Kauno botanikos sode skleidžiasi pavasario karalienė – tulpė

  • Teksto dydis:

VDU Kauno botanikos sodo tulpyne jau skleidžiasi ankstyvieji pavasario gėlių karaliene vadinamų tulpių žiedai, netrukus, gegužės pirmosiomis dienomis, kauniečius ir miesto svečius grožėtis ryškiaspalvėmis gėlėmis pakvies Tulpių žydėjimo savaitė.

Pamatyti tikrai yra ką: Kauno botanikos sodo ekspozicijoje – beveik 500 tulpių veislių, kurias rūpestingai prižiūri ir puoselėja Gėlininkystės vyresn. botaninių kolekcijų kuratorė Rita Maršelienė.

Žydėjimas – jau prasidėjo

Sprendžiant pagal šiųmetį tulpių žydėjimą, pavasaris nėra itin ankstyvas ar neįprastai šiltas, nes pirmoji prasiskleidusi tulpė žiedus išskleidė tik balandžio 7 d., nors būta metų, kai VDU Kauno botanikos sode pirmųjų žiedų sulaukta jau kovo pabaigoje.

„Pirmosios pas mus pražysta laukinės 15 grupės tulpės ir Kaufmano, 12 grupės, tulpės. Kiekviena rūšis, veislė žydi individualiai ir skirtingai: vienoms mūsų klimatas tinka labiau, kitoms mažiau. Tulpių vystymasis, žydėjimo pradžia labai priklauso nuo dirvos ir oro temperatūros, – apie Kauno botanikos sodo tulpių ekspozicijos žydėjimą pasakoja R. Maršelienė. – Po jų seka Greigo (14 gr.) ir Fosterio (13 gr.) tulpių žydėjimas. Žinoma, didžiulės įtakos turi orai: jei plūsteli karšto oro banga, visų grupių tulpės gali masiškai sužydėti vos kelių dienų skirtumu. Tulpėmis grožėtis ir jų žiedus tyrinėti mūsų kolekcijoje jau galima nuo pirmųjų balandžio dienų, iki gegužės pabaigos, taigi žydėjimas trunka apie du mėnesius. Paskutinės pražysta papūginės (10 gr.), šerkšnotosios (7 gr.), lelijažiedės (6 gr.) tulpės, o šaltą lietingą pavasarį paskutiniai žiedai dar žydi ir birželio pradžioje.“

„Tulpių žydėjimas – bene populiariausias žydinčių augalų metas, o tulpės yra viena labiausiai lankomų kultūrų VDU Kauno botanikos sode. Galbūt dėl to, kad tai labai vaizdingas ir spalvingas augalas, o gal tiesiog žmonės jau būna per žiemą išsiilgę žiedų ir spalvų. Kai kurie mūsų lankytojai turi gražią tradiciją Motinos dieną atvažiuoti su visa šeima ir atsivežti mamas pasivaikščioti po žydinčią mūsų tulpių ekspoziciją“, – apie Tulpių žydėjimo savaitę pasakoja Paslaugų ir inovacijų skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.

Puošni mokslo bazė

Kitaip nei vien pramogai susodintose tulpių ekspozicijose, kur driekiasi didžiuliai plotai vienodų rūšių tulpių, Kauno botanikos sodo tulpynas visų pirma tarnauja kaip estetiška mokslo bazė, glostanti akį tiek profesionalui, tiek smalsuoliui, o grupėmis susodintas tulpių veisles atpažinti išmoksta tiek studentai, tiek apželdintojai.

Iš šiandien sode eksponuojamų tulpių kolekcininkus dažniausiai domina botaninės tulpės, taip pat Kaufmano, Fosterio, Greigo veislės ir hibridai, kurios yra artimesnės botaninėms tulpėms, o iš jų išvedamos gan įdomios veislės, kai kurios - puošniais margais lapais. Akį traukia retokos ir įdomiai atrodančios šerkšnotosios (7 gr.), žaliažiedės (8 gr), papūginės (10 gr.) tulpės arba juodoji tulpė 'Queen of night'. Nekantriai laukiama pražįstant gražuolės Tulipa humilis 'Alba Coerulea Oculata' veislės tulpės – baltos su violetiškai tamsiu viduriuku.

Kolekciją puošia ir žymių žmonių vardais pavadintos tulpių veislės – 'Lech Wałęsa', 'Alma Adamkienė' – ir lietuvių selekcininkų sukurtos veislės – pavyzdžiui, Jono Auksuolio Liutkevičiaus 'Genovaitė'.

Vaikštinėdami per tulpių ekspoziciją, siūloma nesidrovėti ir pauostyti gėles, nes įvairių veislių tulpės skirtingai kvepia: vienų kvapas toks subtilus, kad beveik nejaučiamas, kitos skleidžia į rožių panašų aromatą (pvz. 'Galway' veislė), trečių kvapas gali būti netgi nemalonus, atstumiantis.


Šiame straipsnyje: VDUtulpėsgėlės

NAUJAUSI KOMENTARAI

ww

ww portretas
Dievinu tulpes! Dideli ivairiaspalviu tulpiu puokste - nieko nera grazesnio. Nors grazios visos geles,bet kai prasideda tulpiu sezonas, negaliu atsigrozeti. Auginu ir sode ir parsinesu pasimerkti i namus iv.spalvu ziedu puokste. Labai grazu.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių