiška meningokokinės infekcijos forma.

Būklė labai sunki

Pirmaklasis Mindaugas J., pirmadienio rytą sveikas išėjęs į Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo vidurinę mokyklą, antradienio naktį jau gulėjo Vaikų reanimacijos skyriuje prijungtas prie daugybės aparatų. „Būklė labai sunki, bet stabili. Sustabdytas organų nepakankamumo progresavimas ir tęsiamas intensyvus gydymas“, – apie mažąjį pacientą sakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas docentas Rimantas Kėvalas.

Laiku. Žodis, kurį ne kartą paminėjo gydytojas, žodis, kurį minėjo ir netikėtumo priblokšta susirgusio berniuko mama. Laiku kreiptasi į medikus, vaikas laiku nuvežtas į Kauno klinikinę ligoninę, laiku pervežtas į Kauno klinikas.

Nė vienas ženklas pirmadienio rytą nerodė, kad ši diena Jankauskų šeimai bus kitokia. Auksė J. pirmoką Mindaugą ir vyresnę jo sesę palydėjo į mokyklą. Pagal susiklosčiusią dienotvarkę po to mama į darželį veda jaunėlį, tada jau skuba į darbą.

Mokytojos skambutis sudrumstė Auksės J. dienotvarkę dar nepasiekus darželio.

Žaibiška ligos eiga

„Mokytoja pranešė, kad Mindaugą supykino ir jis ėmė vemti. Viskas vyko labai greitai. Kai atvykau, vaikas buvo apimtas šaltkrėčio. Jis visas purtėsi“, – pasakojo Auksė J.

Berniukas sublogavo per pirmą pamoką, apytikriai 10 minučių nuo jos pradžios. Mama parsivežė sūnų namo. Mindaugas karščiavo. Temperatūra buvo pakilusi iki 38,5 laipsnio. Išgertus vaistus vaikas tuoj pat išvėmė.

Per pusvalandį temperatūra šoktelėjo iki 41 laipsnio. „Jis skundėsi sąnarių skausmais“, – tada mama dar nenujautė, koks išbandymas laukia.

Greitosios pagalbos automobiliu berniukas buvo nuvežtas į Kauno klinikinę ligoninę. Reanimacijos skyriuje atlikti pradiniai tyrimai didelio nerimo nekėlė. Gydytojai įtarė meningitą ir nakčiai paliko berniuką Reanimacijos skyriuje stebėti.

Prieš vidurnaktį vaikas pasiskundė, kad skauda kojas. „Atklojau ir pamačiau, kad kojytės nusėtos tokiomis tarsi mėlynėmis“, – moteris žinojo, kad tai vienas iš meningokokinės infekcijos požymių.

Mindaugo būklė ėmė blogėti žaibiškai, vaikas ėmė dusti. Reanimobiliu buvo skubiai pervežtas į Kauno klinikas, kur prasidėjo didžioji kova už gyvybę.

Keli įtartini atvejai

Iki pirmadienio Auksė J.nepastebėjo jokių galimos ligos simptomų. „Sekmadienio vakarą vaikai prisiprašė pažaisti kortomis. Sesė ir mažasis brolis buvo labai linksmi. Mindaugas man pasirodė liūdnas ir pablyškęs“, – šis momentas įstrigo moteriai.

Jau vėliau, kalbėdama su Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo vidurinės mokyklos, kurioje mokosi Mindaugas, kolektyvu, Auksė J. sužinojo, kad praėjusią savaitę keli vaikai panašiai negalavo, tačiau meningokokinė infekcija nebuvo nė vienam diagnozuota.

Mama nenujaučia, kur berniuko tykojo klastinga liga. Bronchine astma sergantis Mindaugas dažnokai sirguliuodavo. „Gerai, kad aš susirgau, o ne sesė su broliu. Jie būtų neatlaikę tokio skausmo“, – sūnaus žodžius pakartojo ji.

Pradinukams perkėlė atostogas

Neįprastai antradienio rytas prasidėjo ir Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo vidurinės mokyklos pradinukų korpuse. Mokyklos vadovai sukvietė visų pradinių klasių mokinių tėvus ir informavo apie situaciją. Papildomas atostogas, numatytas kitą savaitę, buvo nutarta perkelti į šią savaitę.

„Tėvai sutiko. Ir jiems bus ramiau savo atžalas stebėti namuose“, – aiškino direktoriaus pavaduotoja Danutė Teškevičienė.

Po susirinkimo tėvai visus pradinukus išsivedė namo. Pedagogė užtikrino, kad pradinukų klasės vėdinamos ir plaunamos.

„Mūsų pradinukai – tokia tarsi atskira respublika. Jų klasės trečiame aukšte ir su vyresnių klasių mokiniais jie praktiškai nesusitinka. Tačiau informavome ir vyresnių klasių moksleivius. Vykdome visus Visuomenės sveikatos centro nurodymus“, – garantavo mokyklos direktoriaus pavaduotoja.

Tėvai išsigando ir pasipiktino

Mokyklos direktoriaus pavaduotoja D.Teškevičienė tikino, kad ugdymo įstaigos vadovai kol kas negavo jokių rekomendacijų skelbti mokykloje karantiną, todėl vyresniųjų klasių moksleiviams pamokos vyks.

„Kauno dieną“ pasiekė Gedimino sporto ir sveikatinimo vidurinės mokyklos mokinių tėvų skundai, esą mokyklos vadovai, sužinoję apie tokią pavojingą ligą, nesiėmė operatyvių ryžtingų sprendimų.

Kai kurie tėvai, neslėpdami išgąsčio, piktinosi, kad sužinojus apie tokią pavojingą užkrečiamą ligą mokykloje pamokos vyko įprastu ritmu ir esą niekas nesuko galvos dėl patalpų vėdinimo.

Plinta oro lašeliniu būdu

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Diana Žaltauskienė ramino, kad atvejų, kai meningokokine infekcija užsikrečia kiti to paties kolektyvo nariai, pasitaiko retai.

„Meningokokinės infekcijos sukėlėjas ilgai neišsilaiko aplinkoje. Pagrindinė profilaktika – patalpų vėdinimas ir valymas drėgnu būdu“, – priminė D.Žaltauskienė.

Specialistai primena, kad meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu – į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais. Imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus.

Meningokokinė infekcija gali pasireikšti įvairiai, tačiau visoms formoms būdingas karščiavimas ir bendrosios intoksikacijos požymiai. Visais atvejais iš pradžių pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo, vėmimas.

Būdingas meningokokcemijos požymis – odos bėrimas.


Netikras pavojus „Vyturio“ mokykloje

Šiemet spalio pradžioje buvo kilusi panika Kauno katalikiškoje „Vyturio“ mokykloje. Viena kaunietė pasakoja buvusi šokiruota, kai jos dukra, lankanti šią vidurinę mokyklą, prasitarė, jog viena septintokė, susirgusi meningitu, izoliuota ligoninėje, o mokykla nepaskelbė karantino, tik ėmė vėdinti klases. Tačiau mokyklos vadovybė ir Kauno visuomenės sveikatos centras nuramino, kad minėta septintokė serga lengva meningito forma ir dėl to nebūtina skelbti karantino.NAUJAUSI KOMENTARAI

MAMA

MAMA portretas
kodel vaiku gydytojai serganciu vaiku nelanko namuose .netgi turint temperatura iki 39 laipsniu reikia vesti i poliklinika.taip ir plinta uzkreciami susirgimai.Gal naujas sveikatos ministras .primins Hipokrato priesakq.gal susimastys.kadreikia gydyt ir elgtis atsakingai.

Koks pavadinimas

Koks pavadinimas portretas
Galima pagalvoti, kad pedagogės pavardė - infekcija...

V

V portretas
Visa pirmoku klasė linki jums kuo greiciau pasveikti!Reikia tikėtis,kad viskas bus gerai!
VISI KOMENTARAI 24
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių