Kaune – mirtini spąstai gulbėms

Kaune kasmet žūsta dešimtys gulbių, atsitrenkusių į iki šiol nepaženklintas aukštos įtampos linijas virš vandens telkinių. Daugelyje šalių paukščiams pavojingus laidus ženklinti privaloma.

Lietuviai nemyli gamtos?

Lietuvoje gyvenantis švedų žurnalistas Jonas Ohmanas „Kauno dienai“ yra prisipažinęs, kad niekaip neperpranta lietuviško nemeilės, abejingumo savo gamtai fenomeno. „Kodėl lietuviai taip nesaugo savo gamtos?“ – stebėjosi jis.

J.Ohmanui galėtų karštai pritarti kaunietė Loreta Kiliotaitienė, ne kartą regėjusi, kaip žūva gulbės, atsitrenkusios į aukštos įtampos laidus. „Niekam nelinkėčiau išvysti tokį reginį“, – tarė moteris, regėjusi ir masinę gulbių pulko žūtį bei kraupių susižalojimų.

Žiemą kauniečiai savanoriai per speigus lesino gulbes grūdais – gelbėjo šiuos karališkuosius paukščius nuo žūties, o dabar jau nerimauja dėl rudenį prasidėsiančios gulbių migracijos.

Žūva pulkais

„Žemuosiuose Šančiuose, ten, kur virš Nemuno nutiesti aukštos įtampos laidai, pakrantėje susirenka daug gulbių su jaunais gulbiukais – vieni paukščiai išskrenda į šiltesnius vandenis, kiti lieka. Tokiu metu dalis jų žūva ar susižaloja atsitrenkę į laidus", – atsiduso savanoriškai gulbes žiemą lesinanti L.Kiliotaitienė. Jai pritarė žvejys Stasys, ne kartą matęs 10–12 gulbių pulko žūtį.

Ornitologas, veterinarijos gydytojas Julius Morkūnas patvirtino, kad gulbėms migruojant sunku išvengti paukščių žūčių dėl nepaženklintų aukštos įtampos laidų.

Tokių laidų raizgalyne pasižymi ir ornitologinio draustinio prie Kauno hidroelektrinės teritorija.

Ne viena gulbė Kaune yra žuvusi ar susižalojusi, kai atsitrenkė į troleibuso kontaktinio tinklo linijas virš P.Vileišio ir Panemunės tiltų.

Nemažai susilaužiusių sparnus gulbių žiemojo Nemune, nes negalėjo išskristi. Jei ne žmonės, lesinę paukščius žiemą, visi jie būtų žuvę.

Keičiasi požiūris

Elektros perdavimo sistemos operatoriaus, atsakingo už aukštos įtampos elektros perdavimo tinklą Lietuvoje, – bendrovės „Litgrid“ komunikacijos vadovė Laura Šebekienė pripažino, kad aukštos įtampos (110 kV) linijos Žemuosiuose Šančiuose virš Nemuno yra įmonės nuosavybė.

L.Šebekienė sakė, kad bendrovė svarsto, kaip sumažinti laidų keliamą pavojų paukščiams.

„Beveik visos linijos buvo nutiestos prieš 20 metų pagal galiojusius teisės aktus, kurie nenumatė būtinybės įvertinti poveikį paukščių saugumui. Tuomet, kai buvo tiesiamos  šios linijos, šalia jų dar nebuvo paukščių susitelkimo ir lesinimo vietų„, – kalbėjo “Litgrid" atstovė.

Artimiausiu metu bendrovė numačiusi vykdyti kelis naujus projektus. "Prieš projektuojant 110 kV ir aukštesnės įtampos antžemines elektros perdavimo linijų statybą, turime įvertinti linijų poveikį aplinkai. Bus įvertinta ir numatomos linijos įtaka paukščiams. Vertinant poveikį aplinkai dalyvauja žinomi šalies ornitologai“, – aiškino L.Šebekienė.

Mažina poveikio mastus

Pasak „Litgrid“ atstovės, kai kurių priemonių, siekiant išvengti mirtino pavojaus paukščiams, imamasi jau dabar. Pavyzdžiui, parenkant būsimajai linijai vietą, atsižvelgiama į perskrendančių paukščių kelius. Linija neprojektuojama ten, kur yra migruojančių paukščių sankaupos, susilieja tranzitinių ir vietinių perskridimų srautai.

Be to, didinamas linijų matomumas, jose įrengiant ryškesnius ir gerai pastebimus specialius įtaisus.

Ant atramos konstrukcijų virš laido sumontuojami specialūs įtaisai, trukdantys paukščiams nutūpti ir kartu apsaugantys juos nuo galimo elektros smūgio – ši priemonė labiausiai apsaugo gandrus, mėgstančius įsikurti ant 110 kV įtampos linijų.

„Šiemet numatoma suprojektuoti vidaus vandens kelių sankirtų su elektros perdavimo linijomis Kauno mieste ženklinimą, – sakė L.Šebekienė. – Svarstoma galimybė sumontuoti matomumą didinančius modernesnius įtaisus elektros perdavimo linijoje nuo Drobės pastotės virš Nemuno."

"Prašome gyventojų nepratinti paukščių kurtis šalia transformatorių pastočių ir aukštos įtampos linijų“, – ragino L.Šebekienė. Minėtą vietą prie Nemuno pasirinko ne žmonės, o paukščiai.

Ministerija duomenų neturi

Anot Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos inspekcijos viršininko Alvydo Glinskio, Lietuvoje nėra jokio privalomo teisės akto, reglamentuojančio paukščių apsaugos reikalavimus tiesiant aukštos įtampos laidus. Be to, Aplinkos ministerijoje nėra jokios statistikos apie paukščių žūtis minėtose pavojingose vietose.

Niekas nepraneša apie paukščių žūtis ir ministerijos karštosios linijos telefonais Vilniuje 266 3596, 266 3597 ir 266 3597.

„O juk būtent po pranešimų minėtais telefonais ministerija, pavyzdžiui, uždraudė žvejybą 400 m spinduliu nuo žuvų nerštavietės Kauno marių Dabintos pusiasalyje, – pabrėžė A.Glinskis. – Žmonės, neabejingi sparnuočiams, turėtų pranešti nurodytais telefonais apie pastebėtas pavojingas kliūtis ir žūtis paukščių keliuose."

"Mano manymu, – kalbėjo A.Glinskis, – ornitologai turi ne tik dalyvauti vertinant būsimos aukštos įtampos linijos ir kitų pavojingų paukščiams įrenginių poveikio aplinkai projektus, bet ir teikti ministerijai teisės akto projektą, kuriuo remiantis būtų priimtas dokumentas, įvairiapusiškai reglamentuojantis paukščių saugą Lietuvoje.“


Šiame straipsnyje: gulbėspaukščiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Taip

Taip portretas
kaip tik gyvenu Ž. Šančiuose. Galiu pasidžiaugti, kad žmonės myli šiuos didingus puikščius. Bet yra dalykų kurių tikrai negalime įveikti, mes , gyventojai ir ši pagalba būtų labai teigiama. Tuo pačiu noriu padėkoti ir Gyvūnų globos org, kurių atstovai žiemą aplankydavo kas dieną. Dėkui p. Loretoms ir kitiems.

AS

AS portretas
galiu pasakyt pas mus visad kaltu nera.Pirma padaromi blogi darbai su pasekmem ,paskui jau aiskinasi.Kol issiaiskina vieni nuo kitu siuntinedami,dar daugiau blogu dalyku ivyksta,kuriu nebeatstatysi

vvv

vvv portretas
Ka duos pauksciams aukstos itampos laidu zymejimas? A r jau pauksciai skaito?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • III forte – mirties spąstai šikšnosparniams
  III forte – mirties spąstai šikšnosparniams

  Sekmadienį kilusi panika dėl III forte išsiliejusių neaiškių teršalų ir jame skęstančių šikšnosparnių rimsta. Situacija kontroliuojama, teritorija aptverta, tiršta mase virtę išsilieję teršalai...

 • Būsto administratoriui moka už neaiškius renovacijos projektus?
  Būsto administratoriui moka už neaiškius renovacijos projektus?

  Daugiabučio namo renovacija baigta prieš kelis mėnesius, bet gyventojai tik dabar gauna sąskaitas už projekto tikslinimą. Kauniečiai sako, kad taip namą administruojanti "Būsto valda" nori pasipelnyti iš gyventojų. ...

  13
 • Gripo epidemija Kauno rajone dar neatšaukiama
  Gripo epidemija Kauno rajone dar neatšaukiama

  Septintąją šių metų savaitę - vasario 12-18 dienomis - Kauno rajono savivaldybės teritorijoje iš viso užregistruota 916 susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), iš jų - 213 atvejų nustatytas g...

 • Kviečia paminėti Kijevo Maidano metines
  Kviečia paminėti Kijevo Maidano metines

  Antradienį kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami į Kauno įgulos karininkų ramovę paminėti Ukrainos „Dangaus šimtinės“ atminimo dieną. Renginys skirtas 4-osioms skaudžiųjų 2014 m. įvykių Kijevo Maidane metinėms atminti....

  1
 • Senjoras Džekis – nuolankusis šeimininkės gerbėjas
  Senjoras Džekis – nuolankusis šeimininkės gerbėjas

  Į prieglaudą "Penkta koja" patekęs Džekis greit gavo Šerniuko pravardę dėl atsikišusių apatinių iltinių dantų ir meškino kailio. Prieglaudoje į jį atkreipė dėmesį jo šeimininke panorusi tapti moteris. Po kie...

  2
 • Paaiškėjo „Metų kaunietė 2017” rinkimų finalo dalyvės
  Paaiškėjo „Metų kaunietė 2017” rinkimų finalo dalyvės

  Džiugu, kad ir šiemet kauniečiai aktyviai naudojosi proga viešai padėkoti, palaikyti iniciatyvias, veiklias, visuomeniškas moteris, besidarbuojančias Kauno ir visų jo gyventojų labui, garsina miestą ir toliau padeda puoselėti pasid...

  12
 • „Laukinės Lesės“ senbuvių ir naujakurių istorijos
  „Laukinės Lesės“ senbuvių ir naujakurių istorijos

  Laukinių gyvūnų prieglauda "Laukinė Lesė" jau seniai garsėja jautriu atsaku į visuomenės prašymus padėti bejėgiams, į bėdą patekusiems laukiniams gyvūnams. ...

  1
 • Jei gali purplelis Kęstas – gali ir tu
  Jei gali purplelis Kęstas – gali ir tu

  Iš pražūties išplėštas purplelis Kęstas drauge su savo geradare Ramune pernai vasarą apkeliavo daugybę Lietuvos piliakalnių ir tapo vienu iš motyvų tautiečiams keliauti po savo laisvą šalį. ...

  3
 • Po šventinio savaitgalio – kritikos strėlės Kauno merui
  Po šventinio savaitgalio – kritikos strėlės Kauno merui

  Vasario 16-ąją vykusiuose renginiuose skubėjo įsiamžinti ne vienas tautietis. Tarp jų – ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, kuris dalyvavo iškilmingoje šventėje Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Interneti...

  76
 • Planuojami pakeitimai – ne į naudą vartotojams
  Planuojami pakeitimai – ne į naudą vartotojams

  Vasario 28 d. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) svarstys, ar pakeisti dabar galiojančią šilumos supirkimo tvarką. Specialistai įspėja, kad dėl šių pokyčių vartotojams gali kilti šilumos kaina. ...

  3
Daugiau straipsnių